fbpx
Tag: пуч

tag: пуч

Avokatët e Zaevit kanë marrë vendimin nga gjykata për ndërprerjen  rastit “Puçi”

Ekipi i avokatëve të Zoran Zaev ka pranuar vendimin nga Gjykata Penale për ndërprerjen formale të lëndës “Puçi” pasi PSP mori vendim se heq dorë nga aktakuza. Këtë sot konfirmoi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev i cili tha se ditët në vijim edhe ai ta marrë vendimin e gjykatës. Vendim për ndërprerjen e procedurës  duhet të merr edhe PSP, por prej...

Lënda “Puçi” anulohet sërish, përplasen Janeva dhe gjykatësja

Përplasja e ashpër mes prokurores speciale, Katica Janeva dhe gjykatëses Lubinka Bashevska ngriti tensione në seancën e sotme të rastit “Puçi”, që sërish u anuluar, por këtë herë në afat të papërcaktuar. Arsye për përplasjen dhe reagimin e Janevës ishte emërimi i dy gjykatësve të reja nga juria, të cilat nuk kanë certifikatë, për çka Bashevska anuloi seancën. Në fillim...

Poposki: Qeveria do të veproj sipas një pjese të kërkesave të Turqisë

Qeveria në seancë të mbyllur ka marrë vendim që të veproj sipas disa nga kërkesat e Turqisë që u porositën pas puçit të pasuksesshëm, deklaroi ministri i jashtëm Nikolla Poposki për radio “Evropa e Lirë”. Poposki tha se s’mund të komentoj vendime të marra në seancën të mbyllur qeveritare dhe për këtë s’mund të thotë çfarë më saktë ka kërkuar...

MPJ: Shtetasit e Maqedonisë në Turqi janë të sigurt

Qytetarët maqedonas që për momentin janë në Turqi janë të sigurt dhe tani për tani nuk ka të lënduar apo viktima, njoftojnë nga Ministria e jashtme. Ministri i jashtëm Nikolla Poposki ka zhvilluar bisedë telefonike me kolegun turk Mevlut Çavushoglu i cili e ka siguruar se autoritetet turke punojnë për normalizimin e gjendjes dhe se së shpejti do të evitohen...

Ivanov: Maqedonia mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Turqisë

Republika e Maqedonisë mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë ndërsa për momentin mbahet takimi i grupit për vlerësim për analizë të gjendjes së sigurisë, njoftojnë nga kabineti i presidentit Gjorgje Ivanov. "“Republika e Maqedonisë e mbështet qeverinë e zgjedhur demokratike të Republikës së Turqisë e cila si vend-anëtare e NATO-s dhe si shtet jashtëzakonisht i rëndësishëm në...

MPJ: Qytetarët maqedonas në Turqi të qëndrojnë nëpër vende të sigurta

Ministria e jashtme njoftoi se vazhdimisht ndjek situatën në Turqi dhe është në kontakt të pandërprerë me ambasadën e R. së Maqedonisë në Ankara dhe konsulatin e përgjithshëm në Stamboll. Nga MPJ i njoftojnë të gjithë qytetarët maqedonas që gjenden në këtë moment në Turqi që të qëndrojnë nëpër lokacione të sigurta, të mos largohen nga hotelet dhe vendet ku...

Prokuroria ia dorëzoi lëndët Katica Janevës

Me dy makina, Prokuroria publike sot pasdite rreth orës 15 në Ministrinë e drejtësisë solli materialin për lëndët që i kërkoi prokurorja publike, Katica Janeva. Dokumentet dhe provat të paketuar me rreth 20 kuti, Prokuroria publike i dorëzoi në ditën e fundit të afatit të paraparë me ligj. Lëndët janë kundër ish drejtorin e DSK-së Sasho Mijalkov për mitmarrje, kundër kryeministrit...

Për Prokurorinë, pohimet e LSDM-së janë presion ndaj gjyqësisë

Vendimi për parashtrimin e aktit akuzues në lëndën e njohur në opinion me emrin “Puç”, si dhe në të gjitha lëndët tjera, është parashtruar dhe bazohet jashtëzakonisht në bazë të dëshmive të mbledhura gjatë procedurës hetuese, ndërsa kumtesën e LSDM­së Prokuroria Publike e kupton si presion ndaj gjykatës, e cila duhet ta marrë vendimin përfundimtar, thuhet në reagimin e...

Është ngritur aktpadi kundër Zaevit për rastin “Puçi”

Prokuroria publike themelore, për krim të organizuar dhe korrupsion deri tek Gjykata themelore Shkupi 1 në Shkup, sot dorëzoi akt gjyqësorë kundër Zoran Zaev, liderit opozitar i cili ngarkohet për dhunë kundër përfaqësuesve të organeve më të larta shtetërore. Prokuroria ka ngritur akt gjyqësorë edhe për katër të dyshuarit tjerë në këtë rast. I dyshuari i parë gjegjësisht ish anëtari i...

Akuzat për rastin “Puç” gati deri në fund të javës

Deri në fund të javës pritet që Prokuroria të ngrejë akuzën kundër 6 të akuzuarve për rastin “Puç” bëri të ditur "Sitel" . Për të akuzuarin e  gjashtë tashmë është sjellë aktvendim  i plotfuqishëm.

