fbpx
Tag: аболиција

tag: аболиција

Ivanov prej orës 18:45 do t’i drejtohet popullit

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot do t'i drejtohet popullit, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Në njoftim nuk përmendet tema për të cilën presidenti do të flet. Ky është fjalimi i katër i Ivanov para popullit në tre muajt e fundit. Fjalimi i parë ishte më 12 prill kur me faljen ndërpreu të gjitha proceset gjyqësore kundër politikanëve dhe...

Ivanov tërheq plotësisht faljen

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, edhe zyrtarisht ka tërhequr amnistinë për të gjithë politikanët në listën me 56 emra. Lajmi u bë i ditur përmes një komunikate me shkrim të Ivanovit. "Kaluan dhjetë ditë që ku e solla vendimin për shlyerjen e vendimeve për amnisti-lirim nga përndjekja, pa zbatim të procedurës për gjithsej 22 persona të eksponuar politikisht. Që atëherë të...

Kërpaç ka kryer vetëvrasje, tregon procedura para- hetimore e Prokurorisë

Prokuroria Themelore – Shkup, e njofton publikun se nga procedura para-hetimore e deritanishme të lëndës për të ndjerin Kosta Kërpaç, është konstatuar se i njëjti ka bërë vetëvrasje. Edhe pse procedura para-hetimore është e fshehtë, Prokuroria Themelore – Shkup, për të konstatuarën e njofton publikun, me qëllim të pastrimit të spekulimeve, thonë nga atje. “Prokuroria themelore- Shkup njofton opinionin se nga...

Garet: Për barazi para ligjit duhet anulim të plotë të faljes

Ambasadori britanik Çarls Garet në profilin e tij në Tuiter shkroi se që të jenë të gjithë të barabartë para ligjit, nevojitet anulim i plotë i faljes për 56 persona.   https://twitter.com/BritAmbCGarrett/status/736833172126715904 Mbështetje për tërheqje të plotë e jo të pjesshme të faljes dhanë edhe BE-ja dhe ambasada amerikane në Maqedoni. Presidenti Gjorgje Ivanov anuloi faljen e politikanëve gjegjësisht për 22 persona nga...

Ivanov tërhoqi faljet për 22 politikanë, të tjerët duhet të kërkojnë vet

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov, në një konferencë për shtyp, sot ka vendosur që ta shfuqizojë një pjesë të abolimit apo faljes. Është tërhequr vendimi për faljen e 22 eksponentëve politik. Të gjithë personat tjerë kanë mundësi që të dorëzojnë kërkesa personale për vendimet e tyre për falje. “Vendimi për falje e solla në interes të shtetit dhe të qytetarëve...

LQMM me kundër- parulla kundër Najçevskës dhe Pirovskës para stacionit policor

Pjesëtarët e lëvizjes civile LQMM u paraqitën në protestën para stacionit policor "Beko" me parulla kundër Mirjana Najçevskës dhe Urania Pirovskës, që sot në mëngjes janë ftuar në bisedë informative. Kordoni policor pengoi  qytetarët nga LQMM që të afrohen deri te protestuesit e "Revolucionit laraman" ndërsa pas përleshjes së vogël verbale me policinë, ata u larguan. Profesorja Mirjana Najçevska sot në...

Najçevska ngjyros hyrjen e stacionit policor “Beko”

Profesorja Mirjana Najçevska sot në mëngjes u paraqit në bisedën informative ndërsa para stacionit policor "Beko" në Shkup e ngjyroi hyrjen. Në bisedë informative gjithashtu sot është ftuar kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska. Disa dhjetëra qytetarë sot në mëngjes janë tubuar para stacionit policor në mbështetje të Pirovskës dhe Najçevskës për të shprehur revoltën e tyre nga presionet...

