fbpx
Tag: СпецијаленЈавенОбвинител

tag: СпецијаленЈавенОбвинител

OSBE-ja Janevës i ofron ndihmë dhe bashkëpunim

Shefja e Misionit të OSBE-së në Shkup, Nina Suomalainen, ka takuar sot Prokuroren Katica Janeva për të diskutuar lidhur me rolin e saj dhe sfidat, duke i ofruar përkrahjen dhe bashkëpunimin e Misionit. Suomalainen e uroi Janevën për formimin e ekipit të saj me gjithsej dymbëdhjetë ndihmës prokurorë, duke theksuar se Zyra e Prokurores duhet të mbetet e pavarur dhe...

Houit për “Meta”: Maqedonia nuk ka rënë, por edhe më tej qëndron në zgrip të humnerës

Deputeti evropian dhe ish raportuese i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Houit, në intervistë për “Meta” vlerësoi se është shumë vonë që të fitohet rekomandim pozitiv, por se dera e BE-së nuk është e mbyllur. Ai i bëri thirrje partisë në pushtet, të kryeministrit Nikolla Gruevski t’i zbatoj obligimet e marra me qëllim që ta kthej vendin në rrugën...

Kambovski: Trup të fuqishëm të ekspertëve për revidim të ligjeve për gjyqësorin

Formim të një trupi të ekspertëve që në bashkëpunim me Ministrinë e drejtësisë do të bëjnë revidimin e më shumë ligjeve nga fusha e gjyqësorit, propozoi kryetari i ASHAM, Vlado Kambovski në debatin e sotëm shkencor kushtuar pavarësisë së gjyqësorit. Kambovski vlerëson se çështja e pavarësisë së gjyqësorit nuk është çështje e opsioneve politike, por e të drejtave dhe...

Deputetët sot do të votojnë buxhetin e Janevës

Deputetët në seancën e sotme pritet të miratojnë buxhetin e prokurores speciale publike Katica Janeva që të mund të punoj institucioni i saj. Mjetet prej 63.420.428 denarë gjegjësisht rreth 1 milion euro, siç thuhet në vendim, do të përdoren për funksionim të pandërprerë dhe funksionim autonom të Prokurorisë publike për ndjekjen e kriminalitetit lidhur me pohimet nga bisedat e përgjuara...

Kotevski: Vanahute e di kujt dhe sa presion i ushtron

-“Bisedimet janë të gjalla dhe janë duke u zhvilluar, por për këtë më së mirë është që ta pyesni ndërmjetësin në bisedimet Piter Van Houte”, kështu ka deklaruar drejtori i qendrës për komunikime të VMRO-DPMNE-së, Ivo Kotevski. Kotevski nuk ka dëshiruar të komentoj nëse në bisedat bilaterale që po zhvillohen, presion më i madh ushtrohet ndaj VMRO-DPMNE-së, apo ndaj LSDM-së,...

Van Hojte: E dhimbshme që disa persona mendojnë se mund të shkelin ligjin e tyre

Ndërmjetësi belg Pier van Hojte sot pas vendimit  të Këshillit të Prokurorëve Publik  që të  përzgjedh vetëm gjysmën e ekipit që ka kërkuar prokurorja speciale Katica Janeva deklaroi se me këtë nuk është respektuar Ligji për prokurorinë speciale. - Ligji parashikon që prokuroja të ketë të gjitha resurset e nevojshme që ajo ka kërkuar ato financiare dhe kadrovike, dhe ato...

Këshilli i prokurorëve do të zgjedh ekipin e Janevës javën e ardhshme

Seanca e Këshillit të prokurorëve publik, për emërimin e ekipit të prokurores publike, Katica Janeva edhe krahas paralajmërimeve jo- zyrtare se do të mbahet nesër apo të mërkurën, megjithatë është anuluar për javën e ardhshme. Këtë për gazetën “Utrinski” e konfirmoi kryetari i Këshillit të prokurorëve publik, Petar Anevski i cili i theksoi edhe arsyet për anulimin e seancës. “Kërkuam nga...

