fbpx
Tags Xhes Bejli

Tag: Xhes Bejli

Xhaferi në takim me Bejl dhe Timonie: Hapi i ardhshëm është formimi i qeverisë së re

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot Ă«shtĂ« takuar me ambasadorin e SHBA-sĂ« nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli dhe ambasadorin e FrancĂ«s, Kristian Timonie, me tĂ« cilĂ«t ka biseduar pĂ«r gjendjen aktuale politike nĂ« vend, ku ka marrĂ« mbĂ«shtetje nga tĂ« dy shtetet pĂ«r realizimin e hapave tĂ« mĂ«tutjeshĂ«m gjatĂ« procesit tĂ« formimit tĂ« institucioneve. “Si hap tĂ« ardhshĂ«m nĂ« vazhdĂ«n e...

Zaev- Bejli: Presim Ivanov të veproj sipas Kushtetutës dhe ta jap mandatin

Proceset demokratike Ă«shtĂ« e domosdoshme qĂ« tĂ« vazhdojnĂ« me formimin e qeverisĂ« sĂ« re, qĂ« do tĂ« siguroj stabilitet nĂ« vend dhe perspektivat e MaqedonisĂ« drejt NATO-s dhe BE-sĂ«. KĂ«tĂ« sot nĂ« takim e kanĂ« konstatuar lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev dhe ambasadori i SHBA-sĂ« nĂ« vend, Xhes Bejli, kumtojnĂ« nga LSDM. “Shumica parlamentare veçse ka krijuar kushte pĂ«r tĂ«...

Zaev nĂ« takim me Ji: TĂ« gjithĂ« t’i mbĂ«shtesin proceset demokratike pĂ«r qeverinĂ« e re

ËshtĂ« shprehur mbĂ«shtetje pĂ«r proceset demokratike nĂ« Maqedoni, tĂ« cilat pas zgjedhjeve kredibile vazhduan me emĂ«rimin e kryetarit tĂ« ri tĂ« Kuvendit nga radhĂ«t e shumicĂ«s parlamentare ndĂ«rsa do tĂ« rezultojnĂ« me zgjedhjen e QeverisĂ« sĂ« re nĂ« Maqedoni, ka thĂ«nĂ« LSDM nĂ« njoftimin me tĂ« cilin njoftoi pĂ«r takimin e sotĂ«m tĂ« liderit partiak Zoran Zaev, zv- kryetares,...

Bejli: Ka tensione, ka ndarje, por është e rëndësishme të funksionojnë institucionet

Dialogu ndĂ«rpartiak i paraprirĂ« nga zhvillimi demokracisĂ« pĂ«r njĂ« Qeveri sa mĂ« stabile paraqet mĂ«nyrĂ«n e tejkalimit tĂ« kĂ«saj krize politike, kĂ«shtu bĂ«ri tĂ« ditur Xhes Bejli nĂ« njĂ« ngjarje sot nĂ« Shkup, njofton. “Ne kemi folur pĂ«r kĂ«tĂ« çështje disa herĂ« dhe se duhet e ndĂ«rmerret vendim sa mĂ« i shpejtĂ« tĂ« nxitur nga dialogu pĂ«r tĂ« tejkaluar situatĂ«n...

Bejli: SHBA janë të dëshpëruar, Ivanvo të shqyrtoj vendimin

Ambasadori amerikan nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli thirri presidentin e shtetit Gjorge Ivanov, sĂ«rish tĂ« shqyrtojĂ« vendimin ndĂ«rsa fqinjĂ«t e MaqedonisĂ« tĂ« pĂ«rmbahen nga pĂ«rfshirja dhe tĂ« tregohen konstruktiv. “SHBA mbrĂ«mĂ« ishin tĂ« dĂ«shpĂ«ruar kur mĂ«suan se presidenti Ivanov ka refuzuar ta jep mandatin pĂ«r shumicĂ«n e qartĂ« politike dhe tĂ« ofroj mundĂ«si pĂ«r formimin e QeverisĂ«. Konsideroj se kjo nuk...

