fbpx

Lënda “Puçi” anulohet sërish, përplasen Janeva dhe gjykatësja

-

Përplasja e ashpër mes prokurores speciale, Katica Janeva dhe gjykatëses Lubinka Bashevska ngriti tensione në seancën e sotme të rastit “Puçi”, që sërish u anuluar, por këtë herë në afat të papërcaktuar. Arsye për përplasjen dhe reagimin e Janevës ishte emërimi i dy gjykatësve të reja nga juria, të cilat nuk kanë certifikatë, për çka Bashevska anuloi seancën.

Në fillim të seancës, gjykatësja njoftoi se gjykatësja e jurisë Olga Kërstevska është shkarkuar nga obligimi me kërkesë të saj ndërsa për anëtar të ri të jurisë është emëruar Vanja Shteriova. Me vendim të B ashevskës, e me kërkesë të anëtarëve të Këshillit gjyqësor, si anëtarë plotësues është emëruar edhe gjykatësja e jurisë, Liljana Ivanovska. Pikërisht këto dy gjykatëse të jurisë, siç tha Bashevska, nuk kanë siguruar certifikatë dhe me procedurë urgjente është filluar nxjerrja e kësaj certifikate. Megjithatë, gjykatësja tha se s’mund të dihet deri kur do të zgjat procedura e nxjerrjes dhe për këtë anuloi gjykimin për kohë të papërcaktuar ndërsa data se kur do të mbahet do të publikohet në mënyrë plotësuese.

Ndaj kësaj reagoi ashpër Janeva, e cila nxori certifikatën e saj dhe kërkoi që këtë ta bëjnë edhe gjykatësja Bashevska dhe anëtarët tjerë të Këshillit gjyqësor. Këtë gjykata e refuzoi ndërsa Janeva me tone të ashpra iu drejtua gjykatëses, duke i thënë: “Çfarë i ngjan kjo”. S’mund ta anuloni gjykimin në kohë të papërcaktuar. Si nuk keni turp, tërë vitin anuloni lëndën dhe manipuloni me opinionin”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.