fbpx

Poposki me komente pozitive përgatit terren për vizitë në Greqi

-

Kushtet për zgjidhjen e kontestit të emrit janë më shumë se të pjekura, sipas ministrit maqedonas për punë të jashtme Nikolla Poposki.
Thuajse 5 vite nga vizita e tij në Athinë me homologun e tij Nikos Kocias, Poposki pas intervistës për gazetën “Katimerini” dhe “Real”thekson nevojën për bashkëpunim më të thellë, por gjithashtu thotë se Maqedonia ka bërë disa lëshime që iu përket bisedimeve për emrin.
Сепак, што се однесува до спорот за името, Попоски коментира дека Македонија има направено голем број компромиси, но и покрај тоа листата на барања од грчка страна за отстапки делува бесконечна.
Poposki premton se, kjo nuk do të jetë vizitë vetëm pro- forme, sepse bëhet fjalë për vizitën e parë zyrtare të shefit të diplomacisë maqedonase, thuajse pas një shkëputje prej një dekade. Ministri, thotë se nga pala maqedonase ka vullnet të sinqertë për bashkëpunim dhe miqësi me Greqinë.
– Konsideroj se nuk duhet të ekzistojë armiqësi mes nesh. Përkundrazi, në 20 vitet e kaluara u tregua se dy popujt kanë shumë pika të përbashkëta. Sipas sjelljes dhe mënyrës së të menduarit do të mund të thuhej se jemi kushërinj të parë- thotë Poposki për “Katimerini”, duke komentuar se në bazë të kësaj të dyja palët kanë bashkëpunim të mirë në fushën e turizmit dhe ekonomisë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.