Bejli: Jam i shqetësuar se Maqedonia po largohet nga parimet e demokracisë

Ambasadori amerikan nĂ« vend Xhes Bejli shprehi shqetĂ«sim pĂ«r shkak tĂ« situatĂ«s sĂ« re tĂ« krijuar pasi presidenti Gjorge Ivanov vendosi tĂ« mos ia ndaj mandatin liderit tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev pĂ«r formimin e QeverisĂ« sĂ« re. “Pajtohem me komisarin Johanes Han. Jam i shqetĂ«suar se Maqedonia po largohet nga parimet e demokracisĂ« dhe sundimin tĂ« sĂ« drejtĂ«s, qĂ« janĂ«...

Miloshoski: Mandati i PSP-së skadon në qershor dhe ne i dëshirojmë çdo të mirë- deri në qershor

Ambasadori i SHBA-sĂ« nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli nĂ« intervistĂ« pĂ«r “Sitel” deklaroi sw qĂ«ndrimi i komunitetit ndĂ«rkombĂ«tarĂ« Ă«shtĂ« se nevojitet vazhdimi i mandatit tĂ« PSP (afati pĂ«r pĂ«rfundimin e hetimeve dhe ngritjen e aktakuzave, v.j). Deputeti dhe anĂ«tari i Komitetit ekzekutiv i VMRO DPMNE-sĂ«, Antonio Miloshoski mbrĂ«mĂ« nĂ« intervistĂ« pĂ«r median e njĂ«jtĂ« tha se afati prej 18 muajve...

Bejli: USAID nuk punon kundër Qeverisë, zgjedhjet e reja nuk garantojnë rezultate të reja

Ambasadori amerikan nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli nĂ« intervistĂ« pĂ«r televizionin “Sitel” deklaroi se USAID nuk punon kundĂ«r qeverisĂ«, se nevojitet vazhdimi i mandatit tĂ« PSP-sĂ« dhe se zgjedhjet e reja nuk do tĂ« sillnin rezultate tĂ« reja. “Se USAID punon pĂ«r shkatĂ«rrimin e QeverisĂ«, thjeshtĂ« nuk Ă«shtĂ« e saktĂ«. Grantet nuk janĂ« pĂ«r mbĂ«shtetjen e ndonjĂ« ideologjie apo partie politike,...

Ambasada e SHBA-së: Janë të mirëseardhura të gjitha pyetjet nga Kongresi

JanĂ« tĂ« mirĂ«seardhura tĂ« gjitha pyetjet nga Kongresi, thuhet nĂ« pĂ«rgjigjen e ambasadĂ«s sĂ« SHBA-sĂ« nĂ« Maqedoni nĂ« letrĂ«n e senatorit amerikan Majk Li dĂ«rguar ambasadorit amerikan nĂ« Shkup, Xhes Bejli. “JanĂ« tĂ« mirĂ«seardhura tĂ« gjitha pyetjet nga Kongresi dhe mundĂ«sia tĂ« sigurojmĂ« informacione pĂ«r aktivitetet tona dhe kontekstin nĂ« tĂ« cilin punojmĂ« qĂ« t’i arrijmĂ« synimet e politikĂ«s sĂ«...

NjĂ«siti i marinĂ«s amerikane “Fokat” trajnojnĂ« njĂ«sitet speciale tĂ« ARM-sĂ« dhe MPB-sĂ«

Sot nĂ« bazĂ«n e NjĂ«sitit pĂ«r aksion tĂ« shpejtĂ« tĂ« MPB-sĂ« nĂ« kazermĂ«n “Gjorçe Petrov” Ă«shtĂ« mbajtur ushtrimi final nga trajnimi i pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« njĂ«siteve speciale tĂ« MPB-sĂ« dhe ARM, qĂ« deri mĂ« 31 janar e zhvillonin ekipet e njĂ«sitit special amerikan tĂ« SHBA-sĂ«, “Fokat”. NĂ« ushtrim morĂ«n pjesĂ« ministri i brendshĂ«m dhe i mbrojtjes, Agim Nuhiu dhe Zoran Jolevski...

Ambasada e SHBA-së: Kërcënimet e denoncojmë në MPB, por nuk kërkojmë ndjekje penale

Ambasada e SHBA-sĂ« nĂ« Shkup njofton autoritetet maqedonase pĂ«r kĂ«rcĂ«nimet qĂ« vijnĂ« deri tek ta nga burime tĂ« ndryshme, por nuk ka kĂ«rkuar kryerĂ«sit tĂ« ndiqen juridikisht, por se kĂ«tĂ« çështje ua le institucioneve tĂ« vendit, thonĂ« nga ambasada nĂ« pyetjen e “Meta” lidhur me kallĂ«zimin penal tĂ« ngritur nga MPB kundĂ«r njĂ« shkupjani i cili ka kĂ«rcĂ«nuar ambasadorin...

