fbpx
Tag: Kufiri

tag: kufiri

Tensione të reja në Idomeni, refugjatët shtynin vagon të vjetër drejt autoblindave të policisë

Situata në Idomeni po përshkallëzohet. Sot një grup i refugjatëve u grumbulluan para gardhit duke kërkuar nga policia maqedonase të hap kufirin. Refugjatët kërkojnë t’i lëshojnë duke thënë se nuk janë terroristë. Përgjigja e policisë ishte se kufiri s’mund të hapet dhe u është kërkuar refugjatëve të largohen nga gardhi. Më herët, një grup i refugjatëve hynë në një vagon të...

Tre policë janë lënduar gjatë përpleshjes me emigrantët

Tre policë janë lënduar sot gjatë përplasjes me emigrantët në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, mes pjesëtarëve të MPB-së dhe një grup të emigrantëve që tentuan të kalojnë kufirin me dhunë, konfirmuan për "Meta" nga MPB. Policët menjëherë janë dërguar për në qendrën mjekësore të Gjevgjelisë. Më herët, policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë grupin e refugjatëve. Mediat greke shkruajnë...

Ivanov: Maqedonia do t’i merr të gjitha masat për mbrojtjen e kufijve shtetërorë dhe sigurisë nacionale

Maqedonia as nuk është anëtare e BE-së, as e NATO-s e as e zonës- shengen dhe s’mund t’i duroj pasojat nga politikat jopërkatëse të Bashkësisë, porositi presidenti Gjorgje Ivanov pas seancës së Këshillit nacional për mbrojtje në përbërje më të gjerë, që u thirr pasi rreth 1500 refugjatë ilegalisht hynë në territorin e vendit nga Greqia. “Mbrëmë ndodhi incident në...

Policia maqedonase arrestoi 28 gazetarë për kalim ilegal të kufirit

Marijana Karkulaki, gazetarja e cila mbulon krizën e refugjatëve në Greqi në profilin e saj në Tuiter njoftoi se fotoreporteri Dimitris Tosidis dhe 30 gazetarë tjerë janë arrestuar nga forcat maqedonase të sigurisë në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë. "URGJENTE: fotoreporteri Dimitris Tosidis është arrestuar nga armata e Maqedonisë. Më shumë se 30 gazetarë dhe aktivistë janë të arrestuar, por...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Refugjatët protestojnë qetë në hekurudhën në Idomeni

Refugjatët përsëri kanë bllokuar hekurudhën në zonën neutrale në kalimin Idomeni. Për momentin zhvillohet protestë e re, në shenjë revolti që ata me ditë të tëra qëndrojnë të ngujuar, të ballafaquar me gardh hekuri, kufij të mbyllur dhe të pasigurt nëse do të lëshohen në Maqedoni. Në kampin në Idomeni, kushtet janë mizore, pakësohen rezervat e ushqimit dhe ilaçeve. Vlerësimet...

Në Idomeni 10.000 refugjatë presin të hynë në Maqedoni

Më shumë se 10.000 refugjatë në pasiguri presin në kampin në Idomeni që të lëshohen nga Greqia në Maqedoni. Shifra për çdo ditë vetëm rritet për 1000 deri 2000. Porti i mbyllur nga ana e Maqedonisë nuk i dekurajon refugjatët, të cilët në numra enorm çdo ditë arrijnë nëpër ishujt grek e prej aty largohen në Athinë dhe më...

Kufiri në Gjevgjeli është mbyllur “hermetikisht” edhe për refugjatët edhe për trenat

Refugjatët në Idomeni të Greqisë sot protestuan në mënyrë paqësore duke kërkuar të hapen kufijtë. Në këtë qendrë pranimi janë prej 7000 deri 9000 refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani. Hapësira tani duket si qytet i vogël, me qindra tenda ku refugjatët strehohen duke pritur të largohen nga Greqia. Në kamp ngadalë po harxhohen edhe rezervat e ushqimit dhe ilaçeve,...

Emigrantët kanë kaluar gardhin në Gjevgjeli, policia me gaz lotsjellës tenton t’i kthej

Emigrantët kanë kaluar gardhin në Gjevgjeli, policia me gaz lotsjellës sot në mënyrë të improvizuar kanë arritur të kalojnë gardhin në kufirin jugor dhe të hyn në anën maqedonase, njofton BBC. Servisi nacional britanik njofton se në video- regjistrimet nga vendi mund të vërehen emigrantë si e shtyjnë gardhin dhe e këputin telin me gjemba ndërsa policia me gaz lotsjellës...

Komiteti udhëheqës vendosi që në Maqedoni të lëshojnë të futen aq refugjat sa largohen nga vendi

Të lëshohen të hyjnë në vendkalimin kufitar në Bogorodica aq refugjat sa do të largohen nga vendkalimi kufitar në Tabanovcë, vendosi mbrëmë në mbledhje  të mbyllur për media komiteti drejtues, trupi më i lartë përgjegjës për krizën e refugjatëve. Në mbledhjen në të cilën udhëhoqi ministri i shëndetësisë, Nikolla Todorov, morën pjesë edhe ministri i transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajllovski,...

