fbpx
Таг: интервју

таг: интервју

Вагнер може да го засили регрутирањето надвор од Русија, вклучувајќи го и Западен Балкан

Водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин би можел да го засили регрутирањето надвор од Русија или Белорусија, а Западниот Балкан е една од опциите за Вагнер. Ова во интервју за Радио Слободна Европа го изјави Ана Матвеева од Институтот РУСИ и истражувач на Кралскиот колеџ во Лондон. Матвеева вели дека откако канцелариите на Вагнер во Русија се затворени, прилично...

Амбасадорката на Шведска: Земјава ризикува да го изгуби сегашниот силен моментум за проширување, доколку преговорите не започнат навреме

Амбасадорката на Шведска во Северна Македонија, Ами Ларсон Џаин, во интервју за Порталб.мк зборува за последните случувања во земјата, за уставните измени на евроинтегративниот пат на земјата, реформите во правдата и застапеноста на жените во политиката. Амбасадорката вели дека е охрабрувачки да се види дека почнал дијалогот меѓу власта и опозицијата за уставните измени. Исто така, појаснува дека вистинскиот...

Тања Иванова: Родот не е идеологија, туку реалност врз основа на која се врши дискриминација

Веќе извесен период прашањето за правата на жените, родовиот идентитет и законите кои ги регулираат овие права, а кои светските лидери и организации за човекови права ги договорија со Истанбулската конвенција, предизвикува реакции во јавноста. Меѓу оние кои се категорично против еднаквоста меѓу мажите и жените, најгласни се поглаварите на верските заедници. Некои општини веќе го повлекуваат родовото буџетирање...

Коп: Колку повеќе ја „обојувате“ ЕУ во црно, толку повеќе популарноста на личности како Путин ќе расте

Колку повеќе ја „обојувате“ ЕУ во црно, толку повеќе популарноста на личности како Путин ќе расте, предупредува холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп во интервју за Радио Слободна Европа. „Да зборуваме за популарноста. Последните анкети во земјава покажуваат дека најпопуларен политичар во земјава е Владимир Путин, човекот кој предизвика смрт и страдање на десетици илјади украински жени и деца....

Украина е подготвена да започне контраофанзива

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов изјави дека земјата е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива против руската армија. Tој во интервју за Би-би-си, без да прецизира датум рече дека нападот со цел враќање на окупираните територии може да започне „утре, задутре или за една недела“. Данилов додаде дека украинската влада „нема право на грешка“...

Интервју со Тамила Велковска: Проруската пропаганда вешто злоупотребува „болни точки” на македонските граѓани

Иако Здружението на Украинците во Македонија постои веќе повеќе од деценија, јавноста за „Лесја Украинка“ дозна преку настаните поврзани со војната во Украина, која Русија ја започна минатата година. Откако во февруари 2022 година се оддржа протест во Скопје за поддршка на Украина, Здружението почна да организира хуманитарни акции и настани за да ја информира јавноста за воениот терор...

Ескобар: Бараме опозицијата да го поддржи евроатлантскиот пат на Северна Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар во интервју за Гласот на Америка рече дека од македонската опозиција очекува да слушне посветеност на патот на евроатлантските интеграции на земјава. Тој вели дека најголема грижа за САД е дека ќе се изгуби време, а оти договорот за уставни промени е разумен. „Нашата најголема грижа е дека ќе изгубиме време....

Рикер: САД ќе ѝ помагаат на земјава во борбата против дезинформации

Северна Македонија и САД за време на посетата на премиерот Димитар Ковачевски го потпишаа Меморандумот за разбирање меѓу двете земји во борбата против дезинформации. Поранешниот американски амбасадор во земјава и помошник државен секретар на САД, Филип Рикер во интервју за Гласот за Америка зборува за начинот на кој САД можат да ѝ помогнат на земјава да се справи со...

Зеленски вели дека на Украина ќе ѝ треба време за да ја почне контраофанзивата

Володимир Зеленски, претесдател на Украина | Фото: Укринформ
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Би-Би-Си изјави дека на неговата земја ќе ѝ треба повеќе време за да ја започне долгоочекуваната контраофанзива против руските сили, бидејќи нејзината војска ја чека испораката на ветената воена помош. Говорејќи во неговиот штаб во Кијив, претседателот Зеленски ги опиша украинските борбени бригади, од кои некои биле обучени од земјите на НАТО, како...

Претседателката на Врховен Адеми: Настаните во Судскиот совет не се добар пример, да се престане со несоодветни толкувања

Настаните во Судскиот совет не се добар пример, а изјавите за политички влијанија треба соодветно да се образложат. Најдобар одговор на обидите за политичко влијание или каков било вид на влијание е личниот интегритет и доследното почитување на уставното начело на поделба на власта. Да се ​​почитуваат препораките на меѓународниот фактор и да се престане со несоодветни толкувања и...

