fbpx
Tags ЗоранЗаев

Tag: ЗоранЗаев

Garë në “Youtube”: Bombat prijnë para takimeve të fshehta!

Konferenca për  shtyp e kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, për pjesën e tretë të “bombës” ka thuajse 225.000 shikime për tre ditë në “Youtube”. Video me titull “Dëgjoni tmerr: Kurdisin arrestim dhe torturimin e Lube Boshkovskit” shkaktoi interes më të madh prej të gjithë regjistrimeve deri më tani në kanalin zyrtar të LSDM-së në “Youtube” dhe ka shikueshmëri rekord...

Si u përgjigj Zaev në pyetjet e gazetarëve?

Pas publikimit të raundit të tretë të bisedave të përgjuara, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, u përgjigj në këto pyetje të gazetarëve : A pritni të arrestoheni të mërkurën tjetër? -Gruevski dhe Mijalkov- dhe çdo gjë është e mundshme. E dini se jemi të përgatitur dhe asgjë nuk mund ta pengoj që e vërteta të prek deri tek qytetarët. Koment për deklaratën...

Pas “Puç-it”, Zaevi komunikon nëpërmjet WhatsApp dhe Viber

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i shfrytëzon aplikacionet për  mesazhe të shkurta ËhatsApp dhe Viber në komunikimin e përditshëm, e shumë më pak celularin. Zavei, i pyetur nga “Meta”, se ai dhe kolegët e tij nga opozita, pas marrjes së materialeve nga “bombat” a përmbahen nga përdorimi i telefonave celular, thotë se “as më pak e as më shumë” i përdorim...

Gruevski paralajmëroi përgjigje konkrete për “bombën”

Kryeministri Nikolla Gruevski pas përgjigjes së shkurtër para takimit me kolegun e tij serb Aleksandar Vuqiq, theksoi se shumë shpejtë do të dal në opinion me detaje shtesë. Nikolla Gruevski shumë shkurt e komentoi shpërthimin e “bombës” së dytë të Zoran Zaevit. “Unë në pres konferencë paralajmërova se ka punë të këtilla, dhe tregova se Zaev më tregoi se këto materiale...

U zbulua strategjia e LSDM-së: “Bombat” do të shpërthejnë sipas temave të linjave të vërejtjeve të BE-së

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, dje publikoi “bombën” e dytë telefonatat e regjistruara, të cilat sipas tij zbulojnë se nuk  ekziston shtet juridik dhe tregojnë trysninë ndërmjet pushtetit ekzekutiv dhe atij gjyqësor. Në konferencën për shtyp u publikuan audio- regjistrime të përgjimit të funksionarëve shtetëror të përfshirë në kurdisjen e prokurorisë dhe gjyqësisë. “Bomba” e parë,  sipas e LSDM-së ishte...

Zaevi publikoi audio – regjistrimet për kurdisje të gjykatësve, aktvendimeve dhe pazarllëqet partiake

Lideri i LSDM-së Zoran Zaevi sot në  konferencën për shtyp publikoi “bombën” e dytë në të cilën nëpërmjet telefonatave të regjistruara se nuk ka sundim të së drejtës dhe se pushteti ekzekutiv dhe gjyqësor nuk janë të ndarë. Nga telefonatat mund të dëgjohet kurdisja e proceseve gjyqësore,  emërimi i gjykatësve dhe asgjësimin e aktvendimeve gjyqësore. Në regjistrimin e parë nga...

ZAev: Shërbimi sekret i huaj, nuk mund të përgjojë më shumë se 20.000 qytetarë

“Askush nuk më ka kontaktuar. Kjo është për të habitur, së paku ministri i punëve të brendshme është dashur të prononcohet, por kjo nuk ndodhi. Tani gjithçka është e qartë. Ajo që po flitet në opinion, debate, kush i ka përgjuar qytetarët tanë, më shumë se 20 mijë qytetarë të vendit, tani është e qartë, nga shumë arsye”, ka...

#Бомба, #ОставкаЗаТодоров, #ТикТакТикТак и #Тамара tronditën interenetin në Maqedoni

Internet dukshëm i dobësuar, numër i madh i ueb- portaleve që nuk hapen apo për të cilat pritet më gjatë që të hapen për ndonjë informacion lidhur me “bombën”, lëvizje enorme nëpër rrjetet sociale- këto janë rezultatet nga ngjarja e ditës gjegjësisht konferencës për shtyp të Zaevit, që u bë ngjarje e internetit në historinë më të re të...

Kotevski: Në MPB- nuk ka arritur asnjë denoncim

Nga MPB- ja nuk kanë dëgjuar dhe nuk dinë asgjë për pres konferencën e sotme të liderit të opozitës Zoran Zaev, ku u publikuan materiale të incizuara të politikanëve nga opozita dhe pushteti, të cilët janë përgjuar me urdhër direkt të Gruevskit dhe Mijalkovit. Këtë sot për Nova tv  e dekalroi ndihmës ministri në MPB, Ivo Kotevski. “ Lexova në lajme të...

VMRO-DPMNE: Zaevi do të defokusoj opinion publik nga temat reale

Pas publikimit të përgjimeve, reagon VMRO DPMNE-ja. Në kumtesën e saj thuhet i njëjti qëndrim i shprehur këto ditëve të fundit, se Zaevi i ka siguruar materialet që shpalosi në konferencë, nga shërbimet e huaja dhe se ato nuk janë në interes të askujt në Maqedoni, përveç palëve të treta. Nga VMRO-ja i bëjnë thirrje Zaevit, që të denoncojë...

