fbpx
Tag: работни групи

tag: работни групи

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Bejli shpreh shqetësimin për shkak të shkeljes së afatit për KSHZ

Ambasadori amerikan Xhes Bejli shpreh shqetësim për shkak të shkeljes së sërishme të afateve të parapara me Marrëveshjen e Përzhinos. “Jam i shqetësuar për shkak të afatit të lëshuar për emërimin e KSHZ. Pavarësia, përvoja dhe ekspertiza duhet të jenë kriter për emërimin e përfaqësuesve jo- partiak” shkroi ambasadori amerikan në rrjetin “Twitter”. Bejli theksoi se KSHZ duhet të përfundoj shumë...

BE: Do të besojmë, kur ta shohim marrëveshjen!

“Do të besojmë, kur ta shohim marrëveshjen” shkurt njoftuam nga delegacioni i BE-së. Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili sot është për vizitë në Kosovë, megjithatë nuk do të vijë për vizitë në Maqedoni. Nga shërbimi i shtypit nga zyra e komisarit evropiane, në pyetjen “nëse do ta vizitoj Maqedoninë pas arritjes së marrëveshjes”, shkurt u...

Gjatë fundjavës nuk ka bisedime, Vanhaute në Bruksel për konsultime

Thuajse pa asnjë përparim të bisedimeve, kanë përfunduar edhe takimet e djeshme bilaterale në të cilat ndërmjetësuesi i Komisionit Evropian ka tentuar që t’i përafrojë qëndrimet e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, rreth kompetencave të ministrave të opozitës në Qeverinë e Gruevskit. Ende nuk ka marrëveshje, për opsionin e vetos të zëvendësministrave, gjegjësisht për periudhën se kur duhet...

Kotevski: Vanahute e di kujt dhe sa presion i ushtron

-“Bisedimet janë të gjalla dhe janë duke u zhvilluar, por për këtë më së mirë është që ta pyesni ndërmjetësin në bisedimet Piter Van Houte”, kështu ka deklaruar drejtori i qendrës për komunikime të VMRO-DPMNE-së, Ivo Kotevski. Kotevski nuk ka dëshiruar të komentoj nëse në bisedat bilaterale që po zhvillohen, presion më i madh ushtrohet ndaj VMRO-DPMNE-së, apo ndaj LSDM-së,...

Van Hojte: Grupi i punës fokusohet në takimet dypalëshe për çështjet kyçe

Duke pasur parasysh ngjarjet e fundit, grupi i punës është marrë vesh që të fokusohet në takimet dypalëshe që të tejkalohen dy çështjet kyçe, emërimi i pjesës së mbetur të ekipit në Prokurorinë speciale publike dhe emërimi i ministrave dhe zëvendës- ministrave, deklaroi ndërmjetësi belg Piter van Hojte për “Radio Evropën e Lirë”. Sipas tij, pasi të arrihet marrëveshje, do...

Departamenti i shtetit: Marrëveshje e Përzhinos është mënyra më e mirë për dalje nga kriza politike

Departamenti amerikan i shtetit vlerëson se Marrëveshja e Përzhinos është mënyra e vetme për dalje nga kriza politike në Maqedoni dhe ju bëri thirrje partive të vazhdojnë me zbatimin. “I inkurajojmë liderët e vendit të mbi-ndërtojnë përparimin që tanimë e arritën me zbatimin e marrëveshjes politike prej 15 korrikut që në fakt paraqet mënyrë të mirë për dalje nga kriza”...

Hojte: Ligji për “bombat” duhet të jetë evropian nëse keni aspirata për në BE

Filloi takimi i grupeve të punës të partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, ku duhet të arrijnë marrëveshje rreth ligjeve për Qeverinë, bombat dhe informatorët. Dje liderët e katër partive politike në takim me komisarin për zgjerim Johanes Han, nuk arritën marrëveshje. Ndërmjetësi belg Piter van Hojte para fillimit të takimit ju bëri thirrje partive t’i mbyllin çështjet e hapura...

VMRO DPMNE kërkon ligj për “bomba” ndërsa LSDM vetëm ndryshim të Kodit Penal

Nëse deri në mbrëmje nuk arrihet marrëveshje mes partive politike, në LSDM mendojnë për më shumë skenarë, mes të cilave edhe publikimi i audio-regjistrimeve, mëson “Meta” nga partia opozitare. Prej këtu informojnë se problemin kryesor që e kanë me VMRO DPMNE-në është ligji për “bombat” dhe ligjin për qeverinë. Mësojmë se VMRO DPMNE kërkojnë me ligjin për “bomba” të përfshihen...

Edhe një mundësi për Marrëveshjen e Përzhinos, bisedimet vazhdojnë

Në rend dite para negociatorëve të VMRO DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH do të gjenden ligjet për qeverinë dhe informatorët. Liderët e katër partive politike dje kishin takim ditor me euro- komisarin e zgjerimit Johanes Han, por nuk arritën marrëveshje. Siç njoftuan përfaqësuesit e dy partie politike, përafrim të qëndrimeve ka, por megjithatë jo edhe vendim përfundimtar. Sot është afati i fundit...

