fbpx
Tag: Европска унија

tag: Европска унија

Borrell: Ndërhyrja e huaj dhe dezinformimi i dëmshëm për luftën tonë kundër pandemisë dhe për demokracinë

Aktorë të caktuar të huaj, qofshin aktorë shtetërorë apo jo-shtetërorë, po realizojnë fushata dezinformimi, duke përhapur qëllimisht informacione të rreme ose mashtruese. Ata e bëjnë këtë për të na dobësuar dhe dëmtuar aftësinë tonë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive krizës. Por BE-ja tashmë po përgjigjet dhe duhet t’u përgjigjet sulmeve të tilla, ka porositur Zhozep Borel, Përfaqësuesi i lartë...

Shtatë konvikte për studentë do të kursejnë energji dhe ndotin më pak për ngrohje

24.8 milion euro do të investohen në Projektin për efikasitet energjetik në konviktet studentore në Maqedoni. Me ndërmarrjen e ardhshme do të bëhet ndërrimi i kulmeve, dritareve dhe dyerve, ndërtimin e një fasade të re, instalimin e trupave të ri për ngrohje dhe ndryshimin e instalimeve elektrike në shtatë konvikte studentore në të gjithë vendin, transmeton Meta.mk. Bëhet fjalë për...

Maqedonia në fundin evropian sipas numrit të makinave “për kokë banori”

Çrregullimet e trafikut janë një dukuri e përditshme në Shkup dhe qytete të tjera të vendit, por disa statistika tregojnë se numri i makinave që lëvizin në qytetet tona vetëm sa do të fillojë të rritet. Vendi ynë është në fundin e Evropës me mezi 195 vetura pasagjerësh për 1.000 banorë, numërime që janë bërë në vitin 2017, njofton...

Maqedonia në fund nga vendet e Evropës sipas qasjes përmes internetit në administratën publike

Çdo i banor i pestë i Maqedonisë, vitin e kaluar, ka hyri në administratën publike përmes internetit, ndërsa një në njëzet ka parashtruar ndonjë formular zyrtar, tregojnë të dhënat e agjencisë evropiane për statistikë EUROSTAT, njofton Meta.mk. Për krahasim, në Bashkimin Evropian mesatarisht çdo qytetar i dytë ka realizuar qasje përmes Internetit deri te informacionet ose shërbimet e administratës shtetërore...

Veturat i duam pa kufi, autobusët dhe trenat herë pas here

Transporti me autobus në vendin ton është shumë më i zhvilluar se në vendet-anëtare të BE-së, por krejt kjo për shkak të numrit të vogël të udhëtarëve që udhëtojnë me tren dhe infrastrukturës hekurudhore të pazhvilluar në vend. Në mënyrë identike si në BE, qytetarët e Maqedonisë më së shumti e përdorin makinën për udhëtime, megjithëse përqindja e përdorimit...

Rama: Platforma është shkruar në Maqedoni, unë kam lehtësuar komunikimin

Shqiptarët as nuk kanë qenë, as nuk janë e as nuk do të jenë problem në Maqedoni ndërsa akuzat rreth të ashtuquajturës “Platformës së Tiranës” janë lojë politike, thotë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në intervistë për portalin “dialogplus.ch”, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Rama në intervistë shton se maqedonasit shumë mirë e dinë se shqiptarët janë faktor konstituiv...

Nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkon takim me euro- komisarin Han

Nga nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkojnë takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, i cili të martën do të arrijë për vizitë në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi anëtari i nismës dhe drejtori i Operës dhe Baletit të Maqedonisë (OBM), Igor Durlovski i cili shtoi se askush “nuk guxon, nuk duhet dhe nuk mund t’i injoroj 200 mijë...

VMRO DPMNE kërkon Hani të martën të dënoj Platformën dhe t’i merr parasysh protestat

VMRO DPMNE do të dërgoj tre kërkesa deri tek euro- komisari për zgjerim, Johanes Han gjatë vizitës së tij të martën. Këtë e paralajmëroi deputeti i VMRO DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski në televizionin “Sitel”. “E para, presim qartë të dënojë Platformën e Tiranës dhe qartë të dënon përfshirjen e shteteve të huaja në punët e brendshme të R. së Maqedonisë. Edhe Shqipëria...

MPJ-ja ruse: BE, NATO dhe SHBA vazhdojnë pa turp të bëjnë presion ndaj Ivanovit

Përzierja e jashtme në punët e brendshme të R. së Maqedonisë po merr forma ekstreme, thuhet në deklaratën e sotme të ministrisë së jashtme ruse, ku akuzohen BE dhe NATO se bëjnë presion të paparë ndaj presidentit të Maqedonisë. “Euro- komisari Johanes Han, përfaqësuesja e lartë për siguri politike të BE-së, Federika Mogerini, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg...

Mogerini: Ivanov të bëj revidimin e vendimit në interes të qytetarëve

Kisha takime të gjata dhe esenciale, shpresoj edhe konstruktive ndërsa ditët në vijim do të shohim sa kanë qenë konstruktive, deklaroi më parë në Shkup përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini pas takimeve me liderët e partive politike dhe presidentin Ivanov. Ajo deklaroi se qëllimi i vizitës është që të vërtetohet se vendi i Ballkanit...

