fbpx
Таг: интервју

таг: интервју

Лазаров го сокрил спорното видео со Латас на Јутјуб

Спорното интервју со Драган Павловиќ Латас, кое предизвика лавина реакции во јавноста, не е достапно за јавноста на Јутјуб. Поточно во подесувањата на социјалната мрежа видеото е сега ставено во категорија „приватно видео“. Видеото, иако беше објавено пред 5 дена, откако вчера стана вирално на социјалните мрежи, за само 24 часа достигна илјадници прегледи. Во интервјуто на јутјуберот Стефан Лазаров,...

Новинарските здруженија со осуда за интервјуто со Павловиќ-Латас, се бара одговорност

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат говорот со кој, како што велат, се поттикнува насилство и стимулира родова дискриминација кој деновиве се појави на канал на „јутјуб“ платформата. Станува збор за интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас, каде што...

Ходорковски: Ако војната во Украина продолжи, Путин ќе проба да го дестабилизира Балканот

Доколку продолжи војната во Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе се обиде да го дестабилизира Балканот преку Србија за да им го направи животот потежок на Европејците. Ова го изјави рускиот опозициски лидер Михаил Ходорковски во интервју за влијателниот австриски весник „Дер Стандард“. Ходорковски вели дека Путин поддржува радикали од било која природа, се обидува да ја дестабилизира ситуацијата и...

Обвинителството отвори предмет за интервјуто на јутјуберот Лазаров со Драган Павловиќ-Латас

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет по повод интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас кое се емитуваше на 15 февруари. Од обвинителството велат дека за настанот е доставено известување од Секторот за компјутерски криминал при МВР, а надлежен јавен обвинител ќе даде насоки за натамошни дејствија и проверки. Ова интервју, каде што Павловиќ раскажува како, кога имал 15 години,...

Спировски: Јавноста не знае како е дојдено до заклучок дека податоците од ФЗО не се украдени

Хакерскиот напад врз системот на Фондот за здравство, кој беше само еден од низата во последниов период, покрена многу прашања во јавноста за тоа кој стои зад овие напади, колку се безбедни системите на државните и јавните институции и како всушност функционираат малициозните (злонамерни) софтвери кои предизвикуваат огромни штети за општеството и за граѓаните. За сите овие, но и за...

Радев: Во ЕУ не треба да се гради идентитет врз историски фалсификати

Властите во Северна Македонија треба да бидат поттикнати да преземат активни чекори за вистинска демократизација и да докажат дека анти-бугарската идеологија што вирее таму, припаѓа на минатото и нема да ја загрози иднината, порача бугарскиот претседател Румен Радев, кој е во официјална посета на Атина, во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. „Во Европската Унија не треба да се гради сопствениот...

Проф. Ќуштеревска: Никој не може да го оспори мојот успех само затоа што сум жена

Според некои од последните податоци на Обединетите нации, само една третина, односно 33,3 отсто од научниците во светот и само 12 проценти од членовите во националните научни академии, се жени. Но, според податоци на УНЕСКО од 2019 година, Македонија е лидер во Европа според уделот на жените-истражувачи во вкупниот број истражувачи во земјата, со 52,3 отсто од сите истражувачи...

Муртезани: Жените да излезат од комфорната зона ако ја сакаат науката и технологијата, ИТ има многу што да понуди

Северна Македонија напредува во својата дигитална трансформација, но не е на исто ниво со многу земји од ЕУ. Важно е организациите и владата да ги едуцираат граѓаните и да им ги обезбедат потребните алатки и ресурси за да им помогнат да ги разберат и усвојат дигиталните технологии. Жените да излезат од нивната комфорна зона и ако ја сакаат науката...

Пребегнат руски офицер и командант на „Вагнер“ раскажуваат за злосторствата извршени од руските сили во Украина

Пребегнатиот руски офицер Константин Јефремов и поранешниот командант на руската платеничка војска „Вагнер“ Андреј Медведев во две одделни интервјуа раскажуваат за воените злосторства што ги имаат извршено руските сили во Украина. Станува збор за лица коишто биле директно распоредени во Украина по воената инвазија од Русија, која започна на 24 февруари лани. Константин Јефремов е највисок офицер од руската војска...

Климатските промени го оневозможија почетокот на ски-сезоната на Попова Шапка, загубите се околу 500.000 евра

Климатските промени влијаат врз целиот свет. Ефектите на оваа негативна појава во последно време ги чувствуваат туристичките центри низ цела Европа. Овде кај нас, свој ефект имаат и врз Попова Шапка, најголемиот скијачки центар во земјава. Топлото време и недостатокот на снег го оневозможи навремениот почеток на скијачката сезона, всушност истата сè уште не е започната. За тоа какво...