Thaçi dhe Robert de Groot në Tetovë diskutuan krizën politike

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë realizoi takim me delegacionin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Holandës. Delegacionin Holandez e kryesonte Drejtori i Përgjithshëm i Bashkëpunimit me Evropën, Robert de Groot dhe Ambasadori i Mbretërisë së Holandës Wouter Plomp, thuhet në njoftimin drejtuar nga zyra për informim e PDSH-së. ”Thaçi në takim...

 “Revolucioni shumëngjyrësh” porositi se nuk ka gjyqësor të pavarur dhe drejtësi

Gjykata Themelore Shkupi 1 sonte ishte e ngjyrosur me ngjyrat e “Revolucionit shumëngjyrësh”. Protestuesit, protestën e sotme, që tradicionalisht e filluan para Prokurorisë speciale, ia dedikuan gjyqësorit të korruptuar. Protestuesve, para godinës së gjykatës iu drejtuan disa avokatë të cilët porositën se nuk duan ta punojnë profesionin e tyre, jo pse nuk e duan, por sepse, siç thanë, në këtë...

GNK: Maqedonia në grupin e vendeve ku gjendje po përkeqësohet

Grupi Ndërkombëtar për Kriza apo International Crisis Group (ICG) e ka renditur Maqedoninë në një listë të re ku bëjnë pjesë vende si Avganistani, Bangladeshi, Gambia, Iraki, Azerbajxhani, Kongo dhe Siria. Sipas GNK-ICG Maqedonia e meriton këtë vend pasi politikaka gabuar dhe ka ngritur në këmbë popullin. Këto gabime të politikës kanë nxitur kritika dhe komente negative nga faktori ndërkombëtar....

 “Financial Times”: Katica Janeva në Maqedoni si Beyonce

Gazeta londineze për biznes dhe ekonomi “Financial Times” me titullin “Gruaja luftëtare nga qyteti i vogël po dridh elitën maqedonase” e përshkruan prokuroren speciale Katica Janeva si “kamxhik për elitën e korruptuar maqedonase dhe ikonë e pazakontë e protestave gjatë kohës së krizës politike”. Sipas gazetës “puna e Janevës është t’i ndjek figurat e larta politike që akuzohen për vjedhje...

Protestuesit para Qeverisë ngjyrosën fotografitë e Gruevskit dhe Ivanovit

Protestuesit e “Revolucionit të Larmë” sonte para Qeverisë vendosën fotografinë e Nikolla Gruevskit, ku shkruante “Mafia” dhe fotografinë e kryetarit Gjorge Ivanov, ku shkruante “Abolim”. Balona me ngjyra të ndryshme janë hedhur drejt këtyre dy fotografive, ndërsa më pas protestuesit edhe e dogjën fotografinë e Ivanovit. Mes tjerash protestuesit brohorisnin “Dorëheqje, Dorëheqje”. https://twitter.com/meta_agency/status/725393719554363392 Protesta filloi më orën 18 para PSP-së prej ku...

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

  “Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve. Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. “BDI...

Departamenti i shtetit: Fuqishëm inkurajojmë Ivanovin që të tërheq vendimin për falje

Departamenti shtetëror amerikan edhe njëherë kërkoi nga presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov që të tërheq vendimin për falje dhe t'u lejojë PSP-së dhe gjykatave tjera të kryejnë punën e tyre. Këtë në konferencën e djeshme për shtyp e theksoi Elizabet Trudo, drejtorja e Zyrës për shtyp të Departamentit. "Ne dhe BE theksuam shqetësimin tonë për rëndësinë e zgjedhjeve të besueshme në...

“Nuk e ke larg burgun Nikolla”, porositën qytetarët në protestën e sotme para Qeverisë

Qetë përfundoi edhe protesta e sotme e qytetarëve të cilët kërkuan dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov dhe tërheqjen e vendimit për falje. Destinacioni final i protestuesve edhe sot ishte para Qeverisë, por këtë herë nuk hodhën ngjyrë, por vetëm brohoritnin "Nuk e ke larg burgun Nikolla", "Mafia në robëri", "Dorëheqje" dhe "Do të jepni llogari"... Disa protestues vizatuan yll në trotuar...