fbpx

Gruevski: Opozita minon negociatat për të shtyrë zgjedhjet

-

Kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për televizionin “Sitell” sonte njoftoi ndërtimin e një konvikt të ri në Shkup, ai ka thënë se Maqedonia aktualisht ka historikisht shkallën më të ulët të papunësisë prej 26.8 për qind dhe fajësoi opozitën  për të minuar negociatat për të shtyrë zgjedhjet rënë dakord për prill të vitit të ardhshëm.

Gruevski i cili zakonisht shfaqet kryesisht në “Sitell”, tha që nga pavarësia, kur papunësia ishte 38 për qind, deri më tani, vazhdimisht ka reduktuar papunësinë dhe se ajo tani është ulët të ri historik” e 26.8 për qind.

Kryeministri u shpreh se vetëm gjatë këtij viti ka pasur 19.000 punonjës të rinj.

Ai e akuzoi opozitën, e cila është kritikuar tashmë, se në kohën e saj burg, në vend të hapjes fabrika.

LSDM-ja opozitare, sipas Gruevskit, ka parashtruar “kërkesa iracionale” dhe kështu ka minuar negociatat për Kodin Zgjedhor për shtyrjen e zgjedhjeve

– Nuk ka ikje nga zgjedhjet, ata do të duhet të mbahen – theksoi kryeministri, për të cilin” në LSDM janë të vetëdijshëm se do të humbasin prandaj bëjnë fushatë të errët”.

Ai i bëri thirrje opozitës të paraqesë propozimet për vendet e zëvendëse në ministritë që duhet të plotësohen deri më 20 tetor, sipas Marrëveshjes së Përzhinos.

Gruevski paralajmëroi ndërtimin e një konvikt të ri në Shkup, të cilat ai tha se qeveria ka miratuar një vendim të brendshëm, por vendndodhja e të cilit ende nuk është përcaktuar.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.