fbpx
Таг: Албанци

таг: Албанци

Билјана Ванковска е прогласена за балкански „трол“ поради ширење на омраза кон Албанците

Балканскиот трол на месецот е поединец, група на поединци или медиум кој шири омраза врз основа на полот, етничката припадност, религијата или други категории на различност. „Балканскиот трол“ се избира врз основа на случаите на говор на омраза идентификувани низ регионот на Западен Балкан од регионалната мрежа против говор на омраза „Reporting Media Diversity (RDN)“, пренесува Порталб.мк. Билјана Ванковска, која...

Во личните карти кај Македонците и кај Албанците нема различно државјанство

Во новите лични карти кои го содржат уставното име Северна Македонија, државјанството и за Македонците и за Албанците е „македонско/граѓанин на Северна Македонија“. Во новите лични карти на Албанците никаде не стои етничката припадност, односно националноста. Таков предлог постоел, но тој не бил усвоен. Очигледно е дека објавата намерно споделува лажни и манипулативни информации, со цел да побуди меѓуетничка...

Македонците и Албанците на европското дно според коефициентот на интелигенција [мапа]

Населението на Северна Македонија и Албанија со најнисок просечен коефициент на интелигенција во Европа. Поразителните резултати што ги објави World Population Review покажуваат дека просечниот IQ на Македонците е 81,91, а заедно со нас на дното во Европа се жителите на Албанија со просечен коефициент на интелигенција од 81,75. !function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(a){if(void 0!==a.data){var e=document.querySelectorAll("iframe");for(var t in a.data)for(var r=0;r<e.length;r++)if(e.contentWindow===a.source){var i=a.data+"px";e.style.height=i}}}))}(); Просечниот коефициент на...

Не е точно дека ниту еден политичар Албанец не упатил божиќна честитка до Македонците

Тврдењето изнесено во објавата дека „ниеден од клучните албански фактори дали биле позиција или опозиција воедно и од исламска вероисповед не прати честитка за Божиќ до Македонците“, не е точно. Фактите говорат поинаку, а тоа лесно може да се провери доколку се посетат официјалните Фејсбук страници на албанските политичари, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Објава...

Кавкаска Албанија нема допирни точки со Албанија на Балканот

Во ниту една сериозна литература нема некои подетални податоци за Кавкаска Албанија, а уште поважно нема никакви докази дека таа античка држава има каква било врска со денешна Албанија, велат историчарите за Вистиномер. Нема податоци дека жителите на Кавкаска Албанија биле иселени од Кавказ по наредба на Османлиските султани, па се доселиле во денешна Албанија. Ваков податок не се...

Контраспин: Секоја партија, па и ВMРО-ДПМНЕ, треба да се занимава и со дневна политика

Османи ја извртува вистината кога ја советува ВМРО-ДПМНЕ да не се занимава со дневна политика и тоа е освен спин и непринципиелен став, зашто, меѓу другото, опозицијата се занимава и со работењето на Османи и со работењето на вицепремиерот Артан Груби. Освен ова Османи ја извртува вистината околу изедначувањето на трите клучни договори и вели дека неприфаќање на еден...

Стара вест за убиство во Албанија се пренесува како да е нова, поттикнувајќи етничка омраза

Кога ќе се отвори веста споделена во состав на објавата на Фејсбук, може да се види дека станува збор за убиство кое се случило пред две години во Албанија. Загрижувачки е што во веста споделена во состав на постот се нагласува етничката припадност на жртвите, со што се поттикнува верска и етничка омраза, а притоа не се посочува каде...

Вистиномер: Директорот на БЈБ не изјавил дека „Македонците ги нападнале Албанците“ – видеото е монтирано

Видеото што се споделува на Фејсбук е со невистинита содржина и монтирано, односно директорот на БЈБ, Сашо Тасевски во својата изјава никаде не споменува дека „Македонците ги нападнале мирољубивите Албанци“. Од оригиналното видео на телевизиски прилог, може да се чуе целата изјава на Тасевски, кој во ниту еден момент не споменува Македонци или Албанци, ниту пак тврди дека...

МОН: Учебникот по географија за втора година гимназиско образование повлечен од употреба

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека е повлечен од употреба учебникот по географија за втора година гимназиско образование. Министерката Мила Царовска денеска го потпишала решението на Комисијата, со кое спорниот учебник се повлекува од настава. „Комисијата констатира дека учебникот е преоптоварен со статистички и други податоци и факти кои не одговараат со дидактичко-методскиот пристап за возраста на децата....

Вистиомер: Не е точно дека во земјава се спроведува апартхејд врз „мнозинскиот народ“

„Вистиномер.мк“ анализира пост на Фејсбук, во кој се изнесени неточни податоци за процентот на Албанците во државата, за нивната вклученост во плаќањето данок и направена е манипулативна конструкција со која се провоцира насилство врз етничка основа Објава со невистинита содржина се споделува на социјалната мрежа Фејсбук и шири говор на омраза. Станува збор за пост во кој е испишана следната потпалувачка порака: Малцинство...

