fbpx
Tag: интервју

tag: интервју

Ulrik Haagerup: Ja pse gazetarët konstruktivë janë “miku më i mirë” i njerëzve (Intervistë) 

Ulrik Haagerup, themeluesi dhe drejtori i Institutit Konstruktiv, duke punuar si kryeredaktor në një media të njohur daneze e kuptoi se shumica e lajmeve që po ia servonte audiencës së tij ishin negative dhe nxitëse të frikës. Kështu, ai vendosi të largohej për të krijuar rregullat e një “gazetarie më të mirë”. Sot, instituti që ai drejton, ndihmon gazetarët...

Milla Carovska: Me konceptin e ri, nxënësit do të mësojnë dhe mendojnë në mënyrë kritike

Me konceptin e ri, e braktisim qasjen e vjetër të të mësuarit faktografik dhe i nxisim nxënësit të zgjidhin problemet dhe të mendojnë në mënyrë kritike, tha Ministrja e arsimit dhe shkencës Milla Carovska në një intervistë për Meta.mk. Një pjesë e publikut reagoi ashpër ndaj njoftimit se nga viti i ardhshëm shkollor do të ketë ndryshime të mëdha në...

Tuntev: Humbjet nga Kovid-19 janë të dukshme, në 2023 trafiku ajror do të arrijë shifrat e vitit që shkoi (VIDEO)

Të dy aeroportet në vend mund të kishin mirëpritur udhëtarin me numrin rendor 3 milion deri në fund të vitit po të mos ishte pandemia Kovid-19. Humbja financiare është e dukshme në të gjitha segmentet e industrisë së aviacionit dhe parashikimet e Agjencisë së Aviacionit Civil janë që buxheti i tyre vjetor deri në fund të vitit të përgjysmohet...

Rama: Platforma është shkruar në Maqedoni, unë kam lehtësuar komunikimin

Shqiptarët as nuk kanë qenë, as nuk janë e as nuk do të jenë problem në Maqedoni ndërsa akuzat rreth të ashtuquajturës “Platformës së Tiranës” janë lojë politike, thotë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në intervistë për portalin “dialogplus.ch”, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Rama në intervistë shton se maqedonasit shumë mirë e dinë se shqiptarët janë faktor konstituiv...

Zaev për HRT: Nuk pres dhunë dhe përplasje

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistë për televizionin shtetëror kroat (HRT) thotë se nuk pret që të ketë përplasje dhe gjakderdhje në vend dhe se nëse kjo duhej të ndodh, do të ndodhte më herët. “Kjo si frikë ekziston dhe të gjithë kemi frikë nga kjo, por jam i bindur se nuk do të arrijë deri aty. Nëse duhej...

Gruevski zbulon ilaç për Sorosin, pushon në mënyrë aktive dhe e lexon Trampin

Në “mega- intervistën” e fundvitit për edicionin elektronik të javores “Republika”, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, hapësirë shumë të madh ndau për ballafaqimin me “Xhorxh Sorosin dhe të gjitha milionat që i derdh në Maqedoni” dhe me “gazetarët e korruptuar, pronarë të mediave, profesorë, intelektualë, analistë, aktivistë, të udhëhequr nga protestues profesional”. “Po të mos ishte Sorosi me rrjetën...

Bejli: Nëse nuk ka përgjegjësi për bisedat e përgjuara, vendi do të vazhdoj me krizë

Porositë tona janë të njëjtat me ato që i deklaruan miqtë tanë nga BE. Tani është me rëndësi të zbatohet Marrëveshja e Përzhinës dhe të hapet rrugë për zgjedhjet nga katër partitë politike, deklaroi ambasadori amerikan në vend, Xhes Bejli në intervistë për “Utrinski Vesnik” duke u përgjigjur në pyetjen :”Me çfarë mesazhe apo propozime do të vijë zv-...

Zaev: LSDM është e gatshme për zgjedhje ndërsa unë për kryeministër i ardhshëm

LSDM është e gatshme për zgjedhje, thotë lideri i kësaj partie Zoran Zaev në intervistë për "Radio Evropën e Lirë" dhe shton se nëse populli ia jep nderin që të jetë kryeministër i ardhshëm, do ta bëj këtë. Ai thotë se rreth 65% e programit zgjedhor të LSDM-të ka të bëjë me ekonominë ndërsa fokusi vendoset në hapjen e vendeve...

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

  “Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve. Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. “BDI...

Danielson: Përgjegjësi politike që të kthehet besimi në institucione

Kristian Danielson, drejtori i përgjithshëm për zgjerim në Komisionin Evropian, në intervistë për rrjetin e internetit, “Europian Western Balkans” shprehi shqetësim për sulmin e armatosur në Kumanovë dhe tha se rasti duhet hetuar  që të mos vihet deri në përshkallëzim të tensioneve në vend. “Jam shumë i shqetësuar për atë që ndodhi në Kumanovë. BE dënon çdo formë të dhunës...

Ivanov nuk iu beson lotëve të Gruevskit?

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në intervistën e djeshme në и intervistën e "Sitelit", në pyetjen që iu parashtrua (në formë: Ju thërrasin), pse nuk e mbledh Këshillin e sigurisë pas informacioneve për përgjim masovik, pas të cilës, sipas pohimeve të njërës palë, qëndron shërbim i huaj, ai u përgjigj se nuk mund të kuvendoj në bazë të “raporteve të...

Sheqerinska për Kanal 77: Nuk ka asnjë bisedë të regjistruar Gruevski- Mijalkov

Nënkryetarja e LSDM-së, Radmilla Sheqerinska gjatë pjesëmarrjes së saj në “Kanal 77” në emisionin “Stadion”, tha se një prej dëshmive se kush ka përgjuar është se nuk asnjë bisedë përmes telefonit celular nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov. Sipas Sheqerinskës, është e qartë se përgjimi është bërë që të kihet kontroll ndaj opozitës, por edhe mi...

Çfarë tha, e çfarë në të vërtet donte të na thotë Han?

Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në intervistën javore për Radion Evropa e Lirë, në mënyrën e tij karakteristik vlerësoi vizitën në vend në vazhdon e krizës politike. “Meta” tentoi që deklaratat e Hanit t’i “përkthej” në gjuhë të rëndomtë jo-politike, që të jetë më qartë, çfarë tha e çfarë donte të na thotë? PËR “PUÇIN” DHE PËRGJIMIN Tha: Ata...

ZAev: Shërbimi sekret i huaj, nuk mund të përgjojë më shumë se 20.000 qytetarë

“Askush nuk më ka kontaktuar. Kjo është për të habitur, së paku ministri i punëve të brendshme është dashur të prononcohet, por kjo nuk ndodhi. Tani gjithçka është e qartë. Ajo që po flitet në opinion, debate, kush i ka përgjuar qytetarët tanë, më shumë se 20 mijë qytetarë të vendit, tani është e qartë, nga shumë arsye”, ka...

Cipras për emrin: Samaras bëri gabim historik

Aleksis Cipras akuzoi kryeministrin Andonis Samaras se për shkak të qëndrimeve të tija si ministër për punë të jashtme, Greqia është e bllokuar tanimë 20 vite në kontestin me emrin. Lideri i partisë më të njohur majtiste në Greqi, në intervistë për emisionin “Në vetën e parë”, në televizionin “Star” theksoi se nëse politikanët grek para dy dekadave do t’i...