fbpx
Tags ЗоранЗаев

Tag: ЗоранЗаев

Zaev: Për Gruevskin dhe Mijalkovin janë të rëndësishme vetëm paratë dhe fuqia

Sot do të zbulojmë edhe një skandal të korrupsionit që lidhet me drejtorin e DSK-së, Sasho Mijalkov e pas të cilit qëndron kryeministri Nikolla Gruevski. Në këto biseda nuk flitet për shifra. Këtu flitet për shuma reale dhe për biznese përmes Rusisë dhe Hungarisë. Bëhet fjalë për furnizimin me pajisje për policinë speciale”, tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev...

Zaevi sërish merret në pytje nga Prokuroria

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka rëfyer në Prokurorinë publike gjatë mëngjesit të sotëm për kriminalitetin e organizuar lidhur me dyshimet për mitmarrje në vlerë prej 200 mijë euro, transmeton "Press24". Sipas kallëzimit penal nga policia, kryetari i komunës së Strumicës, Zoran Zaev ka kërkuar shumën e parave prej 200 mijë eurove prej një biznesmeni nga ky qytet për t’i...

“Bombë” e re e Zaevit: Ja si Gruevski ka kurdisur tendere dhe ka shkelur ligje

Lideri i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë Zoran Zaev, publikoi bombën e 14-të me rradhë. “Dëshirat megalomane të Gruevskit do të dalin në pah”, thotë Zaev. Si ai ka vjedhur milionë euro nga paratë popullore duke ndërhyrë në procedurat tenderiale. Dëgjohet biseda mes kryeministrit Nikolla Gruevski dhe Vlatko Çingovskit të REK Manastir ku Gruevski flet me shifra dhe me iniciale për të...

VMRO-DPMNE: konstruksionet dhe montazhet nuk do ta shpëtojnë Zaevin as nga vetvetja

“Zoran Zaevi është i ngarkuar me procedurat hetimore që udhëhiqen kundër tij për sjellje kriminale dhe të paligjshme dhe vazhdon të punojë për interesat e dikujt tjetër dhe shpreson se nga kjo tollovi në të cilën vetë hyri me vepra të paligjshme se dikush tjetër do ta shpëtojë” thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së për pres-konferencën e sotme të liderit...

Zaev: Gruevski, Mijalkov dhe Jankulloska kanë shkatërruar sistemin e gjyqësorit

  Kjo që ka ndodhur në Maqedoni, autokracia dhe egër dhe e palejuar e Nikolla Gruevskit dhe kushëririt të tij Sasho Mijallkov dhe disa mbështetësve të tij, kanë shkatërruar sistemin e gjyqësorit, theksoi kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, në konferencën e shtypit në suazat e “bombës” së dymbëdhjetë. Ai tha se gjykatësit janë kurdisur nga Nikolla Gruevskit, Sasho Mijallkov dhe Gordana...

Edhe nëse e ftojnë, Zaev s’mund të shkoj në Bruksel

Që të eliminohet mosbesimi mes palëve të përfshira, komisari evropiane për zgjerim, Johanes Han ka insistuar takimi i parë i përfaqësuesve të VMRO DPMNE dhe LSDM të mbahet në terren neutral gjegjësisht në Bruksel, njofton Vest. Megjithatë, edhe nëse pranon LSDM të merr pjesë në këto bisedime, nuk mund ta dërgoj liderin e vet Zoran Zaev sepse si i dyshuar...

VMRO- DPMNE: Duke e ditur se s’ka ç’të çublikojë Zaevi vet komenton dhe thotë hyrjen

­ Pas shpërthimit të “bombës” së dhjetë nga ana e liderit të opozitës maqedonase Zoran Zaev,  reagon  VMRO­- DPMNE. “Zoran Zaev vazhdoi me materiale të krijuara dhe incizuara ta realizoj skenarin e tij. Zaevi duke e ditur se nuk ka çka të publikoj, vet komenton, vet thotë hyrjen, vet bën konstruksione të pandershme dhe incizimet e montuara i vendos në...

VMRO- DPMNE: Zhernovski dëshiron të jetë “kopja e artë” e Zoran Zaevit

Partia maqedonase në pushtet VMRO-DPMNE përmes një komunikate ka reaguar ndaj “bombës” së 9 nga LSDM e zbuluar nga kryetarit të komunës Qendër, Andrej Zhernovski.  “Zhernovski ka lëshuar “të njëjtat biseda të krijuara, të montuar dhe të ngjitura”, sikurse lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ëndrra më e madhe e Andrej Zhernovskit është të jetë Zoran Zaev… Zhernovski u kandidua për Kopja...

Gruevski: Kush do të jetë kryeministër vendosin qytetarët, jo Zaevi

Kryeministri Gruevski nuk i pranoi kërkesat kryesore politike të liderit të opozitës Zoran Zaev për dorëheqjen e Qeverisë dhe formimin e një Qeverie kalimtare. Sipas kryeministrit, për funksionin që ai e kryen mund të vendosin vetëm qytetarët. “Kërkesa e tyre kryesore ishte të formohet e ashtuquajtura qeveri kalimtare. Diçka si koalicion i gjerë nëse mund të kuptoj mirë dhe dorëheqje...

Jankullovska: A do ta padis Zaevin është çështje personale

A do të ngrit padi penale kundër liderit opozitar, Zoran Zaev për regjistrimet e publikuara nga bisedat e përgjuara apo jo, për ministren e brendshme Gordana Jankulloska është zgjedhje personale dhe nuk është çështje e interesit publik. -Kush kë do të padis dhe a do ta bëj këtë është çështje e zgjedhjes personale dhe nuk është çështje e interesit publik....