Вистиномер: „Голманот“ Бујар Османи покажа дека концептот на ДУИ е застарен трик за гласови

Внимателна анализа на изјавите што може да се оценат како спинови во исказите на Бујар Османи, кој ја претставуваше програмата на ДУИ на Канал 5 во интервју, покажува дека ДУИ се залага наместо за унитарна граѓанска, за неефикасна унитарна бинационална држава, со примеси и на федерализам и со можност ДУИ да биде постојано во владата и во другите институции....

Само српски „Спутник“ виде албанска војна во Македонија

Изданието на српски јазик на новинската агенција „Спутник“ (која е во сопственост на руската држава) неодамна (06.02.2020) излезе со спектакуларен наслов „Албанска војна во заднина на кампањата во Македонија“. Ваквото тврдење, искажано во насловната конструкција, но и во содржинскиот дел на текстот, каде се наведува дека меѓу партиите на Албанците во Македонија се води „вистинска мала војна“, нема никаква допирна...

Јелинчич со невистина: Во договорите со Атина и Софија нема откажување од идентитетот!

Словенечкиот политичар и пратеник, Змаго Јелинчич - Племенити, даде изјава поврзана со состојбите во Република Северна Македонија, во која се содржат и невистинити тврдења - дека со Договорот од Преспа, Заев се откажал од сè македонско, а со потписот на Договорот за добрососедство со Бугарија се откажал од идентитетот и историјата на македонскиот народ, како и дека со усвојувањето...

Дел од медиумите во земјава дезинформира за интервенцијата на косовската полиција во Митровица

Интервенцијата на косовската полиција во северниот дел на Митровица, каде што живеат мнозинство Срби, во српската пропаганда против Косово ги вклучи и медиумите од Македонија, кои земајќи ги за единствен извор на информации само српските медиуми, на интервенцијата на Специјалната единица на Косово на 28 мај 2019 година ѝ припишаа „национализам или интервенција на Албанците против Србите“, пишува „КриТинк“. Но,...

Сулејман Реџепи не се појави во Обвинителство за да даде исказ за говорот на омраза кон Македонците

Првиот човек на Исламската верска заедница (ИВЗ) повторно не се појави во Јавното обвинителство за да даде исказ за говорот на омраза кон Македонците, но и кон судијката што го одобри неговото разрешување од функцијата поглавар на ИВЗ, јави „Порталб“. Причината за неговото непојавување била лошата здравствена состојба на адвокатот на Реџепи, кој преку телефон побарал одложување на распитот. -При последниот...

По утринските апсења, во Косово мирно, но напнато

  По утринското апсење од страна на членовите на специјалната единица РОСУ, на северот на Косово е мирно, но напнато, јави агенцијата Бета. Не е сигурно што ќе се случува до крајот на денот, така што граѓаните се собираат во групи во градовите. Денес во училиштата во Косовска Митровица не се одржуваше настава. Српскиот претседател Александар Вучиќ во парламентот на Србија рече дека...

На „Србија данас“ и фали едно „и“ за Пендаровски и албанските гласови

Антизападниот српски онлајн медиум „Србија Данас“ вчера објави текст за резултатите од вториот круг на претседателски избори во Македонија, кој не е ништо друго туку - ред шпекулации и клевети, а ред ветер во магла. Текстот, полн со шпекулаци и клевети, претставува и директен атак врз новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски. Во текстот се вели дека Пендаровски победил благодарение на...

„Ало“ од мува прави слон и шири омраза кон Македонците и Албанците

Во напис „Шиптарите, Македонците и крвникот Ориќ ја сакаат главата на Вучиќ“ објавен на 29 декември минатата година, таблоидот „Ало“, познат како еден од најгласните поддржувачи на српскиот претседател Александар Вучиќ, ги обвини и Албанците на Балканот и Македонците дека по секоја цена сакаат да го урнат угледот на Вучиќ, претставувајќи го како нарачател на убиство. Пишувајќи за тврдењата на...

Алијанса за Албанците и БЕСА на Касами ќе поднесат амандмани за Албанците

Алијанса за Албанците (АА) и крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами ќе поднесат амандмани за албанскиот јазик и за преамбулата, во текот на расправата за уставните измени кои се прават поради исполнување на обврските од Преспанскиот договор, јави „Порталб“. ДУИ, крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, НДП и ДПА сметаат дека сега не е време за поднесување амандмани,...

Бушати ги повика Албанците кои живеат во Македонија да го поддржат референдумот

Апелирам на сите граѓани на вашата земја, особено на Албанците кои живеат тука да дадат поддршка на историскиот Преспански договор, затоа што тој има исклучително значење за демократската стабилност на регионот, изјави денеска шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати на прес-конференцијата со неговиот македонски колега Никола Димитров. – Сите се согласуваме дека Албанците кои живеат во Македонија ќе бидат огромни...

Претставничкиот дом на САД ќе гласа за голема помош за Украина, Израел и Тајван

По неколку месеци одложување, Претставничкиот дом на САД е подготвен да гласа за американска воена помош од десетици милијарди долари за Украина и Израел овој викенд. Предлогот предвидува 60,8...