Han: Mbyllja e kufirit maqedonas do të ndikoj në kontestin e emrit

Nëse paraqiten tensione në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë për shkak të krizës së refugjatëve, kjo sigurisht do të ndikoj edhe në problemin e emrit, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme në Bruksel, nën emrin “Partneritetet ballkanike- përforcimi i lidhjeve në rajon”. “Mos e nënvlerësoni krizën e brendshme politike që duhet të tejkalohet në IRJ...

Taksistës nga Gjevgjelia bllokojnë kufirin dhe qytetin

Bujqit grek sot do tabllokojnë kufirin e Maqedonisë me Greqinë në Evzoni nga ora 13 e deri në orën 15 dhe nga ora 20 e deri në orën 22 sipas kohës locale, nga 12 deri në 14 dhe nga ora e 19 deri në 21 sipas kohës së mesme evropiane. Sipas agjencisë shtetërore greke ANA-MPA, vendkalimi kufitar në Dojran do...

Në Kosovë do të mund të udhëtohet vetëm me letërnjoftim

Kosova dhe Maqedonia nënshkruan dy marrëveshje bilaterale. Atë për kalimin e kufirit vetëm me një letërnjoftim dhe atë për hapjen e një pikëkalimi kufitar mes dy vendeve Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës Hashim Thaçi, i cilësoi marrëveshje të rëndësishme dhe se shumë shpejt do të mundohen që të bëjnë edhe zbatimin e tyre. Ai, potencoi se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyera...

ARM vendos edhe një gardh me tela në kufirin jugor

Edhe një rradhë me bardh me tela ka vendosur Armata e RM-së në kufirin jugor për të përforcuar sigurinë në këtë kalim kufitar në saje të masave të përforcuara për lëshimin e refugjatëve drejt Evropës. Rrjeti po vendoset në mënyrë intensive në anën e majtë dhe djathtë të pikës 59. ARM kah fundi i nëntorit të vitit kaluar filloi me vendosjen...

Selaniku nën rrethim nga bujqit grek

Bujqit grek sot do të “okupojnë” Selanikun. Protestat nga bllokimi i rrugëve do të zhvendosen në qendër të Selanikut, ku sonte do të hapet panair i madh i bujqësisë “Agrotika”. Bujqit në këtë mënyrë do të demonstrojnë revoltin dhe pakënaqësinë e tyre ndaj vendimeve të Qeverisë. Në kufirin greko- maqedonas në kalimin Bogorodica ngelin edhe më tej më shumë se...

Ekziston mundësia që bujqit grek të bllokojnë kalimin kufitar me Dojranin

Ka mundësi që bujqit grek sot të bllokojnë kalimin kufitar me Dojranin prej orës 11 deri 13 sipas kohës lokale në Maqedoni. Sipas paralajmërimeve të bujqve nga krahina rreth Kukushit, planifikohet ose të bllokohet autostrada Selanik- Petriç ose pika e kalimit Dojran- Dojrani. Në krahinën e Kukushit janë mbledhur rreth 450 traktorë dhe bujq që bllokojnë pjesë të ndryshme të...

Sllovenia demanton: Nuk kishte defekt në hekurudhë dhe s’kemi kërkuar që të mbyllim kufirin

Sllovenia sot demantoi të dhënat se ka kërkuar Maqedonia të mbyll kufirin jugor për hyrjen e emigrantëve për shkak të defektit të rrjetit hekurudhor dhe thekson se trafiku hekurudhor në vend ditët e kaluar është zhvilluar pa pengesa. “R. Sllovenia nuk ka kërkuar nga R. Maqedonia që të mbyll kufirin me Greqinë. Treguesit se e kemi bërë këtë për shkak...

Maqedonia ka kapacitet për 2.000 refugjatë, kurse rritet presioni që të pranojë shumë më shumë

Numri i refugjatëve në Greqi dita ditës rritet, kurse kufiri është mbyllur. Siç informuan autoritet maqedonase, ndërprerje të qarkullimit të  imigrantëve është me kërkesë të Sllovenisë, për shkak të pretendimit të defektit të hekurudhës. Presioni për zgjidhjen e krizës së refugjatëve rritet nga dita në ditë,madje akoma më shumë që sot Serbia sot filloi të kufizojë lëshimin e imigrantëve që...

Greqia ka frikë se Maqedonia krejtësisht do ta mbyll kufirin për refugjatët 

Rritet numri i refugjatëve në Idomeni, kurse kufiri mbetet i mbyllur. Në Greqi mbretëron frika se  vendimi për mbylljen e kufirit të Maqedonisë për refugjatët ndoshta është më shumë se e përkohshme. Edhe pse zyrtarisht shpjegon se kufiri është i mbyllur me kërkesë të Sllovenisë, për shkak të defektit të hekurudhës, pas paralajmërimeve gjermane dhe austriake se bisedohet për uljen e...

Më shumë se 4.000 refugjat të paraqitur brenda 24 orëve në Maqedoni

Gjithsej 4026 vërtetime për kërkesë për azil nga refugjatët e Azisë dhe Afrikës janë dhënë gjatë 24 orëve të fundit, ku numrin më të madh e përbëjnë refugjatët nga Siria, njofton MPB-ja. Nga policia njoftojnë se 1616 vërtetime janë lëshuar për meshkuj, 881 për gra, 1512 për fëmijë që shoqërohen nga kujdestarët e tyre ndërsa 17 udhëtojnë pa prindërit e...