Лидерот на СДСМ Зоран Заев утре во Брисел ќе присуствува неформалната вечера на премиерите од Западен Балкан со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, потврдија од СДСМ.

Како што соопшти портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов Заев пред неформалната вечера ќе има и билатерална средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

Могерини минатата недела испрати покана до шесте премиери од Западен Балкан за вечера во Брисел, но до денеска официјално не се знаеше кој од Македонија ќе вечера со високата претставничка на ЕУ, техничкиот премиер Емил Димитриев или лидерот на СДСМ.

Заев во моментов е мандатар за состав на нова влада и се уште не е премиер, но како што соопштија од кабинетот на Могерини, тој е поканет во својство на „определен за премиер“.

На утрешната неформална вечера, покрај Заев, поканети се и премиерите на Србија, Александар Вучиќ, на Црна Гора Душко Марковиќ, на Албанија, Еди Рама, на Косово Иса Мустафа и на Босна и Херцеговина Дениз Звиздиќ.

Главна тема на средбата ќе биде состојбата во регионот по последните случувања и „како сите заедно може да се движат напред“.

По средбата не се предвидени прес-конфереција и изјави, но од канцеларијата на Могерини најавија дека ќе испратат соопштение со детали од разговорите.