fbpx
Tag: Greqi

tag: Greqi

MPJ për Kozias: Greqia nuk duhet të ketë frikë, irredentizmi nuk është veçori e Maqedonisë

Nuk ka nevojë Greqia të ketë frikë për ndonjë irredentizëm maqedonas, reagojnë sot nga Ministria e jashtme, pas deklaratës së shefit të diplomacisë greke, Nikos Kozias se në kontestin e emrit problem paraqesin tendencat irredentiste që vendi i tregon në kërkesat për emrin e Maqedonisë. “Theksimi i këtij perceptimi është në funksion të shpërqendrimit të fokusit nga pengesat reale të...

Kalimi kufitar Evzoni edhe më tej i mbyllur, në Mexhitli dhe Dojran pritet nga 1 orë

Kalimi kufitar Evzoni në kufirin maqedonas- grek edhe sot, për të shtatën ditë me radhë, është i mbyllur për trafik për shkak të grevës së bujqve grek. Për trafik janë të mbyllur edhe kalimet Dorjan dhe Mexhitli, kur për shkak të frekuencës së shtuar ka pengesë prej të paktën 1 orë, njoftojnë nga LAMM. Në kalimet tjera kufitare, përveç në...

Kozias sot do të takohet me Nimic

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias sot në Nju Jork do të takohet me ndërmjetësin në kontestin me emrin, Metju Nimic. Takimi Nimic- Kozias do të jetë në suazat e udhëtimit të ministrit të jashtëm grek në Nju Jork në takime për çështjen e Qipros, bisedime këto që u intensifikuan këtë periudhë. Kontesti i emrit do të gjendet në agjendën...

Ivanov në KB: Unë jam maqedonas dhe dua të gjithë të na respektojnë si maqedonas

“Mos- vendosmëria e BE-së dhe NATO-s që të debllokojnë integrimin e RM-së ishte një prej shkaqeve kryesore për krizën e brendshme aktuale politike në Maqedoni, që arriti kulmin këtë vit. Pasojat nga bllokimet ishin shkak për bllokime të reja. Vendet e Ballkanit në mënyrë naive besuan se dikush nga jashtë do t’ua zgjidh problemet. BE dukshëm shihet se nuk...

Kozias të enjten për vizitë në Shkup

Perspektiva evropiane e Maqedonisë do të jetë temë kryesore e bisedave të ministrit grek të Punëve të Jashtme, Nikos Kozias, i cili të enjten do ta vizitojë vendin tonë. Shefi i diplomacisë greke në Shkup do të takohet me diplomatë të Maqedonisë, para të cilëve do të mbajë fjalim, ndërsa diplomatët pastaj do të mund të parashtrojnë pyetje. Burime diplomatike informojnë...

Cipras në Sofje do të bisedoj edhe për situatën në Maqedoni

Kryeministri grek, Aleksis Cipras të hënën do të realizoj udhëtim në Sofje në seancë të përbashkët qeveritare mes Greqisë dhe Bullgarisë. Cipras në kryeqendrën bullgare do të takohet me homologun e tij, Bojko Borisov dhe presidentin Rosen Plevneliev ndërsa më pas do të ketë seancë të përbashkët mes qeverisë greke dhe asaj bullgare. Në takim pritet të diskutohet për përforcimin...

Koxias ka mbrojtur Maqedoninë nga sanksionet e BE-së në Luksemburg?

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, kundërshtoi ashpër idenë për sanksione evropiane për Maqedoninë në Këshillin e djeshëm të ministrave të jashtëm të BE-së. Sipas Koxiasit, BE-ja nuk do t’i ndihmojë Maqedonisë përmes sanksioneve dhe presioneve publike, por me veprim përmes kanaleve më diplomatike dhe në drejtim të zhvillimit të kulturës së kompromiseve, dialogut demokratik dhe demokracisë në punën e...

Ban Ki Mun në Athinë dëgjoi qëndrimet greke për kontestin me emrin

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun sot në Athinë bisedoi me krerët e shtetit grek për krizën me refugjatët, kontestin e emrit dhe çështjen qipriote. Ban Ki Mun sot në mëngjes u takua me kryeministrin Aleksis Cipras, me të cilin u fokusuan në krizën e refugjatëve ndërsa në takimin e pasdites me shefin e diplomacisë Nikos...

Pavlopulos: Vetoja Vetoja greke për hyrje në NATO dhe BE ngel

Kryetari i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, ka deklaruar se Greqia nuk ka ndonjë plan për të hequr VETO-n për hyrjen e Maqedonisë në BE dhe në NATO, derisa nuk zgjidhet çështja e emrit. Kjo deklaratë e Pavlopoulos erdhi gjatë vizitës që ai u bëri varreve në afërsi të kufirit verior grek, në qytetin Nausa, duke theksuar se nuk mund ta presin...

MPB: Nuk kemi hyrë në Greqi, gardhi është pesë metra në territorin tonë

MPB demanton dhe hedh poshtë si të pavërteta pohimet e mediave greke se gjatë intervenimit të djeshëm për pengimin e futjes ilegale të emigrantëve në vend te pika 59, forcat e sigurimit kanë shkelur në territorin grek. Ky është qëndrimi zyrtar i MPB, thonë për “Meta” nga Ministria. “Gardhi është pesë metra në brendinë e territorit të RM-së, kështu që...

