fbpx
Таг: интервју

таг: интервју

Пендаровски: Сите 21 протерани руски дипломати во последниве две години вршеа шпионажа

Сите 21 лице со руски дипломатски статус што беа протерани, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за Гласот на Америка на македонски (ВОА). Нашите служби, заедно со партнерските служби од НАТО тоа недвосмислено го докажале, појаснува тој. „Во изминатите две години, без последните тројца, протеравме 18 руски дипломати кои практично имаа статус на дипломати, а се занимаваа со шпионажа. Во...

(ИНТЕРВЈУ) Виктор Велевски: Бараме начин како да го дигитализираме процесот на вселување во студентски дом

Долги редици, чекање со часови, многу документи за пополнување. И оваа академска година ваква беше сликата пред студентските домови, каде што имаше студенти кои чекаа ред за да добијат соба во студентски дом. Лани во мај, Државниот студентски дом – Скопје (ДСД) најави дека процесот на вселување ќе се дигитализира, за да не мораат студентите да доаѓаат за само...

Лага е дека во емисијата на „360 степени“ го немало македонското знаме

Преку манипулативна фотографија од епизодата на „360 Степени“, во која беше емитувано интервју со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во објава на Фејсбук лажно се тврди дека не било поставено државното знаме на Северна Македонија, додека во исто време стоеле партиското знаме на ДУИ и други знамиња, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната...

(ИНТЕРВЈУ) Алиу: Ако го отстраниме „балансерот“, мора да го замениме со нешто друго за да ја заштитиме демографската структура

Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, во интервју за Порталб.мк вели дека законите кои се чекаат со години, конечно е време да се изгласаат, бидејќи се од големо значење за реформите во јавната администрација. Софтверот што овозможува вработување по етничка припадност, накратко наречен „Балансер“, дури и да се отстрани, треба да се замени со нешто друго за...

(Интервју) Саша Станишиќ: Во Јужна Кореја го снимив филмот PC BUSAN, ме фасцинира нивната гејминг култура

Фотографија од лична архива, се користи со дозвола.
Саша Станишиќ е македонски режисер и раскажувач. Неговата кариера како филмски режисер брои неколку филмови кои се по себе различни - забавни, но и со многу симболики за критичко размислување, а изобилуваат и со хумор. Истиот терк го има и во пишувањето каде како писател, или како што повеќе сака да биде нарекуван раскажувач, има издадено книга со кратки...

Интервју со Сатки Исмаили: Во новиот дневник е уредено како ќе се оценува и како се пишуваат часовите

За да се оцени со петка веќе не е доволно ученикот само да чита течно, туку тоа што го чита треба да знае и да го објасни, вели предметниот наставник по математика од основното училиште во Тетово „Кирил и Методиј“, Сатки Исмаили во интервју за Порталб.мк, во кое зборува за измените во наставниот процес. Исмаили работеше на првичната верзија...

(ИНТЕРВЈУ) Шукова: Срамно е што немаме ниту една депонија по европски стандарди

Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова во интервју за Мета.мк зборува за некои од најважните прашања за животната средина во земјата, а тоа се третманот на отпадот и отпадните води, процесите на воспоставување на основна инфраструктура по европски стандарди и за текот на изградбата на регионалните депонии и скопската пречистителна станица, како и за обезбедувањето на...

Благоја Стојков, авторот на „Пеколен меден месец“: Во книгите сакав да го допрам туѓото, мистериозното и забранетото

Авантурите, драмите и романсите со одлични жанрови кои често ги чита, но за нив вели оти се дел од секојдневието. Тоа што сакал да го „допре“ во своите досега издадени книги е „туѓото и несекојдневното, мистериозното и забранетото“ – она што на сите им е возбудливо и интересно, но ретко кој сака да го доживее, затоа што таму се...

Хакерскиот напад врз АЕК не резултираше со исплата на откуп од 70.000 евра

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) не им ја исплатила побараната сума од 70.000 до 80.000 евра од страна на престапниците по извршениот хакерски напад пролетва врз оваа институција, открива директорот на АЕК, Јетон Акику во интервјуто за Радио Слободна Европа на македонски јазик. Директорот на АЕК вели дека го запреле хакерскиот напад многу брзо, иако хакерите побарале откуп. „Ние имавме еден...

Вишинска: Склони сме да веруваме во теории на заговор, а Русија тоа го користи за ширење дезинформации

Ирена Вишинска е геополитички аналитичар, чија специјалност е проучување на хибридните закани кон современото општество и геополитичките трендови во регионот на западен Балкан. Вниманието ѝ е насочено кон проучување на дезинформациските текови и странската пропаганда, како и нивните последици во регионот на Балканот. Мета.мк разговараше со Вишинска по повод нејзината најнова анализа „Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен...

