fbpx

Komisioni Evropian përshëndeti marrëveshjen dhe pret ligji të kaloj në Kuvend

-

KE përshëndeti marrëveshjen e arritur për emërimin e prokurorit publik special, njoftoi zëdhënësja e euro- komisarit Han, Maja Kocijançiq gjatë konferencës së sotme të shtypit.

“Firmosëm marrëveshjen që sot në mëngjes në Shkup e arritën partitë politike për emërimin e prokurorit special publik, që ishte element i rëndësishëm i marrëveshjes politike e që u zhvillua me ndërmjetësimin e komisarit Han dhe disa euro- deputetë në qershor dhe korrik. Tani presim miratimin e ligjit relevant në Kuvend dhe presim që prokurori publik ta ketë mbështetjen e duhur për ta kryer punën e vet” tha Kocijançiq.

Zëdhënësja e Han konfirmoi vizitën e euro- komisarit në Maqedoni dhe shtoi se pritet gjatë vizitës të diskutohet edhe për bisedimet para- aderuese në nivel të lartë (HLAD).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.