Имаме одлични млади готвачи и слаткари, ни треба стратегија за да не ни заминуваат

Чоколадни преливи за слатки, пиварки, пици, тостови, пирошки. Ова е храната која секојдневно ја подготвуваат учениците што учат во училиштето „Лазар Танев“. Печејќи го тестото, но и занаетот, младите готват за нив самите и за нивните професори, за цени многу пониски од оние во пекарница. Освен тоа, училиштето е реална компанија, па овде се готви и за основните училишта,...

Интервју со Ирена Јурчева: Природата, тишината и мирот се најголемиот луксуз денес

Ирена Јурчева е преведувачка, писателка и педагог. Во интервјуто за Мета.мк таа зборува за нејзиниот творечки процес, за предизвикот да се преведе „Силмарилион“ од Толкин на македонски јазик (која патем сè уште чека да биде објавена). Таа ја објаснува потребата од патувања како дел од творењето и наоѓање инспирација во природата, посочува што ја исполнува во нејзината педагошка дејност...

„Соносвет“ или што ако постои свет каде луѓето сонуваат заеднички: Интервју со Марио Савовски

Марио Савовски е млад писател, преведувач, геjмер и гејм-дизајнер кој во моментов живее и работи во Германија. Во интервјуто за Мета.мк тој зборува за неговиот дебитантска роман „Скајпанк“, напишан на англиски јазик, потоа за неговиот проект „Урбанон“ поврзан со паранормалните појави во Скопје и Македонија, кој вклучува книга и друштвена игра како и за тематиката на неговото следно литературно...

Верица Мукоска: Уметноста е начин за разоткривање и повторно заблескување во внатрешното равенство

Верица Мукоска
Младата писателка Верица Мукоска во обемното интервју за Мета.мк зборува за нејзиниот роман „Равенка на стравот“, за поврзаноста на физичкото и менталното здравје, за користењето на уметноста за надминување на самотијата на немирот и стравот, за креативниот процес при пишување проза и поезија, како и за научните истражувања во книжевноста. Во вашиот роман „Равенка на стравот” протагонистот е млада сликарка...

Ковачевски за Би-Би-Си: Инфраструктура на Русија во земјава ширеше хистерија пред почетокот на преговорите со ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „Hardtalk“ на Би-Би-Си вели дека третите земји, вклучително и Русија, отсекогаш имале свој интерес да имаат замрзнат конфликт на Балканот. Тој додава дека од временска перспектива, има земји каде што се врските и јавното мислење е посилно кон Русија на Балканот и има земји каде ова мислење и ова влијание се...

Славчо Темелковски: Квалитетот на студентите во Македонија е многу повисок од нашата позиција на светските листи [Интервју]

Студентите на најголемиот универзитет во земјава се соочуваат со низа предизвици, но пред да се премине кон решавање на проблемите, неопходно е да се зголеми довербата во Универзитетското студентско собрание кое ги претставува студентите во академската заедница, вели во интервју за „Мета.мк“ новиот претседател на УСС УКИМ, Славчо Темелковски. Во интервјуто, Темелковски ја претставува агендата на новиот состав на студентското...

Психотерапевтката Зибери-Имери: Општините во Полог да преземат мерки за создавање специјализирани служби за жените жртви на насилство

Жените жртви на семејно и родово насилство во Полошкиот регион немаат засолниште каде што ќе можат да се засолнат. Од осумте плански региони, овој регион е единствениот во Северна Македонија кој нема вакви засолништа. Исто така има и недостаток и на други специјализирани служби. До сега институциите, и централните и локалните, не направиле доволно на овој план. За да се...

Нови протести во Белград пред таблоидот „Информер“, се бара повлекување на интервјуто со силувачот

Граѓаните на Белград вчера се собраа на нов протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“, барајќи да го отстранат скандалозното интервју со повеќекратно осудуваниот силувач Игор Милошевиќ коешто пред неколку дена се појави на насловната страна на овој весник. На повик на организацијата „Женска солидарност“, граѓаните на српскиот главен град излегоа да протестираат со главно барање - отстранување на интервјуто...

Алити: Процесот на реорганизација на државната администрација се очекува да заврши во 2024 година

Во интервју за Порталб.мк, министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити, зборува за процесот на реорганизација на јавната администрација во Северна Македонија, за неодамнешните сајбер напади на веб-страниците на министерствата, дигиталната агенција и дигиталниот идентитет. Според него, процесот на реорганизација на администрацијата се очекува да заврши во 2024 година. Алити вели дека работат на стратегијата за дигитализација на...

Интервју на „Гардијан“ со режисерот Горан Столевски за неговиот неверојатен подем во австралискиот филм

На Горан Столевски не му се допаѓа да биде пред камера, пишува угледниот британски Гардијан во објавеното интервју со македонско-австралискиот режисер. „Тоа беа најнепријатните 25 минути во мојот живот“, се пошегувал Столевски во телефонскиот разговор по фотосесијата за „Гардијан“. Дебитантскиот долгометражен филм на Столевски „Нема да си сама“ (You Won't Be Alone) - објавен во Австралија оваа недела - му...

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...