Han: Emërimi i prokurores speciale nuk është fundi i tregimit

Emërimi i prokurores speciale publike është element i rëndësishëm për normalizimin e gjendjeve politike në Maqedoni, por kjo nuk është fundi i tregimit, deklaroi sot në Bruksel euro- komisari për zgjerim Johanes Han, një ditë para vizitës në Shkup. Han përshëndeti emërimin e prokurores publike, por porositi se KE do të vazhdoj të ndjek gjendjen në Maqedoni. “Vlerësoj dhe përshëndes faktin...

Gruevski: Nuk kam frikë nga Katica Janeva

Kuptohet se nuk frikësohem, nuk kam pse të frikësohem nga prokurori special, kështu iu është përgjigjur Nikolla Gruevski pyetjes së gazetarit, gjatë vizitës së tij në Qendrën e klinikës. Në pyetjen se propozim i kujt ishte Katica Janeva, për prokurore special, Gruevski ka thënë se të dy anët e kanë mbështetur zgjedhjen e saj. Ai ka mohuar përzierjen e personave nga...

Deputetët votuan Ligjin për prokurorin special publik

Me 111 vota “për” asnjë “abstenim” dhe  “kundër”, Kuvendi miratoi Ligjin për Prokurorinë Publike Speciale. Partitë politike të kënaqur me përmbajtjen e saj. Për LSDM-në marrëveshja është më shumë se ajo që kërkonte partia, transmeton “Meta”. Për VMRO – DPMNE me miratimin e ligjit do t’i jepen fund spekulimeve në lidhje me presionin dhe duke u përmbajtur kushteve të marrëveshjes. Prokurori...

Komisioni Evropian përshëndeti marrëveshjen dhe pret ligji të kaloj në Kuvend

KE përshëndeti marrëveshjen e arritur për emërimin e prokurorit publik special, njoftoi zëdhënësja e euro- komisarit Han, Maja Kocijançiq gjatë konferencës së sotme të shtypit. “Firmosëm marrëveshjen që sot në mëngjes në Shkup e arritën partitë politike për emërimin e prokurorit special publik, që ishte element i rëndësishëm i marrëveshjes politike e që u zhvillua me ndërmjetësimin e komisarit Han...

 “Twitter”: Katica nuk mund të gjenden në Google, Maqedonia fitoi KAT-women

Prokurorja publike Katica Janevs që herët në mëngjes u emërua për prokurore publike speciale është enigmë e vërtetë. Përveç emrit dhe biografisë së shkurtër, për prokuroren publike nga Gjevgjelia në kërkuesin Google s’mund të gjendet asnjë fotografi, që shkaktoi reagime nëpër rrjetet sociale https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/643691368334893056 https://twitter.com/BazeLazevski/status/643690866721296384   https://twitter.com/mindplumber/status/643689563794358272 https://twitter.com/apostolov80/status/643689321531351040 https://twitter.com/KureNaTocak/status/643674676779200513 https://twitter.com/EStavrevska/status/643682379043876864 https://twitter.com/arheologinja/status/643682820590800896 https://twitter.com/Plavaaa/status/643683838410014720 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/643683831141240832 https://twitter.com/pilula12/status/643683207020453888 https://twitter.com/MajkaNaZmejovi/status/643680625623465984 https://twitter.com/dimanovski/status/643681054629490688 https://twitter.com/The_BB_/status/643679900818403328 https://twitter.com/Gjavolot/status/643679012032802816 https://twitter.com/b0stan/status/643668446480343040 https://twitter.com/Gjavolot/status/643667899136253952 https://twitter.com/bakraci/status/643695014044942336 https://twitter.com/Mee_Yah_/status/643698889443426304

Partitë u morën vesh për ligj dhe emër të ri të Prokurorit Special

Sipas procedurës, sot ligji duhet të jetë para deputetëve në Kuvend. Pas bisedimeve maratone të ekipeve të punës dhe grupeve negociatore, mëngjesin e sotëm partitë arritën marrëveshje për Prokurori Publik Special, mëson “Meta” nga burime të afërta të ekipeve negociatore. Siç mësojmë është arritur marrëveshje për emrin e prokurorit special i cili pritet sot të publikohet. Sipas procedurës, sot...