Bomba e Zaevit shpërtheu me humorin në twitter

Drejtuesi i LSDM-, Zoran Zaev, tundoi rrjetet sociale duke publikuar vetëm një pjesë të vogël të “bombës” të shumëpritur. Gazetarët dhe abonentët e tuiterit, gjatë  kohës së konferencës për shtyp të drejtuesit të opozitës (për herë të  parë në Maqedoni) kishte transmetim të drejtpërdrejtë me postime në tuiter, të cilët shërbenin si inspirim dhe ta humor për  të gjithë situatën. Ja...

Zaevi publikoi biseda ku janë përgjuar politikan, gazetarë, biznesmenë

Lideri LSDM-së në konferencën e sotshme për shtyp  publikoi se posedon materiale të përgjimit të më shumë se 20.000 qytetarëve. Ai gazetarëve ua prezantoi audio-materialet, gjithashtu u publikuan edhe telefonata me gazetarët, ndër të tjera edhe ministra të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë. Jam i  përndjekur dhe  i përgjuar në 300 biseda të mija me bashkëpartiakët e mijë, gazetarët, anëtarët dhe...

“Puç” dëshmoi se shërbimet i kemi “shoshë”: Kush nuk ka bërë punën e vet?

Lideri i opozitës, Zoran Zaev publikoi një pjesë të “bombës” shumë të pritur, duke prezantuar biseda të përgjuara të politikanëve, ministrave qeveritarë, gazetarëve dhe biznesmenëve. Si urdhërues të përgjimeve jo- ligjore i drejtoi pikërisht Nikolla Gruevskin dhe drejtorin e Drejtorisë për sigurim dhe kundër- zbulim (DSK), Sasho Mijallkov dhe qëndron në pohimin se materialet ia kanë dhënë shërbimet, siç...

PLD-ja mbështeti vendimin e LSDM-së për “bombat”

Kryetari i PLD-së, Goran Milevski ofroi mbështetjen e plotë të partisë së tij rreth demaskimit të mënyrës së qeverisjes së këtij pushteti, ndërkohë që dënoi përpjekjen e Prokurorisë që t’i pengojë mediat që t’i publikojë ato. “E patë se tërë bashkësia ndërkombëtare është e habitur nga veprimet e Prokurorisë. Nëse këtë e bëjnë me urdhër të qeverisë, iu bëjmë thirrje...

Zaevi për BIRN: Nëse “bomba” dështon” do të largohem

Provat dhe materialet nga “bomba” të cilat lideri i opozitës i paralajmëron do të fillojnë të publikohen në opinion në fillim të javës së ardhshme, thotë Zoran Zaevi  në intervistë  e “Rrjetin Ballkanik Hulumtues Raportues” (BIRN). “Me tu miratuar vendimet e kryesisë së partisë, pret që edhe disa nga partitë e opozitës të dalin me vendimet e tyre. Kjo dot ë...

Zaevi në takimin me Oravin: Gjithçka që kemi do të publikojmë

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe zëvendësja e tij Radmila Sheqerinska sot në takimin e përbashkët kanë informuar ambasadorin e Bashkimit Evropian (BE)  në vend Aivo Orav, për ngjarjet e fundit, siç kanë përmendur kryesia e LSDM-së, tentimi i pushtetit të Gruevskit, “me  veprim të montuar kundër liderit të opozitës të parandalojë publikimin e argumenteve dhe fakteve për qeverisjen...

Lidhja Demokratike kërkon transparencë për rastin “Puç”

Lidhja Demokratike kërkon për rastin “Puç”, MPB, Prokuroria Publike dhe gjykata të punojnë publikisht dhe me transparencë t’i publikojnë të gjitha dëshmitë dhe faktet relevante në bazë të cilave bazohet procesi gjyqësorë kundër të akuzuarve, midis të cilëve edhe kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev. “Bëhet fjalë për akuza të rënda dhe insistojmë gjykata të tregojë nivel të lartë të rezistencës...

Caktohet masa e arrestit për dy persona tjerë nga të dyshuarit në “Puç”

Gjykata Penale e Shkupit, pas shqyrtimit para gjykatësit në rastin “Puç”, të dyshuarës së dytë, Sonja Verushevska, bashkëshortja e të akuzuarit të parë dhe të dyshuarit të tretë, Branko Palfirov, funksionarë në komunën e Strumicës, u caktoi masën e arrestit prej 30 ditëve. Të akuzuarit të katër në këtë rast, Zoran Zaev i është caktuar masa e kujdesit, marrjen...

Zaev: Tentim i çoroditur i pushtetit në tentim për të parandaluar “bombat”

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, thotë se aksioni “Puç”  në të cilin policia ngre dyshime për kinse marrje jodemokratike të pushteti, nuk është gjë tjetër përveç tentimit të çoroditur i pushtetit për të parandaluar të ashtuquajturat “bomba” të cilat LSDM-ja tashmë një kohë të gjatë po i paralajmëron, transmeton NOVA. Kjo nuk ka se si të interpretohet ndryshe, përveç se...

Zaevit do t’i merret pasaporta?

Në aksionin policor  “Puç”, dyshohet edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili bashkë me Zoran Verushevskin  që u arrestua para dy javësh, akuzohet për tentim dhe cenim të rendit kushtetues dhe për marrje jodemokratike të pushtetit, përkatësisht mospërfillje të vullnetit të qytetarëve. Siç informojnë nga MPB-ja, në hetimet e deritanishme është konstatuar se personat e dyshuar, nëpërmjet përdorimit...