fbpx
Tag: Falje

tag: falje

Sërish anulohet gjykimi i Saveskit dhe Kunovskit nga E Majta

Për shkak të sëmundjes së Vladimir Kunovskit i cili së bashku me Zdravko Saveskit janë të akuzuar për shkatërrimin e zyrës kombëtare të presidentit të shtetit, Gjorgje Ivanov, sot sërish u anulua seanca nga gjykimi i dy anëtarëve të Së Majtës, shkruan “24 Vesti”. Gjykimi është ricaktuar për 18 janar vitin e ardhshëm. Ndryshe, Saveski dhe Kunovski ngarkohen se më 13...

Fermerët e Manastirit Ilievski dhe Nedelovski thirren për bisedë informative në Prokurorinë themelore- Shkup

Prokuroria themelore- Shkup u ka dërguar ftesë për bisedë informative fermerit të Manastirit Dushko Ilievski dhe duhan- prodhuesit Kire Nedelkovski, për shkak të pjesëmarrjes në protestat e prillit të këtij viti në Shkup, ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e 56 politikanëve. Ilievski dhe Nedelkovski, sipas ftesave, dyshohen për pjesëmarrje në turmë dhe pengimin e personit zyrtar në...

Orav: Partitë të gjejnë zgjidhje për krizën në ditët e ardhshme, e jo javë ose muaj

Bashkimi Evropian është i brengosur thellë për shkak të krizës politike e cila në vend se të zgjidhet, hasi në qorr-sokak, njoftoi sot në Shkup euroambasadori Aivo Orav, i shoqëruar nga ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit. – Kaloi më shumë se një muaj qëkur Kuvendi u mblodh sërish. Fatkeqësisht, nuk pamë progres për zgjidhjen e krizës politike në vend....

Ivanov prej orës 18:45 do t’i drejtohet popullit

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot do t'i drejtohet popullit, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Në njoftim nuk përmendet tema për të cilën presidenti do të flet. Ky është fjalimi i katër i Ivanov para popullit në tre muajt e fundit. Fjalimi i parë ishte më 12 prill kur me faljen ndërpreu të gjitha proceset gjyqësore kundër politikanëve dhe...

Nuk ka impiçment për presidentin Ivanov

Kuvendi i Republikës së Maqedoni para pak çastesh nuk e miratoi propozimin e deputetëve të LSDM-së për përcaktimin e përgjegjësisë për kryetarin e shtetit Gjorgje Ivanov. Për “impiçment” të shefit të shtetit votuan gjithsej 82 deputetë, prej të cilëve 35 ishin për ndërsa 47 deputetë ishin kundër. Që Gjykata kushtetues ta shqyrtojë përgjegjësinë e presidentit Ivanov nevojitej shumicë prej dy të...

IRI: Mos-stabiliteti politik në Maqedoni në rritje

nstituti Ndërkombëtar Republikan, me bazë në Washington sot ka publikuar razultatet e një hulumtimi të kryer në mbarë vendin në prill të këtij viti. Sipas tyre politika jostabile në Maqedoni është në rritje, kurse besimi në institucionet demokratike është në rënie, njofton "Zëri i Amerikës". Sipas sondazhit 20 përqind mendojnë që sot Maqedonia është më pak stabile se sa një...

Ivanov- Hajndël: Nuk ka vend për evitimin e obligimeve nga Përzhina

Nuk ka më vend për alibi dhe pretekste për evitimin e obligimeve nga Marrëveshja e Përzhinës, ka theksuar presidenti Ivanov në takimin e sotëm me të dërguarin special të ministrit gjerman për punë të jashtme, Frank Ualter Shtajnmaer, ambasadori Johanes Hajndël “Figurat politike duhet të tregojnë konstruktivitet, përgjegjësi dhe vetëdije të lartë për interesat e qytetarëve dhe shtetit” ka thënë...

Ivanov tërheq plotësisht faljen

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, edhe zyrtarisht ka tërhequr amnistinë për të gjithë politikanët në listën me 56 emra. Lajmi u bë i ditur përmes një komunikate me shkrim të Ivanovit. "Kaluan dhjetë ditë që ku e solla vendimin për shlyerjen e vendimeve për amnisti-lirim nga përndjekja, pa zbatim të procedurës për gjithsej 22 persona të eksponuar politikisht. Që atëherë të...

Ristovska: Ende nuk kemi përgjigje se si Ivanov ka mësuar për lëndët sekrete të PSP

Procedurat do të vazhdojnë. Të gjitha aktivitetet që do t’i ndërmarrim do t’i publikojmë. Hetimet nuk janë ndërprerë, deri në këtë moment edhe pse kishim kërkesa nga pala mbrojtëse e të dyshuarve, hetimet të ndërpriten. Megjithatë në përputhshmëri me Nenin 304 nga Ligji për Procedurë penale nuk parashihet afat kur Prokurori mund të sjell vendim për ndërprerjen e procedurës...

Kërpaç ka kryer vetëvrasje, tregon procedura para- hetimore e Prokurorisë

Prokuroria Themelore – Shkup, e njofton publikun se nga procedura para-hetimore e deritanishme të lëndës për të ndjerin Kosta Kërpaç, është konstatuar se i njëjti ka bërë vetëvrasje. Edhe pse procedura para-hetimore është e fshehtë, Prokuroria Themelore – Shkup, për të konstatuarën e njofton publikun, me qëllim të pastrimit të spekulimeve, thonë nga atje. “Prokuroria themelore- Shkup njofton opinionin se nga...