Д-р Арсова за масакрот во Белград: Средбите со оружје на детето му ги развиле мислите за убивање

Со седумнаесет жртви и десетици повредени како последица на два масакра се соочи Србија за само 48 часа, откако во средата седмоодделенец во Врачар уби осум свои соученици и чуварот во училиштето, а ден подоцна, 21-годишно момче во Младеновац уби осум луѓе и повреди 14. Она што за овие простори било непознаница, со овие два трагични настани стана реалност,...

Со говор на Бил Гејтс изваден од контекст погрешно се алудира дека тој заговара „панел на смртта”

Постот манипулира со фрагмент од интервју на Бил Гејтс од јули 2010 година, снимено на Аспен институтот – непрофитна организација во Колорадо. Никаде во видеото Гејтс не зборува дека во иднина ќе се бара панел на смртта, за да се скратат високите медицински трошоци. Иако ова го споменува во своето излагање, сепак, тој само објаснува зошто дискусиите за трошоците за крајот на...

Бајрами: Промените во владата и именувањата со политички пазари ја зголемуваат корупцијата

Северна Македонија минатата година спроведе разочарувачки процент на активности против корупцијата. Но, тоа што е уште поразочарувачко е фактот дека од 2021-та година овој процент е преполовен. Односно, ако во 2021 година се реализирани 20%, во 2022 година оваа бројка е сведена на 10%. Bо врска со оваа проблематика, Порталб.мк разговараше со членот на Државната комисија за спречување на...

Маричиќ: Колку повеќе гласници има пристапниот процес, толку е помал просторот за дезинформации

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во интервјуто за Институтот за медиуми и аналитика – ИМА, рече дека е важно граѓаните да ги знаат фактите за тоа како секојдневниот живот ќе се промени на подобро кога државата ќе влезе во Европската Унија и дека што повеќе гласници има пристапниот процес, помал ќе биде просторот за...

Д-р Кочоски: Причините за иселувањето на младите лекари се многубројни

Несоодветниот медицински едукативен процес, бирокатските процедури за да се отвори ординација, платите кои не се на завидно ниво и немањето финансиска поддршка по завршување на студиите се некои од главните причини кои ги тераат младите лекари и специјалисти да се иселуваат од земјата. Според наоди на Македонското лекарско друштво, за десет години бројот на лекари во земјава се намалил...

ИНОВАЦИЈА: Млади направија апликација за пребарување на најблиската аптека со најевтин лек

Симеон Маркоски, Ева Аговска и Михаил Мојсоски од старт-ап организацијата „Startier“ се тројцата млади таленти кои ја изработија апликацијата „Најди Аптека“, преку која граѓаните можат едноставно и брзо да дојдат до информација за цената на лековите и медицинските производи во аптеките, како и за најблиската аптека до нив. Мета.мк разговараше со двајца од тричлениот тим - Симеон и Ева...

[Интервју] Данила: Дезинформациските кампањи во Романија често се насочени против бегалците од Украина

Додека дезинформациски кампањи ја преплавија Средна и Источна Европа, граѓанските организации се во првите редови на иницијативите за справување со овој предизвик. Мета.мк разговараше со Ина Данила, раководителка на проект во Funky Citizens, романска организација за проверка на факти и за отпорност кон дезинформации, во врска со тековната ситуација во Романија во регионален контекст.  Дезинформациите се закана за демократските општества во...

Интервју со Магдалена Чапаровска: Јавноста за бездомните животни е поларизирана до бескрај

Магдалена Чапаровска / Фото: лична архива, се користи со дозвола
Магдалена Чапаровска е магистер по психологија, поетеса и писателка, која досега има издадено две збирки поезија „Еленот слуша виножито“ и „Скршен Аватар“. Исто така, таа е и ревносен активист за правата на животните и истовремено подолги години помага да се спасат и вдомат бездомни животни. Со неа зборуваме за нејзината работа како психолог, за нејзиното творештво и за активностите...

Груев: Има епидемија на заразна болест штенечак кај кучињата, сопствениците да внимаваат на своите миленици

Сопствениците на домашни миленици периодов треба да избегнуваат групирање на повеќе кучиња со непознат вакцинален статус и секако, сега, додека трае ова, да ги намалат прошетките колку што е можно повеќе по парковите и по местата каде што циркулираат повеќе улични кучиња. Сепак, најважно сите сопственици да проверат дали нивниот миленик е со активна вакцина против штенечак.

Лазаров го сокрил спорното видео со Латас на Јутјуб

Спорното интервју со Драган Павловиќ Латас, кое предизвика лавина реакции во јавноста, не е достапно за јавноста на Јутјуб. Поточно во подесувањата на социјалната мрежа видеото е сега ставено во категорија „приватно видео“. Видеото, иако беше објавено пред 5 дена, откако вчера стана вирално на социјалните мрежи, за само 24 часа достигна илјадници прегледи. Во интервјуто на јутјуберот Стефан Лазаров,...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...