fbpx

Deputetët sot do të votojnë buxhetin e Janevës

-

Deputetët në seancën e sotme pritet të miratojnë buxhetin e prokurores speciale publike Katica Janeva që të mund të punoj institucioni i saj.

Mjetet prej 63.420.428 denarë gjegjësisht rreth 1 milion euro, siç thuhet në vendim, do të përdoren për funksionim të pandërprerë dhe funksionim autonom të Prokurorisë publike për ndjekjen e kriminalitetit lidhur me pohimet nga bisedat e përgjuara për tremujorin e fundit të vitit 2015-të.

Në vendimin e Qeverisë rekomandohet ridestinim i mjeteve në suazat e mjeteve të planifikuara me buxhetin e RM-së për vitin 2015-të që të sigurohen mjete financiare për realizimin e planit financiar të Prokurorisë publike për ndjekjen e kriminalitetit lidhur me pohimet nga bisedat e përgjuara.

Financat për prokurorinë speciale të premten u votuan nga Komisioni për financim dhe buxhet dhe Komisioni juridiko- ligjvënës.

Para se të miratohet buxheti në Kuvend, ai u shqyrtuar edhe në Qeveri dhe Këshillin e prokurorëve publike. Në Këshill mori dritë jeshile edhe krahas asaj që Këshilli u ankua se prokuroritë në Maqedoni punojnë në kushte të rënda dhe buxhete të vogla.

Më herët, Këshilli votoi vetëm 7 nga gjithsej 14 ndihmës- prokurorë që i kërkoi Janeva.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.