fbpx

Zaev: Bankat sot të mendojnë nëse do të japin mjete për interesat personale të VMRO DPMNE-së

-

Përbërja aktuale e KSZH, e cila prej 11 nëntor punon me mandat të përfunduar, solli vendim skandaloz i prirë nga interesat politike të pushtetit dhe në dëm të qytetarëve- akuzoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp.

Ai tha se LSDM nuk do të lejoj kurrfarë vendimesh politike, që janë në dëm të qytetarëve, të përdoren për manipulime zgjedhore.

LSDM i bëri thirrje bankave para ankandit të caktuar të nisen nga interesat shtetërore dhe interesin e qytetarëve të RM-së.

“LSDM-ja do të bëjë çmos për të parandaluar korrupsionin zgjedhor dhe keqpërdorimin e fondeve publike për qëllime elektorale. Bankat duhet të mbajnë llogari për çfarë qëllime financojnë. LSDM-ja opozitare të mos ndërhyjë në politikat e biznesit të bankave dhe bizneseve. Me realizimin e sotëm të ankandit sigurohet likuiditeti i nevojshëm për zbatimin e buxhetit, siç është planifikuar.  Çdo borxh, më i madh se vlera e borxhit që duhet të kthehet, LSDM do ta trajtoj si mundësi për keqpërdorim të mjeteve për manipulime zgjedhore, personalisht nga ana e Nikolla Gruevskit. Nuk do të lejojmë të anashkalohet interesi i qytetarëve që të mund VMRO DPMNE t’i shfrytëzoj paratë e tyre. Si mundet 24 orë jo të plota para emërimit të përbërjes së re të KSHZ të sillet vendimi i tillë? Ne njëherë e shfrytëzuam të drejtën tonë ligjore për veto kur Qeveria donte të merr borxh te institucionet ndërkombëtare. Si mundet i njëjti të mos respektohet kur bëhet fjalë për huamarrje në bankat e vendit?- deklaroi Zaev.

Ai tha se ekipet juridike të partisë tanimë punojnë për këtë rast për të cilin thonë se nuk do të lejojnë të kaloj pa u dënuar.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.