fbpx

Партијата на Села бара да запре апсењето Албанци во Куманово

-

Од Движењето за реформи на ДПА, денеска на прес-конференција, побараа да запрат полициските апсења во Куманово. Според партијата, крајната цел на апсењата е да се затскријат неуспешните преговори на политичките партии, поврзани со Договорот од Пржино.

– ДУИ, како дел од Владата, заедно со МВР да објасни зошто се случуваат вакви акции во албанските средини. Секогаш кога доцнат спогодбите, како онаа од Пржино, се тежнее неуспешноста од преговорите да се покрие преку акции за приведување Албанци – изјави Беса Кадриу од Движењето за реформи на ДПА.

Според Движењето за реформи на ДПА, ДУИ повторно почнува да ги тероризира Албанците, но набргу ќе дојде крајот на оваа партија и нејзините членови ќе одговараат пред народот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...