fbpx
Таг: интервју

таг: интервју

(ИНТЕРВЈУ) Ана-Марија Глигорова раскажува што значи да се биде жена гејмер

Ана-Марија Глигорова на Сакура Фестивалот за Јапонска Култура фотографијата се користи со дозвола.
За тоа што значи да се биде жена гејмер во денешно време разговараме со Ана-Марија Глигорова, чиј интернет гејминг надимак е Purple Empress. Со неа зборувавме за предивиците и ситуациите со кои се соочуваат жените и девојките гејмерки, како и за други интересни инспиративни теми. Глигорова покрај пасијата за видео игри, има завршено Машински факултет и има црн појас...

Ричардс: Првото нешто што ги советувам политичките кандидати е да ги избришат профилите на социјалните мрежи

Бил советник на голем број британски политичари и бизнисмени, советник на министри во Владата на Велика Британија, водел политички кампањи, а сега своето знаење го пренесува секаде низ светот, почнувајќи од европските до африканските држави. Станува збор за Пол Ричардс, специјалист за комуникации, тренер, писател, советник за водење политички кампањи, со декади искуство во полето на она што се...

(ИНТЕРВЈУ) Николовски: Руските црковни играчи во МПЦ-ОА наметнаа лажни теми во јавноста

Поминаа три месеци откако јавноста дозна дека Марјан Николовски уредник, новинар и сопственик на порталот „Религија.мк“ беше повикан пред Црковниот суд на МПЦ-ОА поради наводно ширење омраза меѓу верниците и раководството, синодот на МПЦ. Исто толку време помина откако тој јавно го отфрли тој повик. Во ова интервју за Мета.мк, тој зборува за овој случај кој предизвика големо внимание...

(ИНТЕРВЈУ) Малиукевичиус: Руското влијание се обидува да нè заслабне и натера да ја свртиме главата од Украина

Првично сметав дека целта на операциите на руско влијание е да се креираат одредени симпатии за рускиот режим и за руската идеологија. Но, нивната главна цел сега е едноставно да создадат поголем хаос внатре во соседните држави, за да нè направат да ја свртиме главата и да ги погледнеме нашите внатрешни проблеми, за да престанеме да ја поддржуваме Украина...

Не е точно дека само „Гардијан“ го објавил интервјуто на Путин со Карлсон на својата насловна страница

Објавата неточно тврди дека „’Гардијан’ со седиште во САД бил единствениот голем весник што го објавил интервјуто на својата насловна страница“. Најпрвин, Гардијан е британски весник, не е од САД. Исто така, на насловните страници на весниците во САД имаше вести поврзани со интервјуто на рускиот претседател со Карлсон, а за него известија и други големи британски весници, пишува...

Јелена Ќурувија: Луѓето на Милошевиќ кои работеа на ликвидации се активни и посилни од институциите

Тој ден, 11 април, бев кај другарка кога ми се јави мајка ми и ми рече „Го застрелаа татко ти“. Тогаш не знаевме дали е убиен, но во меѓувреме брат ми отиде во станот во кој живееше тато, ни се јави и ни кажа дека е убиен. Вака раскажува Јелена Ќурувија, ќерка на убиениот српски новинар Славко Ќурувија и претседателка...

Челику: Најбезбедниот начин за заштита на личните податоци е да не се регистрирате во локални бази на податоци

Обезбедувањето на човековите права е неопходен чекор, не само од морален, туку и законски аспект, кога се работи со податоци во дигиталниот свет. Пред да се пушти во употреба одреден производ базиран на вештачка интелигенција (ВИ) мора да се тестира безбедноста на личните податоци и приватноста на корисниците. Инаку, најдобар начин да се обезбеди заштита на личните податоци е...

(ИНТЕРВЈУ) Шерифи: На Студентскиот форум за прв пат во земјава ќе се формира Национално студентско тело за да се слушне нашиот глас

Првиот Студентски форум во земјава ќе се одржи на 8 и 9 март. Овој настан ќе ги обедини лидерите на студентските собранија на универзитетите во Северна Македонија во „Националното студентско тело“ каде ќе се гласа и за главните органи во рамките на ова тело. Целта на форумот е да се зајакне колективниот глас на студентите, да се стопира праксата на...

(ИНТЕРВЈУ) 12-годишниот Диар Ајдини: Во иднина ќе изградам и генератор за струја

Диар Ајдини е ученик во „Digital School“ и тој веќе една година со охрабрување од својот инструктор изработува различни иновации кои тој ги создава дома со електронски делови и дрвени материјали, како вентилатор за лаптоп и за телефон, светлосен аларм, слушалки, роботска рака итн., пишува Порталб.мк. Диар е 12-годишно момче кое живее во Чаир, Скопје. Неговата способност за создавање иновации...

Мајка на дете со аутизам бара училиштата да имаат сензорни соби и вработените да се обучат

Меѓународната класификација за функционирање, попреченост и здравје (МКФПЗ) да биде подостапна за родителите на деца со аутизам, да има поголем буџет за наставните асистенти, а на локално ниво училиштата да имаат сензорни соби и обуки за вработените во училиштата, се главните пораки што ги пренесува за Порталб.мк Ана Арсовска Анѓелеска како родител на дете со аутизам. За да научиме повеќе...