Zaev edhe sot në Prokurori

Deklaratë e Zoran Zaevit për rastin Lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot to të dalë para Prokurorit publik për rastin Puç. Aksioni policor Puç filloi ka fundi i muajit janar të këtij viti, ndërsa Zaev akuzohet për sulm ndaj organeve më të larta shtetërore, dhe se në takim me kryeministrin Gruevski ai është kërcënuar me dëshmi kundër tij. I...

Trajanovi kërkon seancë kuvendore për situatën aktuale në vend

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike  Pavle Trajanov kërkoi nga kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski të caktojë seancë kuvendore në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale politike në shtet. "Muajin e fundit janë prezantuar shumë informacione, audio dhe video incizime, si dhe materiale të tjera për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, për shkeljen e Kushtetutës dhe...

Zaev për “Top Chanel Albania”: BDI dhe PDSH janë shërbëtorë të pushtetit

Në intervistën për emisionin “Shqip” të Rudina Xhungës,  në Top Chanel“lideri i LSDM-së, Zoran Zaev,ka thënë se të dy partitë poltike shqiptare BDI dhe PDSH, janë të zhytur në korrupsion dhe materialet që posedon do ta dëshmojnë këtë që po e thotë ai, trasnmeton potrtali "MKD.mk“. “Sipas meje e që mbase jam më informuar, mund të them se incizimet tregojnë se...

MPB apelon të mos paraqiten incizime të reja në “Youtube”

„MPB i bashkëngjitet apeli të Prokurorisë, të mos publikohen incizime në 'Youtube', të cilët mund të shfrytëzohen në procedurë të mëtejshme”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, për agjencionin e lajmeve “Meta”, ndërsa ka shtuar se pse po pyetet dhe shkruhet vetëm për këto incizime ndërsa nuk parashtrohet pyetje për incizimet që po i publikon Zaevi. “Përse nuk...

Zvrlevski: Nuk shoh shkak për mosbesim në punën e prokurorit publik

Prokurori publik shtetërorë Marko Zvrlevski deklaroi se nuk sheh kurrfarë arsye për mosbesim dhe  dyshim në punën e tij, njoftonи "Dojçe Vele"“, pasi partia e RDM, që është pjesë e koalicionit qeverisës, përmes njoftimit kërkoi Zvrlevski të jep dorëheqje. -Unë nuk shoh arsye për mosbesim apo dyshim në punën e prokurorit publik shtetërorë. Deri më tani, me veprimin tim profesional...

Publikohet video regjistrim nga kabineti i Gruevskit

Në kanalin e internetit në Youtube është publikuar një video regjistrim i ri nga kabineti i kryeministrit Nikolla Gruevski. Në regjistrim shihet se si Gruevski dhe lideri opozitarë, Zoran Zaev bisedojnë për zgjedhjet ndërsa Zaev thotë se anketat kanë treguar se VMRO DPMNE do të fitoj. Në reagimin e LSDM-së që u lëshua pas publikimit të videos nëpër mediume, thuhet...

Gruevski për Juratoviqin: Personi në fjalë me siguri nuk është i informuar mirë

Kryeministri NikollaGruevski i ka vlerësuar si jo kompetent dhe të pa informuar euro-deputetët dhe zyrtarët e lartë evropian, të cilët një ditë më parë nga Brukseli dhe Berlini përcollën mesazhe të qarta se Maqedonia është e destabilizuar dhe ka një Qeveri autoritare. “Asgjë nuk injoroj, çdo gjë e marr seriozisht, të gjitha deklaratat i dëgjoj seriozisht, por jo gjithkush që...

Nuk mbeti më kujt t’i besojmë

Nëse Zoran Zaevit, liderit opozitarë, nuk mund t’i besojmë, atëherë kujt, nëse e zbatojmë parimin e njëjtë të ballafaqimit të deklaratave, mund t’i besojmë? Tek Zaev vërehet se nuk mund t’i besohet sepse në takimet që i ka pasur me kryeministrin Nikolla Gruevski, i ka thënë se regjistrimet nga bisedat e përgjuara i ka na shërbimet e huaja, që më...

LSDM-ja ngriti padi penale ndaj Gruevskit

“LDSM-ja sot dorëzoi padi penale ndaj Nikolla Gruevski nën dyshimin së ka kryer vepër penale, publikim të sekretit zyrtar duke u bazuar fjalimit të tij të djeshëm në konferencë. Ai dje nxori disa argumente se se Zoran Zaev ka qenë i ndjekur nën masa të veçanta hetimore dhe po ato materiale u publikuan në media. Prandaj edhe ngritëm këtë...

MPB: Dokumentet e Zaevit janë gënjeshtër, DSK-ja kurrë s’ka ndjekur gazetarë në mënyrë paligjshme

Ministria ePunëve të Brendshme përmes njoftimin reagon ndaj konferencës së sotme të shtypit të liderit të LSDM-së, në të cilin thuhet se dokumentet që sot i prezantoi Zaev, e që kanë të bëjnë me përgjimin dhe ndjekjen e gazetarëve, janë gënjeshtër e kulluar e jo dokumente të DSK-së. “MPB dhe DSK gjatë udhëheqjes së deritanishme asnjëherë në mënyrë joligjore nuk...