fbpx

Финишираат преговорите околу последните детали за спорните прашања

-

Почна средбата на работните групи на партиите потписнички на Договорот од Пржино за решавање на спорните прашања.

Иако се очекуваше дека решението е на повидок, сепак, извори од работните групи за „Мета“ тврдат дека сè уште нема целосен договор за законот за влада и за законот за приватност (прислушувани материјали).

Оптимистичките прогнози велат дека, сепак, најдоцна до утре би требало да се имплементираат сите договорени прашања за кои партиите се обврзале на средбите во Пржино.

На средбата, освен стандардните претставници на политичките партии, присутен е и белгискиот олеснувач Питер Ванхауте.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...