(ИНТЕРВЈУ) Протугер: Тонење во негативни емоции нема да ги промени работите, малцинството треба да се окрупни со делување за промени

Ида Протугер можеби поголем дел од јавноста ја памети од телевизиските екрани, како познат економски новинар, но нејзиниот животен пат зазема сосема друга насока, кога таа се сели во Виена, Австрија и таму го продолжува она што што е всушност нејзина основна професија - психолог и тренер за личен и организациски развој. За кратко време, таа станува една од 10-те...

Ковачевски: Свесноста за манипулациите со информации и влијанија е поголема од кога било

Перспективите за борба со дезинформации, односно борбата против странските информациски манипулации и влијанија од кои дезинформациите се само дел, во 2024 се подобри од која било година претходно, вели во интервју за „Цивил Медиа“ премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. Ваквиот оптимизам во врска со борбата против дезинформациите, Ковачевски го брани со тоа што Северна Македонија е дел од...

Хана Корнети: Инспирацијата е само кратка искра – потоа треба да се одржува огнот

Хана Корнети, автор на збирка раскази и роман-фантастика за деца, во интервју за новинската агенција Мета.мк вели дека хуморот дава ефект во едно книжевно дело кој го прави да е читливо и забавно. Но, со него, како што додава, посериозните, потешки работи имаат понагласен ефект. Оваа сабота (23 декември) Корнети го промовира својот нов роман „Илина и шумските тролови“. Што...

Османи: Неодговорни политичари ризикуваат да ни се повтори грешката од Букурешт 2008

Граѓаните на Северна Македонија не се вознемирени од позитивната одлука на Унијата за Украина, туку од политичарите кои со неусвојувањето на потребните уставни измени ризикуваат повторување на грешката на Букурешт 2008. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи, коментирајќи ја геополитичката одлука на Европската Унија, за почеток на преговори со Украина. Според Османи, тоа би значело повторно...

Бојана Зориќ: Медиумската писменост и младинскиот развој се суштински во справувањето со странското мешање и безбедносните предизвици

Безбедносните проблеми на Западен Балкан сега исто така се поврзани и со дезинформациите и лажните вести кои имаат тенденција да го дестабилизираат регионот и може да го попречат остварувањето на најважните стратешки цели на Западен Балкан. За оваа и за други теми Порталб.мк разговараше со Бојана Зориќ, експерт за безбедносни прашања во Западен Балкан. Таа нагласува дека безбедносните предизвици...

Д-р Колевска: Откриен е тест со кој преку крв се гледа дали во организмот има клетки на дури 50 различни видови на рак

Едно од најголемите откритија во медицината во последно време, кога станува збор за ракот е тест, со помош на кој преку крв може да се утврди дали во организмот постојат клетки на некој од 50 различни видови на рак, информира за Мета.мк д-р Татјана Колевска, онколог, хематолог и медицинска директорка која ја води националната онколошка програма на американската компанија...

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на играта која ќе ги израдува сите фанови на скопската бруталистичка архитектура, но и на борбените видео-игри. Мета.мк разговараше со програмерот Трајковски, кој ни даде голем број интересни информации за процесот...

(ИНТЕРВЈУ) Гојковиќ-Арбутина: Невладините во Р. Српска со закон ќе бидат означени како странски агенти

Повторно криминализирање на навредата и клеветата, обележување на сите невладини организации кои добиваат донации од странство (вклучително и организациите кои се бават со новинарство) како „агенти на странско влијание“ и изготвување на Регистер на медиуми каде што државата ќе одлучува кој може, а кој не може да се бави со новинарска дејност. Ова се само дел од законските решенија кои...

(ИНТЕРВЈУ) Тардагила: Новинарството е најдобрата професија во светот, а проверувачите на факти се неопходни

Кристина Тардагила е една инспиративна и енергична новинарка од Бразил, која е основач на Aгенцијата Лупа, првата иницијатива за проверка на факти во нејзината земја. Таа е поранешна директорка на Меѓународната мрежа за проверка на факти. Како новинар и/или уредник, Тардагила има работено во некои од најважните медиумски компании во Бразил и има објавено две книги. Благодарение на нејзиниот...

(ИНТЕРВЈУ) Николовски од УСС УКИМ: Ни треба практична настава што ќе ги подготви студентите за пазарот на труд

Потребно е ревидирање и унапредување на квалитетот на наставните програми на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УКИМ) со цел вештините со кои се стекнуваат студентите да „се соединат“ со потребите на пазарот на работна сила. Заложби за воведување задолжителна практична настава каде студентот нема да добива само „печат“, туку ќе го искуси реалното функционирање на бизнисот, најавува...

13 лица уапсени за шумскиот пожар предизвикан од огномет во Грција

Грчките власти вчера уапсиле 13 лица откако огномет лансиран од јахта предизвика шумски пожар на остров во близина на Атина, пишува Гардијан. Градоначалникот на островот Хидра изрази „огорченост“ и вети...