Policia maqedonase është futur në Greqi duke dëbuar emigrantët, pohojnë mediat

Incidentet në Idomeni po bëhen top- temë në Greqi. Reagimi i policisë maqedonase, shpërthimi i dhunës dhe mungesa e reagimit nga qeveria e Greqisë dhe policia po vërshojnë opinionin grek. Pasi në mediat greke doli video- regjistrimi se policia e Maqedonisë është futur përtej gardhit dhe ka reaguar ndaj incidenteve, mediat parashtruan pyetjen nëse policia  maqedonase ka reaguar nga territori...

Në kufi është qetë, njëri prej policëve të lënduar ndalet në Klinikë

Një prej policëve që mbrëmë mori lëndime të reja në përplasjen me emigrantët në kufirin jugor, është ndalur për kurim të mëtutjeshëm në Qendrën klinike “Nënë Tereza” në Shkup. Mbrëmë gjatë përplasjes me emigrantët të cilët tentonin të futen në territorin e Maqedonisë janë lënduar gjithsej 14 policë. Gjatë përplasjes sipas të dhënave të MPB-së janë dëmtuar tre makina të MPB-së...

Vullnetarët ikin nga Ideomi

Në Idomeni kushtet edhe më tej përkeqësohen. Shiu edhe kushtet e vështira ngjasojnë sikur të hedhësh kripë në plagë të hapur për refugjatët, pas paralajmërimeve të djeshme se disa nga organizatat vullnetare dhe UNHCR  do të tërhiqen nga kampi. Tendat nga e para po  fundosen në baltë, refugjatët në të ftohtë, dhe me tërheqjen e organizatave vullnetare, ekziston frika...

Refugjatët do të largohen nga Idomeni për dy javë

Autoritetet greke njoftuan se shpresojnë që kampi i pranimit Idomeni në kufirin maqedonas- grek të zbrazet për dy javë pasi i kanë bindur përkohësisht emigrantët të transferohen nëpër strehimet e vendosura. Zv- ministri i çështjeve publike, Nikos Toskas përjashtoi përdorimin e forcës për zhvendosjen e 14 mijë personave që bëjnë kamping në kufirin në afërsti të fshatit Idomeni në kushte...

Refugjatët do të presin deri më 18 mars për vendim përfundimtar të BE-së

Të vërshuar nga shiu i rrëmbyeshëm, disa në tenda, disa nën qiell të hapur në baltë dhe mot të ftohtë mbi 13.000 refugjatë në Idomeni pritnin vendimin nga Brukseli nëse do t’u lejohet të vazhdojnë rrugën për në Gjermani ose jo. Situata sot në mëngjes është edhe më e keqe. Baltë, mjegull, tenda dhe rroba të lagura që thahen nëpër...

Greqia ndaloi informim nga qendrat e emigrantëve, gazetarët akuzuan për censurë

Gazetarët grek janë të revoltuar nga vendimi i Ministrisë së migrimit që përkohësisht t’u ndalohet qasja në qendrat e emigrantëve. Menjëherë pas incidenteve në Idomeni, Ministria njoftoi se nuk do t’u jepen leje gazetarëve për qasje deri te  kampet q pranimit ku bëhet regjistrimi i emigrantëve. Nga Ministria theksojnë se bëhet fjalë për masë të përkohshme dhe se për...

Shtylla shtesë të hekurit në kufirin me Greqinë

Tensione në Idomeni pasi refugjatët në shenjë proteste rrëzuan gardhin në anën maqedonase. Të dëshpëruar nga pritja me ditë të tëra, refugjatët drejt policisë dhe gardhit filluan të hedhin me gurë. Forcat policore u përgjigjen me gaz lotsjellës në tentim të shpërndajnë turmën dhe të qetësojnë situatën. Nga MPB për “Meta” njoftojnë se rreth 5000 emigrantë nga ana greke paradite...

Han: Mbyllja e kufirit maqedonas do të ndikoj në kontestin e emrit

Nëse paraqiten tensione në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë për shkak të krizës së refugjatëve, kjo sigurisht do të ndikoj edhe në problemin e emrit, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme në Bruksel, nën emrin “Partneritetet ballkanike- përforcimi i lidhjeve në rajon”. “Mos e nënvlerësoni krizën e brendshme politike që duhet të tejkalohet në IRJ...

Greqia në Maqedoninë sheh si aleat kundër mbylljes së kufirit

Rriten shqetësimet dhe frika në Greqi pas paralajmërimeve njëanëshe të një pjesë të vendeve të BE-së se nëse ka nevojë, javët e ardhshëm do të kërkojnë Maqedonia të mbyll kufirin jugor, me çka do të ndalohej fluksi i emigrantëve përmes rutës ballkanike. Në lidhje me këto paralajmërime, autoritetet greke shohin me kënaqësi ndaj politikës maqedonase rreth çështjes së mbylljes...

Bakojani për Kozias: A e dini se BE do të jep të holla për Maqedoninë që të ballafaqohet me refugjatët?

Ish shefja e diplomacisë greke dhe përgjegjëse aktuale për politikë të jashtme në Demokracinë e Re, Dora Bakojani aktivizoi një alarm të ri për heqjen e mundshme të Greqisë nga zona- shengen. Bakojani dorëzoi pyetje deputetësh deri te ministri i jashtëm grek, Nikos Kozias, rreth informacioneve se BE planifikon ndihmë financiare për Maqedoninë për të forcuar kontrollin kufitar për...