fbpx

Partitë sot vazhdojnë negociatat për Prokuror Special Publik

-

Grupet e punës me përfaqësuesit e katër partive që nënshkruan Traktatin e Przhinos, sot vazhdojnë negociatat për zgjedhjen e një Prokuror Special Publik, në bazë të marrëveshjes, për të hetuar akuzat e përmbajtjes së bisedave të përgjuara të lëshuar nga opozita.

Prokurori Special Publik në këtë moment është “temë e nxehtë” rreth të cilës diskutojnë grupet e punës, emërimi i të cilit, sipas Traktatit, duhet të bëhet jo më vonë se me 15 shtator. Përfaqësuesit e partive të negociojë rreth kornizës ligjore që duhet të zgjidhet prokuror të posaçëm, partitë, ato në pushtet VMRO-DPMNE dhe BDI dhe LSDM-ja opozitare kanë pozita të kundërta.

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev dje në Tetovë shprehu optimizmin se me fillimin e javës së ardhëshme ekipet negociuese të partive politike do të përputhin pozicionet rreth ligjit  mbi Prokurorin Publik.

– Dallimet konceptuale janë në thelb në lidhje me qështjen të ketë prokuror të veçantë apo Prokurori Speciale Publike. Në Maqedoni ekziston Prokuror Publik, Prokuror i Lartë Publik, Prokuror për Krim të Organizuar, por, në thelb, bëhet fjalë për më shumë se 300 prokurorë . Prokuror Publik do të thotë shërbim/institucion, ai shërbim duhet të ketë zëvendës në mënyrë që prokurori special do të marrë vendime, por ai ka për të punuar me dikë, nuk mund të jetë vetëm. Ky është qëndrimi ynë, VMRO-DPMNE kërkojnë se ajo duhet të jetë një njeri, – deklaroi Zaev.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.