fbpx

Këshilli i Etikës: Llatasi abuzoi funskion e gazetarit, redaktorit dhe nikoqirit

-

Këshilli për Etikë në Mediumet e Maqedonisë (KEMM), pas bisedës informative në emisionin e Tv Sitel në ora 19:00, shprehë shqetësim serioz për shkak të sjelljes jo-profesionale, të kryeredaktorit të televizionit në fjalë, Dragan Pavloviq Llatas, dhe keqtrajtimit të pahijshëm të mysafirit, Zoran Zaev.

“Shërbimi me fjalor diskriminues, poshtërues dhe qasja arrogante, por edhe diskreditimi i bashkëbiseduesit, do të thotë shkelje e etikës në informimin e publikut dhe keqpërdorimin e funksionit gazetar, redaktor dhe nikoqir në intervistën apo emisionin”, reagojnë nga Këshilli për Etikë në Mediumet e Maqedonisë.

Nga KEMM, bëjnë thirrje për bashkëpunim nga editoriali i TV Sitelit, të cilët siç thonë ata, kanë përgjegjësi të plotë për atë se çfarë publikohet, duke u përmbajtur në standardet të etikës gazetareske.

Gjithashtu Këshilli për Etikë të Mediumeve të Maqedonisë, u bën thirrje gjithë qytetarëve që të reagojnë te Komisioni për Ankesë i Këshillit për Mediume, nëse shohin shembuj ku cenohet etika apo profesionalizëm i informimit mediatik.

Përndryshe, pjesëmarrja e Zoran Zaevit në televizionin privat pro-qeveritar “Sitel” te kryeredaktori, Dragan Pavloviq- Llatas ka rezultuar me sulme dhe kërcënime direket ndaj kreut të LSDM-së dhe në tentim që të provokohet largimi nga studio.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.