“Foreigns Affairs”: Brexit mund ta largoj Maqedoninë nga BE dhe ta fut në konflikt

Ngjarjet e mëdha në Evropë, siç ishte rënia e Murrit të Berlinit, kanë tendencë të nxisin dhunë në Ballkan, thekson revista „Foreign affairs “ në analizën e ndikimit të Brexit ndaj Ballkanit dhe aspiratat e saj euroatlantike. Në shkrimin, bashkautor i të cilit është Ognen Vrangelov, doktorant i shkencave politike në Universitetin “Queens”, thuhet se efektet nga Brexit do të...

Gjermania emëroi të dërguar special për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

Shefi i diplomacisë gjermane, Frank Valter Shtajnmaer, ka emëruar të dërguar special për Maqedoninë që duhet të ndërmjetësoj për zgjidhjen e krizës në vend. I dërguari special, siç njoftohet, në koordinim me përfaqësuesit e BE-së dhe SHBA-së në vend do të ndërmjetëson për zgjidhjen e krizës. “Ministri i jashtëm Shtajnmaer ka emëruar të dërguar special për Maqedoninë. Ambasadori Hajndl do të...

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

  “Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve. Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. “BDI...

Gruevski – Tusk: Për krizën e refugjatëve duhet më shumë koordinin ndërmjet Maqedonisë dhe BE-së

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot në Shkup biseduan për krizën e imigrantëve. Nga takimi janë nxjerrë përfundimet se sfidat e reja me të cilat ballafaqohet Evropa janë pasojë e vendimeve të më shumë shteteve që t'i lëshojnë vetëm refugjatët dhe imigrantët të cilët vijnë nga rajonet e përfshira në luftë, por jo edhe...

Tusk- Ivanv: BE është e gatshme t’i ofroj ndihmë humanitare dhe teknike Maqedonisë

Bashkimi Evropian është i gatshëm të ndihmojë Maqedoninë për të zbutur krizën me refugjatët. Megjithatë kreu I Këshillit Evropian Donalld Tusk ia bëri të qartë autoriteteve në Maqedonisë, se nëse dëshirojnë  që qytetarët të lëvizin lirshëm në shtetet e zonës Shengen atëherë duhet të kujdesen për refugjatët të cilët çdo ditë tranzitojnë në Maqedoni. “Ne jemi të gatshëm të sigurojmë...

Houit për “Meta”: Maqedonia nuk ka rënë, por edhe më tej qëndron në zgrip të humnerës

Deputeti evropian dhe ish raportuese i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Houit, në intervistë për “Meta” vlerësoi se është shumë vonë që të fitohet rekomandim pozitiv, por se dera e BE-së nuk është e mbyllur. Ai i bëri thirrje partisë në pushtet, të kryeministrit Nikolla Gruevski t’i zbatoj obligimet e marra me qëllim që ta kthej vendin në rrugën...

ShBA dhe BE: Me rëndësi esenciale Këshilli i prokurorëve publik ta emërojë ekipi Katica Janeva

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe Delegacioni i Unionit Evropian në Shkup përshëndesin progresin e deritanishëm në zbatimin e ligjit për hetim të komunikimeve të përgjuara nga Prokurori publik, që paraqet një pjesë kyçe të marrëveshjes politike. Emërimi i shpejtë i Katica Janevës si Prokuror publik për hetim të komunikimeve të përgjuara; propozimi i saj në kohë të ekipit...

Maqedonia do të merr rekomandim për bisedime, por edhe kritika të ashpra nga Brukseli

Maqedonia në raportin për avancimin e vendit në euro- integrimet, do të merr rekomandime për bisedime, mëson “Meta”. Rekomandimi, sipas burimeve të larta të Qeverisë, nuk ka qenë kontestues, në veçanti kur tanimë është filluar realizimi i Marrëveshjes së Przhinos gjegjësisht përzgjedhja e prokurorit  special publik, Megjithatë, raporti në të cilin do të përmenden vërejtjet e Pribes, siç mësojmë, fare...

Përderisa Gruevski dhe Zaev negociojnë, marrëveshja e 2 qershorit ngadalë po realizohet!

Duket se, marrëveshja e 2 qershorit, ngadalë, por sigurt po zbatohet në praktikë. Këtë e tregojnë reagimet e fundit të pushtetit dhe opozitës, që me siguri duan të jenë bashkëpunues përderisa zgjatin bisedimet dhe të japin përshtypje pozitive para vëzhguesve të jashtëm. E që zgjidhja është afërt, konfirmojnë edhet dhënat e mediumeve, sipas të cilave, pengesat më të mëdha janë...

Ministrat e punëve të jashtme të BE-së do të debatojnë për Maqedoninë

Në Këshillin e sotëm për punë të jashtme të BE-së, që do të mbahet në Luksemburg, do të bisedohet për situatën në R. e Maqedonisë. Sipas agjendës, shefat e diplomacive të vendeve të BE-së, për vendet tona do të bisedojnë për përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme në BE, Federika Mogerini ndërsa në takimin e pasdites edhe me sekretarin...