fbpx
Таг: ДоговородПржино

таг: ДоговородПржино

Груевски на странците им твитна стар говор како одговор

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Владата, премиерот и партиски лидер, Никола Груевски, не излегоа со официјална реакција на изјавата на амбасадорите, туку својот став посредно им го соопштија на странците преку твитер-профилот на Груевски. Неколку часа по изјавата на амбасадорите, во која тие ги повикаа политичките партии да се држат до обврските од Договорот во Пржино, давајќи му акцент на делот кој се...

Котевски: Изјавата на амбасадорите не ја коментираме, нашите ставови се јасни

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ останува на своите ставови и нема да ја кометира денешната изјава на амбасадорите, кои ги повикаа двете најголеми политички партии да се држат до своите обврски од Договорот во Пржино, изјави за „Мета“ директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски. - Не би ја коментирале изјавата на амбасадорите. Ставовите на ВМРО-ДПМНЕ се јасни и досега повеќепати...

Дипломатите пред Влада ќе реагираат за преговорите

Претставници на мисијата на Европската унија, придружувани од претставниците на дипломатскиот кор, денеска пред Влада ќе прочитаат соопштение во кое ќе ги изнесат своите ставови за ќор-сокакот во кои влегоа преговорите за имплементирање на Договорот од Пржино. Како што дознава „Мета“, организатор на настанот е Мисијата на ЕУ, но засега не се откриваат повеќе детали за содржината на соопштението што ќе биде...

Ван Хојте: Работната група се фокусира на билатерални средби за клучните прашања

Земајќи ги предвид последните случувања, работна група се договорила да се фокусира на билатерални средби за да се решат двете клучни прашања, односно изборот на преостанатите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство и именувањето на министри и на заменици-министри во Владата, изјави белгискиот олеснувач Питер ван Хојте. Според него, откако ќе се постигне договор, ќе се свика средба со работна група, која официјално...

Што ги кочи преговорите на работните групи?

Поминаа речиси пет месеци од потпишувањето на Договорот од Пржино на 2 јуни и еден месец помалку од Протоколот потпишан на 15 јули, исто така, во Пржино. Кога почнаа средбите на работните групи, преговорите имаа некаков успех, се избра специјален обвинител, се донесе закон за специјално обвинителство, но веќе осум дена, откако Советот на јавни обвинители не ги избра сите...

ЕК: Разочарани сме, Договорот од Пржино е јасен пат кон прогресот

Европската комисија денеска изрази разочарување поради повторното пробивање на роковите од Договорот од Пржино. - Комисијата е разочарана и ги повикува на лидерство и на одговорност сите политички партии и со добра волја да го имплементираат договорот – изјави за „Мета“, Маја Коцијанчич, портпаролката на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан. Коцијанчич истакна дека постигнатиот договор го посочува...

Стејт департмент: Договорот од Пржино е најдобриот начин за излез од политичката криза

Американскиот Стејт департмент оцени дека Договорот од Пржино е најдобриот начин за излез од политичката криза во Македонија и ги повика политичките партии да ја продолжат неговата имплементација. - Ги охрабруваме македонските лидери да го надградат напредокот што веќе го постигнаа со имплементирањето на политичкиот договор од 15 јули, кој, всушност, претставува најдобар начин за излез од кризата и за...

Почна средбата меѓу Груевски и Хан

Во придружба на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и на заменик-министерот за правда, Билјана Бришковска, премиерот Никола Груевски пристигна во резиденцијата на Европската унија. На средбата во резиденцијата, премиерот Груевски треба да се сретне со еврокомесарот за проширување и соседска шполитика, Јоханес Хан. Хан ќе има средби и со другите лидери на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, а се...

Ван Хојте: Работиме напорно, мора да постигнеме напредок во оваа земја

Изминатата ноќ била тешка за работните групи, кои ги договараат точките за имплементација на Договорот од Пржино, изјави белгискиот олеснувач, Питер ван Хојте, објави „А1 он“ . Тој пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино, каде еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии. - Работиме секој ден за да постигнеме напредок, можам да кажам...

Хан: Ќе притиснам за итен напредок на политичкиот договор

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, денеска во Скопје ќе изврши притисок врз лидерите на политичките партии за да го спроведат Договорот од Пржино. „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“, напиша Хан на својот твитер-профил. Ова е трета посета на еврокомесарот на Македонија во...

Ден на политички одлуки, посети, седници, закони – ќе бидат ли доволни 24 часа?