Milloshoski: Bisedimet janë serioze, bëjmë çdo gjë që mundemi

Bisedimet janë serioze, bëjmë çmos që të arrijmë zgjidhje, tha deputeti i VMRO DPMNE, Antonio Milloshoski para fillimit të takimit të sotëm të grupeve të punës për emërimin e prokurorit special që po mbahet në Klubin e deputetëve. Në takim me përfaqësuesit e LSDM, VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH janë edhe lehtësuesi belg Piter van Hojte, ambasadori i SHBA-së, Xhes...

Tenderët do të frenojnë prokurorin special publik

Partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos kanë edhe një ditë për të emëruar prokurorin special publik dhe kornizën ligjore për votimin e tij në Kuvendin e RM-së. Sipas të dhënave të cilat i siguroi “Meta” edhe mbrëmë nuk ka pasur përafrim të qëndrimeve për këtë pikë ndërsa çështje kontestuese edhe më tej ngel zëvendës- prokurorët. Në tavolinë është edhe...

Bisedimeve të sotshme për Prokurorin Special, iu bashkangjitet euroambasadori Orav

Sot vazhduan bisedimete e grupeve të punës për zgjedhjen e Prokurorit Special. Grupit  negociotar iu bashkëngjit edhe euroambasadori Aivo Orav, i cili në Klubin e Deputetëve i cili ka biseduar me përfaqësuesit e të gjithë partive politike. Para disa çastesh bisedimet maratonike u ndërprenë për të pasur hapësirë për konsultime shtesë. Të  gjithë respektojnë marrëveshjen për heshtje, deri  në arritjen...

Ahmeti: Të martën do të zgjidhet prokurori

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti përsëriti qëndrimin e BDI-së sa i përket Prokurorit Special i cili duhet të zgjidhet deri të  martën më 15 shtator. Sa i përket debatit rreth numrit të prokurorëve, BDI propozon që të ketë 3 prokurorë shqiptarë në mesin e 8 prokurorëve që do të përbëjnë stafin e prokurorit special. Lideri i BDI-së Ahmeti  i...

VMRO DPMNE refuzon Prokurori Special të formoj ekip të vetin

Partia në pushtet refuzon Prokurori Special të formoj ekip të vetin me të cilin do të punonte, shkruan “Nova”. Portali shkruan se të paktën 10 prokuror nevojiten në ekipin e prokurorit special sepse me siguri do të ketë nevojë për ngritjen e veprimeve hetuese edhe në vende të huaja. Nëse ky prokuror është i vetëm me siguri nuk do të...

Kallajxhiev: Mos të hymë në kurthin se çdo gjë duhet të përfundoj deri më 15 shtator

“Mendoj se tërë këtë tregim po e menaxhon opozita shumë keq- edhe më tej t’i mbaj anash shoqatat profesionale dhe sektorin e OJQ-ve. Ne jemi vendosur në situatë që të vendoset për ndonjë ligj esencial, që do të ketë ndikim në historinë e Maqedoni, a do të mund prej fillimit të krijohet shteti juridik. Opinioni s’duhet të futet në...

Në LSDM janë të befasuar nga deklarata e kryeministrit për prokurorin special

Edhe në LSDM-në opozitare janë në befasuar nga deklarata e djeshme e kryeministrit Nikolla Geuevski, në lidhje me emërimin e prokurorit special publik. Prej atje thonë se deri më tani nga VMRO DPMNE kanë insistuar të emërohet vetëm prokuror special dhe nuk kanë pranuar se ai duhet të ketë bashkëpunëtorë profesionist e as gjëra tjera që i nevojiten që të...