fbpx
Tags Maqedoni

Tag: Maqedoni

Putin: Me vëmendje ndjekim çdo gjë që ndodh në Maqedoni

Me vĂ«mendje tĂ« posaçme ndjekim çdo gjĂ« qĂ« ndodh nĂ« vendin tuaj, i ka thĂ«nĂ« presidenti rus Vladimir Putin presidentit tĂ« MaqedonisĂ« Gjorge Ivanov nĂ« takimin e tyre nĂ« MoskĂ«. “DĂ«shirojmĂ« situata brenda- politike nĂ« Maqedoni tĂ« zhvillohet sipas KushtetutĂ«s dhe parimeve demokratike. Jam i bindur se pĂ«rvoja juaj, ndikimi juaj dhe autoriteti do tĂ« kontribuojnĂ« pĂ«r kĂ«tĂ«â€, ka deklaruar...

 “Blic”: Serbia Ă«shtĂ« pĂ«r katĂ«r herĂ« mĂ« e fuqishme ushtarakisht se Maqedonia, ShqipĂ«ria dhe Kosova

Serbia me 36.000 ushtarë është më shumë se katër herë më e fuqishme se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova, që kanë nga 8000 ushtarë. Më poshtë është Mali i Zi me 1853 ushtarë. Megjithatë, Kosova prin para tjerëve për shkak të 150 pjesëtarëve të njësitit anti- terrorist ROSU, që i shtohen shifrës prej 8000 ushtarë, prej të cilëve 4000 janë...

Kocijançiq: Durim, deri më 24 maj do të mësoni kush do të darkoj me Mogerinin

Komisioni Evropian tani pĂ«r tani nuk zbulon kush do tĂ« udhĂ«toj nĂ« Bruksel pĂ«r takim me pĂ«rfaqĂ«suesen e lartĂ« tĂ« BE-sĂ« pĂ«r politikĂ« tĂ« jashtme, Federike Mogerini, a do tĂ« jetĂ« kryeministri teknik Emil Dimitriev ose Zoran Zaev. “PĂ«r momentin mund tĂ« them se ftesat janĂ« dĂ«rguar deri tek kryeministrat ndĂ«rsa emrat e pjesĂ«marrĂ«sve do tĂ« konfirmohen pak para vizitĂ«s....

Departamenti i shtetit përshëndetin ndarjen e mandatit për qeverinë e re

Departamenti i shtetit sonte pĂ«rmes njoftimit ka pĂ«rshĂ«ndetur ndarjen e mandatit pĂ«r qeveri tĂ« re nĂ« Maqedoni, duke porositur se shpresoj nĂ« bashkĂ«punim me qeverinĂ« nĂ« menaxhimin me sfidat e shumta qĂ« gjenden para vendit. “SHBA-tĂ« pĂ«rshĂ«ndesin vendimin e presidentit tĂ« vendit, Gjorge Ivanov i cili vendosi t’ia ndaj mandatin Zoran Zaevit pĂ«r formimin e QeverisĂ«. Ky vendim paraqet hap...

Mogerini dhe Han: Mandati i Zaevit është hap i rëndësishëm që shteti të del nga kriza

Eurokomesari pĂ«r zgjerim dhe fqinjĂ«si tĂ« mirĂ« Johanes Han dhe pĂ«rfaqĂ«suesja e lartĂ« pĂ«r PolitikĂ« tĂ« Jashtme dhe Siguri e BE-sĂ«, Federica Mogherini e kanĂ« pĂ«rshĂ«ndetur dhĂ«nien e mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ« nga presidenti Gjorge Ivanov dhe pĂ«r ta shqyrtuar qĂ«ndrimin e tij. "E mirĂ«presim vendimin e presidentit Gjorge Ivnaov pĂ«r t’ia  dhĂ«nĂ« mandatit pĂ«r formimin e QeverisĂ« Zoran...

Ivanov nĂ« mesditĂ« do t’ia ndaj mandatin Zaevin

Presidenti Gjorge Ivanov sot më ora 12, do t'ia ndaj mandatin për formimin e Qeverisë së R. së Maqedonisë liderit Zoran Zaev, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 11 dhjetor, VMRO DPMNE fitoi 51 deputetë, por nuk arriti të formoj koalicion qeveritar me partitë shqiptare. LSDM e cila në zgjedhjet fitoi 49 vende...

