fbpx

Han: Mbyllja e kufirit maqedonas do të ndikoj në kontestin e emrit

-

Nëse paraqiten tensione në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë për shkak të krizës së refugjatëve, kjo sigurisht do të ndikoj edhe në problemin e emrit, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme në Bruksel, nën emrin “Partneritetet ballkanike- përforcimi i lidhjeve në rajon”.

“Mos e nënvlerësoni krizën e brendshme politike që duhet të tejkalohet në IRJ të Maqedonisë. Një prej arsyeve pse situata në vend është e tillë është se Shkupi ka status kandidati prej vitit 2005-të dhe ai asnjëherë nuk u avancua në bisedime. Është e njohur çështja e emrit dhe shohim se qeveria e re greke është më e hapur që të punoj për zgjidhjen e mundshme dhe e mbështes këtë. Frika është se nëse ka tensione të mëdha mes vendeve për shkak të kufirit, kjo mund të ketë ndikim në aktivitetet e kohëve të fundit për tejkalimin e ngecjes politike që zgjat me vite”- vlerëson Han.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.