fbpx

ЕУ: Ќе веруваме, кога ќе го видиме договорот!

-

Мисијата на Европската унија на Македонија засега се воздржува од коментирање на вчерашниот договор, бидејќи сè уште го немаат добиено.

„Ќе веруваме, кога ќе го видиме“, соопштија кратко од делегацијата на ЕУ.

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, кој денеска е во посета на Косово, сепак, нема да ја посети Македонија. Од прес-службата од канцеларијата на еврокомесарот, на прашањето дали ќе ја посети Македонија по вчерашното постигнување на договорот, кратко одговорија „не“.

Хан е во посета на Приштина по повод потпишувањето на спогодбата за стабилизација и за асоцијација на Косово со ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...