fbpx

VMRO DPMNE braktis bisedimet për mediumet, Vanhaute pret të kthehen

-

VMRO DPMNE-ja ka braktisur bisedimet për mediat për shkak të mospajtimeve me  shumicën e propozimeve të shpalosura nga ndërmjetësi Piter Vanhojte. Lajmin e ka kumtuar opozitarja LSDM e cila ka akuzuar se VMRO po vazhdon të mos respektoj detyrimet e marrëveshjes politike.

Nga LSDM thonë se kjo është strategji e njohur nga VMRO DPMNE për evitimin e obligimeve të Marrëveshjes së Përzhinos.

“VMRO-DPMNE vazhdon me strategjinë  e zvarritjes dhe mosrespektimit të obligimeve të dala nga marrëveshja e 2 qershorit dhe 15 Korrikut. Rregullimi I mediave është ndër kriteret kryesore pa të cilin zgjedhjet fer, demokratike dhe të rregullta do të jenë të pamundura. Me këtë sjellje, VMRO-DPMNE e vë në pikëpyetje Marrëveshjen e Përzhinës”- thuhet në reagimin e LSDM-së.

Ndërmjetësi belg Piter Vanhaute pret partitë në afat sa më të shpejtë kohor të kthehen në tryezën e bisedimeve.

Nga partia në pushtet nuk ishin të kapshëm për deklaratë lidhur me shkaqet e lëshimit të takimit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.