Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, попладнево имаше средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во новото седиште на партијата, на која било разговарано за изборите што се одржаа на 11 декември и за идните чекори на партијата.

Бејли, во кратка изјава по средбата, истакна дека САД се партнер на Македонија и најави средби и со другите политички лидери.

– Само што имав средба со Груевски и го ценам тоа што имав можност да го слушнам неговиот став за изборите и за идните чекори. Знаете дека САД се партнер на оваа земја. Ќе имам вакви средби и со другите политички лидери – рече Бејли

Инаку, средбата на Бејли со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓа еден ден по протестите пред седиштето на ДИК, на кои директорот на државниот архив, Филип Петровски, иако не го спомна со име и презиме, сепак јасно алудирајќи на американскиот амбасадор, му порача „да се тргне од Македонија и да не провоцира повеќе“.

На прашање на „Мета“ како ги коментираат синоќешните вербалните напади врз странски дипломати во Македонија, говорот на омраза и апелите за линч, од Амбасадата на САД одговорија дека изборите беа тесни и природно е што страстите се подигнаа и ги повикаа политичките партии да овозможат процесот на приговори за резултатите од предвремените парламентарни избори од 11 декември да се одвива во согласност со законот, на фер, транспарентен и мирен начин.