Jankulloska nuk e arreston Zaevin sepse ashtu qenka vlerësimi

Çdo rast është rast në vete dhe është i veçantë sipas veçorive dhe ne bëjmë vlerësime dhe analiza lidhur me gjendjen konkrete- deklaroi sot ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, si përgjigje për pyetjen gazetareske pse MPB nuk e arreston liderin opozitar, Zoran Zaev, edhe pse kundër tij janë ngritur dy padi penale, prej të cilave një mbrëmë për mitmarrje. Në...

MPB apelon të mos paraqiten incizime të reja në “Youtube”

„MPB i bashkëngjitet apeli të Prokurorisë, të mos publikohen incizime në 'Youtube', të cilët mund të shfrytëzohen në procedurë të mëtejshme”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, për agjencionin e lajmeve “Meta”, ndërsa ka shtuar se pse po pyetet dhe shkruhet vetëm për këto incizime ndërsa nuk parashtrohet pyetje për incizimet që po i publikon Zaevi. “Përse nuk...

Protugjer: “Edhe atë, edhe gruan e tij edhe fëmijët, të gjithë do t’i gjejnë në hendek”

Në disa nga telefonatat e regjistrimeve tëe fundit që sot i publikoi liderit opozitarë, Zoran Zaev, gjendet regjistrimi në të cilin dëgjohet biseda mes Nikolla Gruevskit dhe Mile Janakieskit për vendvotimin që e ka humbur VMRO DPMNE-ja me 500 votues. Flasin se a do të ketë nevojë për raund të dytë. Gruevski thotë se ka dëgjuar se në komunën...

Janë përpiluar lista për pagesën e asistencës sociale

Zaev në konferencën e sotme për shtyp publikoi bisedë të përgjuar mes Kire Bozhinovskit për kontrollin e ndonjë lokali, ku bashkëfolësi konfirmon se “i ka bërë debakl”. Në bisedë tjetër mes tyre që sot i publikoi lideri opozitar, Janakieski para zgjedhjeve përgatit listë për ndihmë të qytetarëve që duhet të votojnë për VMRO DPMNE-së. Sipas fjalëve dhe shpjegimeve të Zaev, është...

Jankullovska: Nuk komenton materiale të krijuara dhe të marra ilegalisht

Në paraqitjen e saj të parë në opinion pasi lideri opozitarë filloi t’i publikoj regjistrimet nga “bombat”, ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, nuk deshi të komentoj pjesë të regjistrimeve, duke theksuar se bëhet fjalë për “materiale të krijuara, që publikohen në mënyrë ilegale dhe sipas pranimit të atij që i publikon, janë fituar në mënyrë joligjore”. -Z. Zaev...

Gruevski: Nuk duhet t’i besohet Zaevit ai vet përgënjeshtrohet

Kryeministri Gruevski sot ka thënë se Zaev nuk ka nevojë shumë të komentohet, pasi sipas kryeministrit, vetë Zaevi komenton dhe demanton. “Ai më parë patë thënë se nuk e njeh, që më vonë të thotë se e njeh po jo edhe aq mirë, dhe në fund të thotë, se megjithatë, e njeh mirë. Pastaj doli një letër për të cilën...

Janakieski: “Kosmos”, u rrënua sipas ligjit

Audio- regjistrimet  që dje u prezantuan në opinion paraqesin një proces të montuar të shërbimeve të huaja, të cilat Zoran Zaevi i përdor për qëllimet e veta, respektivisht qëllimi i tij është të vijë në pushtet me çdo çmim, vlerësoi ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakieski. I pyetur për koment për incizimet që dje i publikoi lideri i opozitës...

Gruevski: Nuk planifikohet burgosja e Zaevit

Kryeministri Nikolla Gruevski edhe sot iu shmang komentimit të incizimeve të publikuara nga opozita, ku përveç ministrave dhe bashkëpunëtorëve të tij, protagonist është edhe ai vetë. Pyetjes së vetme, të cilën Gruevski nuk hezitoi t’i përgjigjej, ishte ajo lidhur me dorëheqjen e mundshme. I pyetur se si është e mundur që shërbim i huaj sekret të hyjë në sistemin e...

MPB: Dokumentet e Zaevit janë gënjeshtër, DSK-ja kurrë s’ka ndjekur gazetarë në mënyrë paligjshme

Ministria ePunëve të Brendshme përmes njoftimin reagon ndaj konferencës së sotme të shtypit të liderit të LSDM-së, në të cilin thuhet se dokumentet që sot i prezantoi Zaev, e që kanë të bëjnë me përgjimin dhe ndjekjen e gazetarëve, janë gënjeshtër e kulluar e jo dokumente të DSK-së. “MPB dhe DSK gjatë udhëheqjes së deritanishme asnjëherë në mënyrë joligjore nuk...

Gruevski ndjehet i kërcënuar sepse shërbime të huajae kanë përgjuar

Pa publikimit të bombave me kontrabomba doli kryeministri Nikolla Gruevski i cili tha se Zaev i është kërcënua me materiale të marra nga siç tha ai “shërbimet e huaja sekrete”. Ai pohoi se janë incizuar të gjitha takimet me Zaevin nën masat e ashtuquajtura PIM. “Jam këtu për tu dhënë përgjigje ndaj të gjitha pyetjeve. Zaev në takimet tona mi prezantoi disa...