fbpx
Tag: Dialog

tag: dialog

Ministria e Jashtme e Rusisë: Protestuesit kundërshtuan “dhunuesit”

Ministria e jashtme ruse sot ka shprehur shqetësim për ngjarjet e djeshme në Kuvend ndërsa shkakun e drejtoi tek opozita e cila duke shkelur procedurat ka zgjedhur kryetari kuvendi. Si rezultat i kësaj, thonë nga Ministria, ka ndodhur “rrëmujë ku janë përfshirë protestuesit që kanë kundërshtuar “dhunuesit”, prej të cilëve një pjesë është hospitalizuar. MPJ-ja ruse vlerëson se “incidenti ka...

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

  “Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve. Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. “BDI...

BE apelon për dialog në Mal të Zi

Delegacioni i BE-së në Mal të Zi shprehi shqetësim për shkak të përleshjeve mes policëve dhe protestuesve, gjatë protestave në Podgoricë dhe apeloi për kthimin e dialogut politik. “Presim nga organet kompetente, në mënyrë efikase t’i hetojnë të gjitha incidentit në përputhje me parimet e sundimit të së drejtës. Dhe përderisa protestat paraqesin mënyrë legjitime dhe legale të shprehjes së...

Kocijançiq: Dialogu para- aderues mes BE-së dhe Maqedonisë nuk ka stanguar!

Dialogu para- aderues në nivel të lartë mes BE-së dhe Maqedonisë vazhdon në nivel teknik, thonë nga Komisioni Evropian, pas shkrimeve nëpër mediumet maqedonase se procesi është i ngrirë. -Dialogu para- aderues vazhdon në nivel teknik. Tani për tani nuk ka plane për takim plenar mes euro-komisarit dhe kryeministrit- deklaroi Maja Kocijançiq, zëdhënësja e euro-komisarit për bisedime para- aderuese,...

Han në Shkup do të kërkojë dialogu politik të bëhet në Kuvend

 Eurokomesari për negociata për zgjerim, Johanes Han porositi se sonte vjen për vizitë të parë zyrtare në Republikën e Maqedonisë me qëllim që të zgjidhet situata politike në vend,  por edhe me premtim nga partitë më të mëdha në Parlamentin evropian se njejtë sikur në rastin e suksesshëm në Shqipëri, do të mundohen ta kthejnë LSDM-në opozitare në Kuvendin...