fbpx
Tag: ДоговородПржино

tag: ДоговородПржино

Ambasada e ShBA-së: Qeveria dhe partitë të mos pengojnë punën e Prokurorit special

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni ka kërkuar nga Qeveria dhe partitë politike që të mos cenojnë autonominë e prokurorit special, ndërsa hetimi lidhur me krimet e mundshme që zbardhën bombat, sipas tyre është në interes të qytetarëve të vendit. Në reagimin me shkrim lidhur me vendimin e gjykatës për eliminimin e përgjimeve si dëshmi, ambasada...

Mediumet temë bisede e grupeve të punës më 2 shtator

Reformat në mediume prej 2 shtatorit do të gjenden në tryezën e bisedimeve të grupeve të punës të përbëra nga përfaqësues të katër partive politike që firmosën Marrëveshjen e Przhinos, shkruan “Vest”, duke u thirrur në të dhënat jozyrtare nga burimet e saja. Sipas informacioneve të “Vest” në bisedimet për reforma në hapësirën mediatike do të përfshihen edhe Shoqata e...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...

BDI-ja deri në fund të gushtit pret marrëveshje për prokurorit special

Ahmeti dhe Fatos Reka diskutuan mbi ngjarjet politike në vend, marrëdhëniet midis Shkupit dhe Tiranës, integrimin Euroatlantik, marrëveshjen e Ohrit dhe marrëdhëniet ndëretnike si dhe për gjendjen në Tetovë pas vërshimeve. Me këtë rast kreu i BDI-së njoftoi Ambasadorin shqiptarë mbi dialogun politik që po zhvillohet në mes të katër partive më të mëdha në vend, me ndërmjetësim ndërkombëtar. “Takimet e...

Han: Marrëveshja e Përzhinos patjetër të implementohet

Komisioneri evropian për zgjerim Johanes Han tërhoqi vërejtjen e lidershipit në vend, se nuk ka kohë për të humbur, për ta reformuar vendin. Në një shkrim kushtuar ndërmjetësimit të tij për zgjidhjen e krizës në Maqedoni, Han thekson se prej kohësh, vendi ka vuajtur nga polarizimi i thellë partizan, por pavarësisht energjisë së shpenzuar të tij dhe deputetëve evropian,...