fbpx

Memeti: Institucionet nuk kanë vullnet për zbatimin e dispozitave

-

 

Institucionet në Maqedoni nuk kanë vullnet për zbatimin e dispozitave dhe ligjeve, që të ballafaqohen me sfidat, t’i zgjidhin problemet dhe ky është problemi kryesor, thotë avokati i popullit Ixhet Memeti në intervistën javore për “Radion Evropa e Lirë”.

“Ne në RM, në demokraci parlamenare formuam prokurori të posaçme, kjo flet se në çfarë niveli jemi. Kjo flet mjaft se çfarë vullneti kanë institucionet që të menaxhojnë sfidat dhe për zgjidhjen e problemeve. Ne lejuam si shoqëri që të vijnë nga jashtë dhe të na tregojnë se si duhet vepruar, që është shenjë e keqe për një shoqëri e ashtuquajtur demokratike” thotë Memeti.

Ai ka folur edhe për krizën me emigrantët dhe bllokadën e vendosur nga autoritetet shtetërore në raport me emigrantët e ashtuquajtur ekonomik. Memeti tha se ky vendim duhet të arsyetohet.

Në pyetjen konkretisht vendimin e Maqedonisë që t’i lëshoj vetëm refugjatët vendet e të cilëve janë përfshirë nga lufta apo Siri, Irak dhe Afganistan, por jo edhe ata që nuk kanë luftë nëpër vendet e tyre, Memeti thotë se nuk din nëse formalisht është miratuar ky vendim, por nëse ekuiston, thotë se kjo duhet të “analizohet në detaje”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.