Hojt Ji: Do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje për dalje nga kriza politike

SHBA-ja dhe BE-ja do të vazhdojnë me mbështetje për tejkalimin e krizës në Maqedoni, thotë zëvendës-sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Hojt Ji. “Besojmë se palët e involvuara në krizën në Maqedoni mund të gjejnë mënyrë të dalin nga kjo.  Ndaj vendimit që të mbahen zgjedhjet më 5 qershor shikojmë pozitivisht, edhe pse, gjithsesi, si dhe të gjithë...

Ivanov: I pres kërkesat e jo- politikanëve për anulimin e faljes

Presidenti Gjorgje Ivanov sot në Sofje u bëri thirrje personave tjerë të falur nga lista e tij, që nuk janë nga fusha e politikës, e që duan t’u tërhiqet falja, të dorëzojnë kërkesë deri tek ai. Ivanov në deklaratë për “Telma” thotë se deri më tani nuk ka arritur asnjë kërkesë për anulimin e faljes. “Liderëve u ofrova zgjidhje nga kriza,...

LSDM në Gjykatë administrative do të kontestoj vendimin për formimin e Komisionit për impiçment për Ivanov

Grupi parlamentar i LSDM-së, gjatë formimit të Komisionit për përgjegjësi të Ivanovit, me një letër me shkrim kërkuan që Trajko Velanovski të siguroje zbatimin e Rregullores së Parlamentit. Në pajtueshmëri me obligimin e tij ligjor dhe rregullues që të kujdeset për zbatimin e Rregullores, por ashtu si informoi deputetja Renata Deskoska reagimi ka ngel i pa përgjigjur, ndërsa Velanoski...

Falja selektive nuk kalon te komuniteti ndërkombëtarë

Presidenti Gjorgje Ivanov të premten e kaluar vendosi të anuloj faljen për 22 persona nga gjithsej 56, vendim që hasi në kritika të ashpra nga faktori ndërkombëtar. Sot sipas paralajmërimeve, PSP duhet të del me koment zyrtar për tërheqjen e faljes për 22. Në kabinetin e Katica Janevës presin materialet komplete për personat që është tërhequr falja. Nga PSP të premten...

Komisioni për impiçment ndaj Ivanovit sot në rend dite në Kuvend

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot do ta mbajë seancën e 103-të në të cilën në rend dite duhet të gjendet vendimi për formimin e Komisionit për vlerësimin e gjendjes të Propozimit për vlerësim e përgjegjësisë të presidentit Gjorge Ivanov për vendimin për abolim, të shtruar nga ana e opozitës. Pas votimit të vendimit nga ana e Parlamentit, Komisioni për...

Garet: Për barazi para ligjit duhet anulim të plotë të faljes

Ambasadori britanik Çarls Garet në profilin e tij në Tuiter shkroi se që të jenë të gjithë të barabartë para ligjit, nevojitet anulim i plotë i faljes për 56 persona.   https://twitter.com/BritAmbCGarrett/status/736833172126715904 Mbështetje për tërheqje të plotë e jo të pjesshme të faljes dhanë edhe BE-ja dhe ambasada amerikane në Maqedoni. Presidenti Gjorgje Ivanov anuloi faljen e politikanëve gjegjësisht për 22 persona nga...

PLD: Falja selektive shkel shtetin juridik dhe sundimin e të së drejtës

Tërheqje të tërësishme të abolimit dhe dorëheqje të presidentit të Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov, kërkoi Partia Liberale-Demokratike (PLD), pas takimit të mbrëmshëm të Këshillit Qendror, ku u analizua politika aktuale në shtet. “Falja masive e 12 prillit, ndërsa tani tërheqja e abonimit seleketiv, të vendosura nga Ivanovi e kanë futur Maqedoninë në krizë edhe më të madhe dhe dramatike,...

Han kërkon falja të tërhiqet për të gjithë

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han kritikoi vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për tërheqjen e faljes vetëm për 22 persona. "Vendimi i presidentit Ivanov që të tërheq faljen për numër të caktuar të personave nuk mjafton. Siç ka theksuar BE disa herë, zgjidhje gjithëpërfshirëse është çelësi që të evitohet drejtësia selektive" shkroi Han në Tuiter.   https://twitter.com/JHahnEU/status/736263832901955584 https://twitter.com/JHahnEU/status/736263456987480064 Presidenti Ivanov sot tërhoqi vendimin për...

PSP për vendimin e Ivanov: Anulimi i faljes duhet të vlej për të gjithë

Prokuroria speciale sot nuk do të del me koment lidhur me vendimin e presidentit, Gjorgje Ivanov për tërheqjen e vendimit për 22 politikan pasi ende nuk dinë për cilët persona ka të bëjë vendimi i presidentit, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e PS-së, prokurorja Lençe Ristoska. “Qëndrimi jonë është se nuk ekziston arsyetim për qasje selektive kur bëhet fjalë për realizimin...

Ivanov tërhoqi faljet për 22 politikanë, të tjerët duhet të kërkojnë vet

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov, në një konferencë për shtyp, sot ka vendosur që ta shfuqizojë një pjesë të abolimit apo faljes. Është tërhequr vendimi për faljen e 22 eksponentëve politik. Të gjithë personat tjerë kanë mundësi që të dorëzojnë kërkesa personale për vendimet e tyre për falje. “Vendimi për falje e solla në interes të shtetit dhe të qytetarëve...