fbpx

FMN nuk është në bisedime me Athinën për shlyerjen e borxheve

-

FMN-ja deri më tani nuk ka zhvilluar bisedime me Athinën për shlyerjen e borxheve të këtij vendi. “Ekziston kornizë e vërtetuar në programin aktual për shpëtim dhe nuk ka bisedime për ndryshimin e saj”- njoftuan nga Fondi.

Ministri i financave të Greqisë, Janis Varufakis në deklaratë për gazetën italiane “Republika” tha se Athina ka filluar bisedime me FMN-në në lidhje me propozimin e saj për ndërrimin e borxhit grek me obligues shtetërore, si pjesë e përpjekjeve të Qeverisë së re për ristrukturimin e tij. Në kornizat e programit për shpëtim i miratuar nga “treshja” e kreditorëve, Greqisë në vitin 2010-të iu miratua borxhi prej 240 miliardë dollarë, në të kundërtën iu imponua zbatimi i masave më të rrepta të kursimit dhe privatizimit të ndërmarrjeve shtetërore.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.