Кирил Петков: Бугарија мора да ги исчисти службите од агенти на Москва

Бугарскиот премиер Кирил Петков | Фото: Влада на Република Бугарија
Бугарија мора да даде приоритет на реформите на своите тајни служби и да ги отстрани агентите поддржани од Русија, доколку се надева дека ќе успее во своите амбициозни планови за искоренување на организираниот криминал и корупцијата. Ова го вели копретседателот на „Продолжуваме со промените“, Кирил Петков во интервју за бриселското издание на „Политико“, пренесува Mediapool.bg. Според него, разузнавачките служби имаат...

Вагнер може да го засили регрутирањето надвор од Русија, вклучувајќи го и Западен Балкан

Водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин би можел да го засили регрутирањето надвор од Русија или Белорусија, а Западниот Балкан е една од опциите за Вагнер. Ова во интервју за Радио Слободна Европа го изјави Ана Матвеева од Институтот РУСИ и истражувач на Кралскиот колеџ во Лондон. Матвеева вели дека откако канцелариите на Вагнер во Русија се затворени, прилично...

Амбасадорката на Шведска: Земјава ризикува да го изгуби сегашниот силен моментум за проширување, доколку преговорите не започнат навреме

Амбасадорката на Шведска во Северна Македонија, Ами Ларсон Џаин, во интервју за Порталб.мк зборува за последните случувања во земјата, за уставните измени на евроинтегративниот пат на земјата, реформите во правдата и застапеноста на жените во политиката. Амбасадорката вели дека е охрабрувачки да се види дека почнал дијалогот меѓу власта и опозицијата за уставните измени. Исто така, појаснува дека вистинскиот...

Тања Иванова: Родот не е идеологија, туку реалност врз основа на која се врши дискриминација

Веќе извесен период прашањето за правата на жените, родовиот идентитет и законите кои ги регулираат овие права, а кои светските лидери и организации за човекови права ги договорија со Истанбулската конвенција, предизвикува реакции во јавноста. Меѓу оние кои се категорично против еднаквоста меѓу мажите и жените, најгласни се поглаварите на верските заедници. Некои општини веќе го повлекуваат родовото буџетирање...

Коп: Колку повеќе ја „обојувате“ ЕУ во црно, толку повеќе популарноста на личности како Путин ќе расте

Колку повеќе ја „обојувате“ ЕУ во црно, толку повеќе популарноста на личности како Путин ќе расте, предупредува холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп во интервју за Радио Слободна Европа. „Да зборуваме за популарноста. Последните анкети во земјава покажуваат дека најпопуларен политичар во земјава е Владимир Путин, човекот кој предизвика смрт и страдање на десетици илјади украински жени и деца....

Украина е подготвена да започне контраофанзива

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов изјави дека земјата е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива против руската армија. Tој во интервју за Би-би-си, без да прецизира датум рече дека нападот со цел враќање на окупираните територии може да започне „утре, задутре или за една недела“. Данилов додаде дека украинската влада „нема право на грешка“...

Интервју со Тамила Велковска: Проруската пропаганда вешто злоупотребува „болни точки” на македонските граѓани

Иако Здружението на Украинците во Македонија постои веќе повеќе од деценија, јавноста за „Лесја Украинка“ дозна преку настаните поврзани со војната во Украина, која Русија ја започна минатата година. Откако во февруари 2022 година се оддржа протест во Скопје за поддршка на Украина, Здружението почна да организира хуманитарни акции и настани за да ја информира јавноста за воениот терор...

Ескобар: Бараме опозицијата да го поддржи евроатлантскиот пат на Северна Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар во интервју за Гласот на Америка рече дека од македонската опозиција очекува да слушне посветеност на патот на евроатлантските интеграции на земјава. Тој вели дека најголема грижа за САД е дека ќе се изгуби време, а оти договорот за уставни промени е разумен. „Нашата најголема грижа е дека ќе изгубиме време....

Рикер: САД ќе ѝ помагаат на земјава во борбата против дезинформации

Северна Македонија и САД за време на посетата на премиерот Димитар Ковачевски го потпишаа Меморандумот за разбирање меѓу двете земји во борбата против дезинформации. Поранешниот американски амбасадор во земјава и помошник државен секретар на САД, Филип Рикер во интервју за Гласот за Америка зборува за начинот на кој САД можат да ѝ помогнат на земјава да се справи со...

Зеленски вели дека на Украина ќе ѝ треба време за да ја почне контраофанзивата

Володимир Зеленски, претесдател на Украина | Фото: Укринформ
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Би-Би-Си изјави дека на неговата земја ќе ѝ треба повеќе време за да ја започне долгоочекуваната контраофанзива против руските сили, бидејќи нејзината војска ја чека испораката на ветената воена помош. Говорејќи во неговиот штаб во Кијив, претседателот Зеленски ги опиша украинските борбени бригади, од кои некои биле обучени од земјите на НАТО, како...

Том Хенкс жртва на вештачката интелигенција – неговиот лик злоупотребен во реклама

Том Хенкс ги предупредува обожавателите дека е жртва на вештачката интелигенција. Неговиот лик се нашол во реклама за извесен стоматолошки план, која е всушност лажна, односно создадена со помош...