Безмалку сите настани што внесоа напнатост на политичката сцена изминатава недела ќе се прелеат во денешната агенда. Посета на високиот комесар за проширување и меѓусоседска политика на ЕУ, Јоханес Хан. Иако нема официјално објавен распоред на средби, Хан сигурно ќе се сретне со шефовите на четирите најголеми политички партии. Свечената седница на Советот на јавни обвинители, на која избраните седуммина помошници-обвинители од тимот...

Партиите се договорија за тимот на Јанева, преговорите на работните групи продолжуваат

Денеска, точно напладне, продолжуваат преговорите на работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино за изборните закони, откако утринава тие се договорија да го деблокираат спорот за специјалното обвинителство. Имено, како што дознава „Мета“, во 1 часот по полноќ, четирите политички партии потпишаа писмо кое треба да го испратат до министерот за правда, Аднан Јашари, кој треба да...

Политичките партии во Клубот на пратеници ја решаваат новата криза

Во 14 часот, во Клубот на пратеници во Скопје, почна средбата на претставниците на политичките партии со надеж дека ќе го решат застојот во преговорите за изборниот законик. Изјава даде само претставникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, кој рече дека на средбата нема да разговараат за ништо друго додека не го решат прашањето со изборот на тимот на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Ивон Величковски се сретна со Иво Вајгл

Ивон Величковски, претседател на Либералната парија, денеска се сретна со европратеникот Иво Вајгл. На средбата се разговарало за оцените за имплементација на Договорот од Пржино. - Природно е како либерали да размениме мислења за прашањата во заеднички фокус. Затоа ја користам можноста да ги изнесам позициите на Либералната партија, наспроти институционалниот капацитет во Македонија и нашите резерви во однос на...

Порака од Брисел: Од Договорот од Пржино нема излегување

Евроинтеграциите на Македонија зависат од априлските предвремени избори, извештајот на Прибе и од Договорот од Пржино, порачуваат дипломатите од Брисел, објави „24Вести“. Дипломатите велат дека од Договорот од Пржино нема излегување и преземените обврски мора да се исполнат до крај. Според нив, специјалната обвинителка мора да ја извршува задачата која ѝ е доверена. Европратеникот Иво Вајгл, кој утре доаѓа во Скопје, изјави...

СДСМ: Ќе се вратиме на преговори ако се избере целиот тим на Јанева

Од извори од СДСМ дознаваме дека единствен начин преговорите да продолжат денеска е Советот на јавни обвинители да ги избере преостанатите јавни обвинители од тимот што го предложи специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Од партијата велат дека во текот на утрешниот ден ќе кажат дали Договорот од Пржино е неважечки и целосно се прекинуваат преговорите на работните групи или постои можност...

Груби: Блиску сме до договор, но потребна е храброст од партиите

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, се сретна со новоименуваната австриска амбасадорка во Скопје, Ренате Коблер, со која разговарал за актуелната политичка ситуација во Македонија, случувањата кон спроведувањето на Договорот од Пржино и преговорите во работни групи и воопшто за интеграцијата на земјата во евро-атлантските структури. „ДУИ ја смета дијаспората за многу важен дел и неразделна од нашето општество. Затоа се ангажира нашите граѓани...

Хојте: Ова не е војна, партиите мора да направат компромис

Белгискиот олеснувач Питер ван Хојте, попладнево, додека сè уште траат преговорите за изборната регулатива, им порача на партиите дека мора да направат компромис. - Партиите мора да сфатат дека не може да добијат сè. Во нормалниот свет, кога се прави компромис, се откажуваш од одредени работи за да добиеш нешто за возврат. Не можете да добиете сè и тоа сакам...

ВМРО-ДПМНЕ со засилување на денешната рунда преговори

Со засилена екипа, ВМРО-ДПМНЕ денеска навреме пристигна на почетокот на преговорите на работните групи во Клубот на пратениците. Во тимот на владејачката партија се Илија Димовски, Антонио Милошоски, Влатко Ѓорчев и Билјана Бришковска-Бошкоски. На средбата, освен олеснувачот Питер ван Хојте, присуствуваат Дамјан Манчевски и Цветанка Илиева од СДСМ, Артан Груби и Фатмир Бесими од ДУИ и Беким Фазлиу и Имер...

Роковите ги газат преговарачите, медиумите и привремената влада

Преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино се во ќор-сокак, а пробиен е рокот за изборната регулатива, која требаше да биде усогласена до 6 октомври. Поради пробивањето на овој рок, постои можност да се одолжат и другите отворени прашања. Преговорите, барем за јавноста, беа во ред сè додека координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери, во соработка со пратеникот...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...