fbpx
Таг: партии

таг: партии

Сложни „владици“ во Собрание си мрсат

Власта и опозицијата во Собранието со здружени сили експресно протуркаа законски корекции, со кои прилично се отежнува вклучувањето на независните кандидати во изборната игра. Лутите политички противници обезбедија 84 гласа „за“ и Бадентерово мнозинство, за да ги усвојат измените на Изборниот законик со кои се зголеми прагот за учество на независните кандидати на изборите. Во меѓувреме тие продолжија да...

Анкета на ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ со поголем рејтинг од СДСМ, државата оди во погрешен правец

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од 19 отсто од граѓаните има најголем рејтинг меѓу партиите и би победила на парламентарните избори во земјава, покажува анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена од 23 септември до 13 октомври годинава. Анкетата спроведена на национален репрезентативен примерок од 1.207 испитаници, покажува дека владејачкиот СДСМ има поддршка од 11 отсто од граѓаните. На прашањето „Доколку...

Бугарските клубови „Цар Борис Трети“ и „Иван (Ванчо) Михајлов“ ќе треба да ги сменат имињата

Според новите измени на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии кои вчера беа изгласани во Собранието, здруженијата и клубовите „Иван (Ванчо) Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат рок од три месеца да ги сменат имињата. Ако тоа не го направат во законски одредениот рок ќе бидат избришани од Централен регистар. Измените на Законот за здруженија...

Партиите станаа иматели на информации од јавен карактер, но останаа недоволно транспарентни

Три години откако беа опфатени со Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, со кој станаа иматели на информации од јавен карактер поврзани со нивното финансиско работење, политичките партии сé уште не се на задоволително ниво на транспарентност во делот на приходите и расходите. Сепак, тоа се оценува како добар почеток во иднина да ја зголемат својата...

Управниот суд ги одби сите 185 тужби што политичките партии ги поднесоа за изборите

Управниот суд ги одби сите 185 тужби што политичките партии ги поднесоа за изборите и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија (ДИК). По изготвување на одлуките, тие јавно ќе бидат објавени на веб-страната на Управниот суд. „Денешните јавни расправи по поднесените тужби од политичките партии: ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција Обнова на Македонија, Единствена Македонија и Коалиција Никогаш Северна само Македонија...

ААВМУ: Комерцијалните телевизии акцентот во известувањето за изборите го ставија врз коалициите Можеме и Обнова

Ниту една од комерцијалните телевизии не успеа целосно да го спроведе принципот за известување пропорционално на бројот на потврдени кандидатски листи и интензитетот на кампањата, за време на предвремените парламентарни избори. Ова е еден од клучните наоди во Извештајот за мониторингот над известувањето на комерцијалните телевизии во периодот од 24 јуни до 12 јули 2020 година, од страна на Агенцијата...

Османи го „врати во игра“ пописот, очекува да се спроведе по завршување на изборите

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешната прес-конференција го врати пописот „во игра“ од страна на политичките партии, но по завршување на изборите. - Добро е да биде постигнат целосен консензус за Законот за попис и да се пристапи кон негова подготовка веднаш по изборите - рече Османи. Вицепремиерот Османи потсети на причините поради кои пропаднал пописот во 2012 година. -...

Контраспин: „Храбрејќи ги колегите“, Чулев МВР го претвора во „МВРО-ВМРО“

Доколку инспектори од МВР, „охрабрени“ од Чулев, започнат со повикување или приведување во текот на избoрната кампања сами, без ОЈО, на политичари од главните партии, тоа ќе значи директно вмешување на МВР во изборниот процес, по теркот на „МВР-ВМРО“ од времето на владеењето на Никола Груевски. Тоа ќе доведе и до подeлба на вработените, на што предупреди и полицискиот...

Џафери го потпиша Решението за распишување на предвремените избори на 15 јули

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери информираше дека Решението за распишување на предвремените избори за пратеници во Собранието на 15 јули 2020 година го потпишал синоќа и истото е архивирано и пратено до Државната изборна комисија, до Министерството за надворешни работи и до Министерството за правда, со што се запазуваат роковите за деновите утврдени во Уставот. - Имајќи ги...

Ревизорите бараат конкретни правила наместо интерни акти за партиските членарини

Државните ревизори бараат да се изедначат правилата при уплатата на членарината кај политичките партии бидејќи начинот на уплата сега е регулиран со интерни акти кои се разликуваат кај одделните партии. Ова е препораката на ревизорите од Државниот завод за ревизија во извештаите објавени по контролата на сметките за редовно работење на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ,  ДУИ и БЕСА. Во четирите извештаи се...