Van Hojte: Punojmë me vrull, patjetër duhet të arrijmë përparim për vendin

Nata e mbrëmshme ka qenë e vështirë për grupet e punës, të cilat po merren vesh për pikat e zbatimit të Marrëveshjes së Përzhinos, deklaroi ndërmjetësi belg, Piter van Hojte, shkruan “A1on” Ai arriti në rezidencën e BE-së në Përzhino, ku komisari për zgjerim Johanes Han do të ketë takim me liderët e katër partive politike. “Punojmë çdo ditë që të...

Çfarë e pret Hanin në Shkup?

Çdoherë kur bisedimet partive politike ngecin, euro- komisari për zgjerim Johanes Han vjen për t’i zhbllokuar bisedimet. Ai në katër muajt e fundit ishte tre herë në Maqedoni. Pas javës së bujshme, Han të hënën për herë të katërt do të arrijë në Shkup. Zëdhënësja e tij Maja Kocijançiq deklaroi se ai do të vije që nga afër të ndjek zhvillimin...

Partitë politike në Klubin e deputetëve zgjidhin krizën e re

Në orën 14 часот, në Klubin e deputetëve në Shkup, filloi takimi me përfaqësuesit e partive politike me shpresë se do të zgjidhin ngecjen e bisedimeve lidhur me Kodin Zgjedhor. Deklaratë dha vetëm përfaqësuesi i LSDM-së, Damjan Mançevski, i cili tha se në takim nuk do të bisedohet për asgjë tjetër derisa nuk zgjidhet çështja e përzgjedhjes së ekipit të...

Deri të martën duhet të jetë çdo gjë gati ndërsa bisedimet në “stend-baj”

Tanimë më 10 ditë është tejkaluar afati që grupet e punës që e kishin sipas Marrëveshjes së Përzhinos për të arritur marrëveshje për rregullativën zgjedhore. Pasi para dy ditëve LSDM i lëshoi bisedimet të njëjtat janë në udhëkryq ndërsa sot nga opozita njoftuan se nuk kanë ndërmend të kthehet në bisedime derisa të mos emërohet ekipi i prokurores Janeva. Është tejkaluar...

BDI: Këshilli i Prokurorëve i Katica Janevlës të tejkalojë situatën

“Bashkimi Demokratik për Integrim shpreson që Këshilli i Prokurorëve Publik në bashkëpunim me prokuroren speciale do ta tejkalojnë situatën e krijuar dje me mirëkuptim të ndërsjellë dhe do të veprojnë në përputhje me Ligjin për prokuror special të cilin e miratuan partitë më të mëdha në vend me 111 vota për”, thuhet në njoftimin e BDI-së. Gjithashtu në njoftimin e partisë...

Zaev sot do të njoftojë se LSDM-ja do të vazhdojë ose jo me bisedimet

  LSDM do të tregojë se cilët do të jenë hapat e ardhshëm, pasi që dje e i kanë braktisur bisedimet e grupeve punuese për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Gjatë ditës së sotme pritet që LSDM, të mbajë konferencë për shtyp, ku do ta paraqesin qëndrimin e tyre në lidhje me hapat e mëtutjeshëm. Pas vendimit të Këshillit të Prokurorëve, dje LSDM...

Ambasada e SHBA-së: Të shqetësuar jemi nga vendimi i Këshillit të Prokurorëve

Me reagim për vendimin e Këshillit të Prokurorëve Publik që miratoi 14 kandidatë, doli  edhe ambasada e ShBA-së, thonë se janë të shqetësuar për vendimin e Këshillit. "Të shqetësuar jemi për shkak të vendimit të Këshillit të Prokurorëve Publik dhe po shqyrtojmë situatën", thuhet në reagimin e ambasadës amerikane. Për këtë reagojë  edhe  ndërmjetësuesi  i bisedimeve Piter van Hojte. Sipas tij  vendimi i...

Van Hojte: E dhimbshme që disa persona mendojnë se mund të shkelin ligjin e tyre

Ndërmjetësi belg Pier van Hojte sot pas vendimit  të Këshillit të Prokurorëve Publik  që të  përzgjedh vetëm gjysmën e ekipit që ka kërkuar prokurorja speciale Katica Janeva deklaroi se me këtë nuk është respektuar Ligji për prokurorinë speciale. - Ligji parashikon që prokuroja të ketë të gjitha resurset e nevojshme që ajo ka kërkuar ato financiare dhe kadrovike, dhe ato...

Grubi: Në KSHZ duhet të votohet me konsensus

Është arritur marrëveshje rreth Diasporës, për KSHZ-në dhe kodin zgjedhor, tha deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas përfundimit të takimit mes grupeve të punës. “I fituam të gjitha betejat, për të gjitha vendimet që do t’i sjell KSHZ-së duhet të votoj me konsensus. Kjo është një lloj i badenterit ku Maqedonia duhet ta kenë mbështetjen edhe nga përfaqësuesit shqiptarë në...

Hojte: Kjo nuk është luftë, partitë duhet të bëjnë kompromis

Partitë  duhet ta kuptojnë se nuk mund të fitojnë gjithçka. Në botën normale,  kur bëhet kompromis nga disa gjëra heq dorë, që si kompensim të fitosh disa gjëra të tjera. Nuk mund të fitoni gjithçka, dhe këtë dua që të gjitha partitë ta kenë të qartë. Nuk mund të jeni në çdo gjë fitues. Kjo nuk është sikurse luftë,...