fbpx
Tag: Borxh

tag: borxh

Programet dokumentare historike-të barokut kanë “gëlltitur” 1,8 milionë euro nga buxheti i RTM-së

Emisionet dokumentare dhe serialet me përmbajtje historike që janë përgatitur në koproduksion me produksionet e pavarura, në periudhën 2013 – 2015 kanë "gëlltitur" gjithsej 1,8 milionë euro, tregon hulumtimi i BIRN-it për kontratat e koproduksionit që janë nënshkruar në vitet 2013, 2014 dhe 2015. Përmbajtjet e incizuara me pasqyrë audiovizuale e projektit erkitektonik "Shkupi 2014", gjegjësisht janë përpjekje që nëpërmjet ekraneve të...

Shteti kompanive u ka borxh 1 miliardë euro, thotë Zaev

Supozohet se institucionet në nivel lokal dhe qendror kompanive u kanë borxh prej 1 miliard euro. Këtë sot e tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në takim me Odën ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore (OEMVP) “Një prej gjërave që do ta bëjmë në kohë është kthimi i borxheve të grumbulluara me muaj të tërë. Kërkesa për kthimin e TVSH-së në këtë...

Banka Botërore parasheh rritje ekonomike prej vetëm 2%, më të ulët në rajon

Rritja ekonomike në Maqedoni pritet të ngadalësohet dhe të arrijë nivelin e vetëm 2% në vitin 2016-të nën ndikimin e uljes së investimeve, thuhet në raportin më të ri ekonomik të Bankës Botërore për Evropën Juglindore, që sot u prezantua në Shkup. “Për herë të parë pas 6 viteve, investimet kishin kontribut negativ në rritjen ekonomike, që është e kundërta...

LSDM: Rishikimi i paralajmëruar i buxhetit është dështim për Maqedoninë

Qëllimi i vetëm i rishikimit të ri të buxhetit është krijimi i kushteve për huamarrje të re përmes euro- obligacionit ndërsa ministri i ri i financave Kiril Minoski duhet të dijë se ka përgjegjësi të drejtpërdrejtë me vendosjen e nënshkrimit për huamarrjen e re të larta të qytetarëve, thuhet në reagimin e LSDM për propozim- rishikimin e buxhetit. "Për Minoskin...

Zaev do të vendos numërator për kthimin e parave të vjedhura si në “Time Square”

Lideri opozitar Zoran Zaev dje duke u përgjigjur në pyetjet në emisionin “Debati i ri” në Nova TV për atë nëse ekziston plan për detektimin dhe kthimin e parave të popullit, tha se kur të vijë në pushtet LSDM, do të ndërtoj përmendore ku do të tregohet sa para të popullit janë kthyer në buxhet. “Unë më sa e di...

Ministria e financave mori borxh prej 19 milion eurove te kreditorët vendor

Ministria e financave mori borxh prej 19 milion eurove te kreditorët vendor. Në bazë të borxheve të arritura për pagesë, Qeveri sot duhet të shlyej 9 milion euro borxh. Kohëve të fundit, zv- ministri plotësues i financave, Kire Naumov paralajmëroi se me këtë tempo të huamarrjes, deficiti i planifikuar për tërë vitin 2016-të do të realizohet në muajin maj. Ai njoftoi...

Zaev: Bankat sot të mendojnë nëse do të japin mjete për interesat personale të VMRO DPMNE-së

Përbërja aktuale e KSZH, e cila prej 11 nëntor punon me mandat të përfunduar, solli vendim skandaloz i prirë nga interesat politike të pushtetit dhe në dëm të qytetarëve- akuzoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp. Ai tha se LSDM nuk do të lejoj kurrfarë vendimesh politike, që janë në dëm të qytetarëve, të përdoren...

Qeveria do të futet në borxh edhe 4,4 milion euro

Nëpërmjet ankandit të bono thesareve të dy obligacioneve shtetërore. Qeveria do të marr borxh prej 4,4 milion euro. Një pjesë e parave do të kthehen për një vit, kurse pjesa tjetër në vitin 2025, përkatësisht deri në vitin 2030. Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, borxhi publik i Maqedonisë 3,92 miliardë euro ose 43,7 për qind nga PBV-ja.

Analizë e re: Maqedonia është shtet me borxh të lartë

Analizë më e re e organizatës britanike “Jubilee Debt Campaign” tregon se Maqedonia është ndër shtetet me borxh më të lartë. Sipas këtij raportit, këto shtete me borxh të lartë janë në zonën e rrezikshme për shkak të borxhit. Kjo do të thotë se gjatë krizës ekonomike apo rritjes së papritur të normave të interesit, në afat më të gjatë...

Kthesë në Greqi: Cipras pranon propozimet evropiane me ndryshime dhe sugjerime të vogla

  Aleksis Cipras do të pranojë të gjitha kushtet e kreditorëve për shpëtim, që iu vunë në tryezë këtë fundjavë me vetëm disa ndryshime të vogla, sipas një letre që kryeministri grek dërgoi mbrëmjen e djeshme më 30 qershor e që u morr nga Financial Times. Letra dy-faqëshe,  që i drejtohet krerëve të Komisionit Europian, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Qëndrore...

Fortunë në Athinë:Kundër- protesta për mbështetje të Ciprasit

Të revoltuar  nga vendimi i Bankës Qendrore Evropiane që të mos pranohen më obligacione  shtetërore nga bankat greke, shumë qytetarë grekë sot bëjnë thirrje për një protestë masive para Parlamentit në mbështetje të qeverisë greke dhe kundër shantazhit nga ana e institucioneve evropiane. Protesta është caktuar për këtë pasdite, si një revoltë e hapur kundër presioneve të Greqisë, me një...

FMN nuk është në bisedime me Athinën për shlyerjen e borxheve

FMN-ja deri më tani nuk ka zhvilluar bisedime me Athinën për shlyerjen e borxheve të këtij vendi. “Ekziston kornizë e vërtetuar në programin aktual për shpëtim dhe nuk ka bisedime për ndryshimin e saj”- njoftuan nga Fondi. Ministri i financave të Greqisë, Janis Varufakis në deklaratë për gazetën italiane “Republika” tha se Athina ka filluar bisedime me FMN-në në lidhje...

Moska nga Kiev do të kërkojë para kohe t’ia kthejë borxhin prej 3 miliardë dollarësh

Moska zyrtare mendon që Ukrainës t’ia kërkoj borxhin para kohe, sepse autoritet e Kievit nuk kanë respektuar një varg kushtesh për fitimin e kredisë prej 3 miliardë dollarësh nga Rusia, informojnë burime qeveritare ruse. Sipas informacioneve, gjendja aktuale ekonomike e Ukrainës tregon se një varg parametrash të cilët kanë qenë kusht për fitimin e kredisë ruse, nuk janë plotësuar me...