Со две евра пропаганда во медиумите ќе се „купува“ гласот на граѓаните

Вкупно 345 медиуми - телевизии, радија, печaтeни и онлaјн медиуми - ќе учествуваат во трката за поделба на 3,6 милиони евра јавни пари предвидени за платено политичко рекламирање на партиите од власта и опозицијата. На престојните парламенатни избори планирани за 12 април годинава, власта и опозицијата, во лов на гласови преку огласување во медиуми, на пола ќе поделат над...

ДИК не треба да ги одредува цените, но ни државата да ги плаќа партиските реклами

Цената на рекламен простор не треба да се ограничува, но финансирањето политичко рекламирање со јавни пари е целосно неприфатливо, вели Дејан Георгиевски, претседател на Центарот за развој на медиуми. Минатите два дена национални телевизии реагираа на Одлуката на Државната изборна комисија за  цените на рекламите за платено политичко информирање за предвремените парламентарни избори. - Сметам дека финансирањето на купувањето рекламно време...

Само српски „Спутник“ виде албанска војна во Македонија

Изданието на српски јазик на новинската агенција „Спутник“ (која е во сопственост на руската држава) неодамна (06.02.2020) излезе со спектакуларен наслов „Албанска војна во заднина на кампањата во Македонија“. Ваквото тврдење, искажано во насловната конструкција, но и во содржинскиот дел на текстот, каде се наведува дека меѓу партиите на Албанците во Македонија се води „вистинска мала војна“, нема никаква допирна...

Средбата на партиите за Законот за јавно обвинителство нема да се одржи

И покрај тоа што беше закажана, заедничка средба на партиите денеска за Законот за јавно обвинителство нема да има, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не дава амандмани и нема да учествува. Министерката за правда Рената Дескоска ќе има средби само со тие партии што дале амандмани. Најдоцна до задутре, Законот за ЈО ќе биде поднесен во Собрание, за да се гласа на 11...

За прв пат во Македонија се планира воведување „ветинг“

Процесот на проверка на интегритетот, работата и професионалноста на вработените или т.н. “ветинг” ќе се спроведе за прв пат во Македонија. Овој процес ќе започне во Министерството за внатрешни работи, а работните групи започнаа со подготовките. Работната група за “ветинг” во МВР, во четвртокот ја одржа својата прва интерна средба, која беше затворена за јавноста. Според МВР, првата средба била од...

Мицкоски на средба со Орбан во Будимпешта, нема информации за средба со почесниот претседател Груевски

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираат дека претседателот на партијата Христијан Мицкоски утре ќе има средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Меѓутоа оттаму не додаваат дали Мицкоски ќе се сретне и со почесниот претседател на партијата, Никола Груевски, кој како бегалец од правадата ужива азил токму во Унгарија. Во краткото партиско соопштение до медиумите, кое патем не е објавено на веб-страницата...

Пробниот попис завршува в недела, законот фаќа прашина во Собранието

ulica Makedonija Stara Zheleznichka stanica lugje toplo minuvachi
На 30 јуни треба да заврши пробниот попис во државата кој Државниот завод за статистика почна да го спроведува во 13 општини на 10 јуни годинава иако Законот за попис на населението, кој е со европско знаменце се уште не е усвоен во Собранието. Главна причина за одлагањето на собраниската дебата и усвојувањето на овој закон се несогласувањата меѓу власта...

Контраспин: Одговорноста за Охрид е на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ во последните 20-ина години

Најмалку од одлуката за вадење на камените плочници на Охридската чаршија и нивна замена со поубавиот бекатон во 2003 година, па се до неодaмнешното премиерско охрабрување за легализација на дивоградбата – хотел во Лагадин, долга е листата и на имиња на одговорни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, како и на одлуки за чинење или нечинење за заштита на...

Партиите оценија дека изборите поминале мирно и во демократска атмосфера

Фото: Борче Поповски
СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, штабот на независниот кандидат Блерим Река оценија дека изборите поминале мирно во демократски и фер услови. Шефот на изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски изборите ги оцени како „скандинавски и кристално чисти“. „Изборниот ден помина во фер и демократска атмосфера. Им честитам на граѓаните бидејќи своето право на глас го изразија слободно на достоинствен и на демократски начин....

СДСМ и Коалицијата постигнаа согласност за заеднички кандидат за претседател

Постигната е начелна согласност на лидерско ниво, партиите од Коалицијата предводена од СДСМ да застанат зад заеднички кандидат за претседател на државата, како и заеднички да настапат на престојните претседателски избори, уште во првиот круг, информираа од партијата. „Договорено е да продолжат пошироки консултации во рамки на самите партии, кои се дел од коалицијата, за избор на најсоодветен заеднички кандидат...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...