SHBA: Të japin llogari ata që kanë kryer, organizuar dhe porositur dhunën

SHBA-tĂ« i bĂ«jnĂ« thirrje kompetentĂ«ve nĂ« Maqedoni qĂ« tĂ« marrin hapa pĂ«r tĂ« gjetur siguri pĂ«r tĂ« gjithĂ« anĂ«tarĂ«t e Kuvendit, t’i hetojnĂ« rastet e dhunĂ«s hollĂ«sisht dhe t’i thĂ«rrasin nĂ« pĂ«rgjegjĂ«si kryerĂ«sit, organizuesit dhe porositĂ«s e dhunĂ«s, ka deklaruar pĂ«rfaqĂ«suesja e Misionit tĂ« SHBA-sĂ« nĂ« OSBE, Kejt BĂ«rns gjatĂ« fjalimit tĂ« saj nĂ« kĂ«shilli e pĂ«rhershĂ«m tĂ« OSBE-sĂ«...

Hojt Ji ka kërkuar takim me Ivanovin, por presidenti është i zënë

ZĂ«vendĂ«s- ndihmĂ«s sekretari shtetĂ«ror i departamentit amerikan pĂ«r EvropĂ« dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji tĂ« hĂ«nĂ«n nuk do tĂ« takohet me presidentin Gjorge Ivanov, konfirmojnĂ« pĂ«r “Meta” nga kabineti i presidentit. “Deri tek kabineti i presidentit tĂ« MaqedonisĂ« Ă«shtĂ« dĂ«rguar kĂ«rkesĂ« pĂ«r takim me ZĂ«vendĂ«s- ndihmĂ«s sekretari shtetĂ«ror i departamentit amerikan pĂ«r EvropĂ« dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji,...

 “ReporterĂ« pa kufij”: NĂ« vendin e 111-tĂ«, Maqedonia Ă«shtĂ« “djaloshi i keq i Ballkanit”

Raporti mĂ« i ri i “ReporterĂ« pa kufij” rendit MaqedoninĂ« nĂ« pozitĂ«n e 111-tĂ« sipas indeksit tĂ« lirisĂ« dhe vendin e quan “djaloshi i keq i Ballkanit”. Sipas “ReporterĂ« pa kufij”, liria e media Ă«shtĂ« zvogĂ«luar nĂ« mbarĂ« rajonin, por erozioni i sundimit tĂ« sĂ« drejtĂ«s Ă«shtĂ« mĂ« i dukshĂ«m nĂ« Maqedoni. Si rrjedhojĂ«, theksojnĂ« se shpifja Ă«shtĂ« larguar nga Kodi...

Në vend të zgjedhjeve të reja- qeveri të re, porositin Plomp, Stefanson dhe Jazbec

AmbasadorĂ«t e SuedisĂ«, HolandĂ«s dhe SllovenisĂ«, Mats Stefanson, Vauter Plomp dhe Milan Jazbec, sot kanĂ« porositur se Brukseli nuk sheh nevojĂ« pĂ«r mbajtjen e zgjedhjeve tĂ« reja parlamentare sidomos qĂ« zgjedhjet e fundit janĂ« vlerĂ«suar si tĂ« lira dhe demokratike ndĂ«rsa zgjedhjet e reja do tĂ« nĂ«nkuptonin vetĂ«m thellimin e krizĂ«s nĂ« Maqedoni. “Zgjedhjet qĂ« u mbajtĂ«n nĂ« dhjetor ishin...

Hojt Ji më 1 maj vjen në Shkup për takim me liderët politik

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit amerikan për Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji të hënën do të udhëtoj në Maqedoni në përpjekje që të ndihmojë në tejkalimin e krizës politike. Ji siç njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Shkup, gjatë vizitës së tij do të bisedoj me liderët politik për statusin e formimit të Qeverisë së re, për...

Han nĂ« “Prinston”: PatjetĂ«r duhet tĂ« shohim vullnet nĂ« vend tĂ« lojĂ«rave politike

Në vend të lojërave politike, patjetër duhet të shohim vullnet politik dhe reforma të vërteta, jo në letër por në terren, sidomos në fushat kyçe siç është sundimi i të drejtës, konkurrenca dhe lidhja. Ky është mesazhi i euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han për vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Maqedoninë, që ai e përmendi...

Kukan shpreson të ketë kthesë në krizën në Maqedoni dhe Ballkan

Euro- deputeti Eduard Kukan dhe raportuesi nĂ« hije pĂ«r MaqedoninĂ« nĂ« Parlamentin Evropian, nĂ« intervistĂ« pĂ«r “European Western Balkans” ka thĂ«nĂ« se nĂ« muajt e ardhshĂ«m pret kthesĂ« tĂ« dukshme nĂ« ngjarjet politike nĂ« Maqedoni dhe nĂ« vendet tjera ballkanike qĂ« i ka kapluar “trendi” i bllokadĂ«s dhe bojkotimit tĂ« institucioneve kyçe. “Ne ballafaqohemi me krizĂ« serioze politike nĂ« Maqedoni...

Bushati: Kishte marrëveshje me Gruevskin e cila u refuzua nga shkaqe që nuk lidhen me Shqipërinë

Ministri i jashtĂ«m i ShqipĂ«risĂ«, Ditmir Bushati i cili po qĂ«ndron nĂ« Uashington mohon tĂ« ketĂ« ekzistuar njĂ« “PlatformĂ« e TiranĂ«s” dhe se ShqipĂ«ria po pĂ«rzihet nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« MaqedonisĂ«. Bushati i cili ishte i ftuar nĂ« “Fondin gjerman marshmallou” refuzoi tĂ« pĂ«rgjigjet nĂ« pyetjen e ekspertĂ«ve amerikanĂ« çfarĂ« do tĂ« thotĂ« deklarata e kryeministrit shqiptar, Edi Rama...

Ivanov nuk e jep mandatin pasi me këtë e respekton Kushtetutën

Presidenti Gjorge Ivanov nuk do ta ndaj mandatin derisa të mos evitohen pengesat juridike dhe politike. Ai në konferencën e shtypit me kryesuesin e presidencës së BeH, Mladen Ivaniq, deklaroi se s'mund të merr vendim i cili më vonë do të kontestohet. "Nëse kontestohet një vendim i këtillë, atëherë do të hapet çështja e përgjegjësisë sime. Për këtë kërkoj dhe...

Zgjedhjet dhe debatet kanë kaluar, është koha që të formohet Qeveria, vlerëson Zhbogar

Ka ardhur koha qĂ« vendi tĂ« ec pĂ«rpara, tĂ« formohen institucionet e shtetit, tĂ« emĂ«rohet kryetari i Kuvendit dhe tĂ« formohet Qeveria, deklaroi nĂ« NegotinĂ« euro- ambasadori Samuel Zhbogar, duke shtuar se ka kaluar koha e zgjedhjeve dhe diskutimeve pas- zgjedhore. Sipas Zhbogar, tĂ« gjithĂ« nĂ« shtet duhet tĂ« mĂ«sojnĂ« leksionin dhe tĂ« bashkohen me njĂ« qĂ«llim tĂ« vetĂ«m. “Kishte kohĂ«...

Dalja nga kriza është tek partitë maqedonase, ka porositur Ahmeti pas takimit me Bilt

TĂ« gjithĂ« duhet tĂ« sillemi me pĂ«rgjegjĂ«si, deklaroi lideri i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti pas takimit me ish shefin e diplomacisĂ« suedeze, Karl Bilt. “Ishte njĂ« takim interesant sepse Karl Bilt ka njĂ« pĂ«rvojĂ« tĂ« madhe dhe Ă«shtĂ« njohĂ«s i mirĂ« i politikĂ«s sonĂ«, nĂ« Ballkan por edhe mĂ« gjerĂ«. Duhet tĂ« gjithĂ« tĂ« sillemi me pĂ«rgjegjĂ«si”, tha Ahmeti. Sipas tij bĂ«het...

LSDM: Ivanov është bashkëpjesëmarrës në të keqen që u bëhet qytetarëve

Gjorge Ivanov nuk ka të drejtë të sillet si tiran ndaj popullit, vetëm që të kënaq një person dhe familjen e tij që t'i realizojnë platformat e tyre kriminale, thuhet në reagimin e LSDM-së ndaj intervistës së presidentit për gazetën austriake "Viener Cajtung". Me këtë Ivanov, siç thuhet më tej në reagim, është bashkëpjesëmarrës në të keqen që u bëhet...

Ivanov: Edhe po të emërohet kryetari i Kuvendit, nuk do ta jap mandatin

Formimi i qeverisĂ« pa mandat tĂ« arsyetuar nuk Ă«shtĂ« i qĂ«ndrueshĂ«m juridikisht- thotĂ« presidenti i MaqedonisĂ«, Gjorge Ivanov nĂ« intervistĂ« pĂ«r gazetĂ«n austriake “Viner Cajtung”. “Qeveria e tillĂ« do tĂ« ishte pa legjitimitet nga presidenti gjegjĂ«sisht pa bazĂ« kushtetuese. Kjo Ă«shtĂ« vetĂ«m dĂ«shirĂ«. Kjo Ă«shtĂ« e paqĂ«ndrueshme juridikisht. Qeveria e kĂ«tillĂ« nuk do tĂ« kishte legjitimitet. Kjo qartĂ« pĂ«rmendet nĂ«...

LSDM: Do të zhbllokojmë Kuvendin sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve

Shumica e re parlamentare merr obligimin që së shpejti të zhbllokoj proceset demokratike dhe të zgjedh qeverinë e re reformuese e cila do të siguroj jetë të mirë për të gjithë, thuhet në njoftimin e LSDM-së ku thuhet se kjo do të bëhet sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve. "Pritjet e shumicës së qytetarëve dhe opinionit ndërkombëtarë do të realizohen sepse...