Departamenti i shtetit ka besim të plotë në ambasadën dhe ambasadorin në Maqedoni

Departamenti shtetĂ«rore amerikan e mbĂ«shtet punĂ«n e ambasadorin Xhes Bejli, thuhet nĂ« pĂ«rgjigjen e pyetjes sĂ« “ZĂ«ri i AmerikĂ«s” nĂ« maqedonisht, lidhur me spekulimet e disa mediave se ambasada nĂ« Shkup nuk flet nĂ« emĂ«r tĂ« administratĂ«s sĂ« SHBA-sĂ«. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i Departamentit, Mark Toner ishte i prerĂ« se nuk ka ndryshim tĂ« politikĂ« amerikane ndaj MaqedonisĂ«. “Politika amerikane nĂ« Maqedoni...

VMRO DPMNE me përgjigje të ashpra për ambasadorët e SHBA-së, BE dhe Norvegjisë

Lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski mbrëmë kishte takime të ndara me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli, euro- ambasadorin Samuel Zhbogar dhe ambasadorin norvegjez, Anre Sanes Bjornstad, ku është diskutuar për rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme, pritjet nga qeveria e re dhe parlamenti, për punën e KSHZ-së si dhe gjuhën e urrejtjes dhe retorikën e protestave para KSHZ-së. Ambasadori Bejli në...

Bejli bisedoi me Gruevskin për zgjedhjet dhe paralajmëroi takime edhe me liderë tjerë

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, sot është takuar me liderin e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në selinë e partisë, në të cilën është diskutuar për zgjedhjet që u mbajtën më 11 dhjetor dhe për hapat e ardhshme të partisë. Bejli në deklaratë të shkurt theksoi se SHBA është partner i Maqedonisë dhe paralajmëroi takime edhe me liderët tjerë të...

Bejli nuk përzihet në punën e KSHZ-së, pohon ambasada e SHBA-së

Ambasada amerikane nĂ« Maqedoni pĂ«rmes kumtesĂ«s reagoi pĂ«r, siç thekson, informacionet e pasakta sipas sĂ« cilave ambasadori i SHBA-sĂ« pĂ«rzihet nĂ« punĂ«n e Komisionit ShtetĂ«ror tĂ« Zgjedhjeve. “Me brengosje jemi duke i ndjekur informacionet e pasakta sipas sĂ« cilave ambasadori i SHBA-sĂ« pĂ«rzihet nĂ« punĂ«n e Komisionit ShtetĂ«ror tĂ« Zgjedhjeve. Kjo nuk Ă«shtĂ« koha pĂ«r lajme tĂ« rrema apo teori...

Bejli: Qeveria dhe opozita e ardhshme të punojnë në mënyrë konstruktive në zbatimin e reformave

Ambasada amerikane pĂ«rshĂ«ndeti rezultatet preliminare tĂ« OSBE-sĂ« se tĂ« drejtat esenciale tĂ« zgjedhjeve nĂ« pĂ«rgjithĂ«si janĂ« respektuar, dalja ka qenĂ« e lartĂ« ndĂ«rsa zgjedhjet kanĂ« kaluar qetĂ« dhe pa parregullsi. “Ne theksuam shqetĂ«simin e ekipeve tĂ« vĂ«zhgimit pĂ«r pĂ«rgatitjet administrative tĂ« zgjedhjeve dhe i bĂ«mĂ« thirrje qeverisĂ« sĂ« ardhshme qĂ« tĂ« punoj nĂ« pĂ«rmirĂ«simin e kapaciteteve tĂ« KSHZ-sĂ« dhe t’i...

Bejli: Periudha para- zgjedhore është kohë e patriotizmit

Duke i pritur rezultatet e fundit nga gara e ashpĂ«r pĂ«r president tĂ« SHBA-ve, ku tani pĂ«r tani prin Donald Tramp, nĂ« hotelin “Aleksandar Palace” fjalim mbajti ambasadori I SHBA-sĂ« nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli, I cili tha se emĂ«rimi I presidentit Ă«shtĂ« punĂ« serioze qĂ« ndikon ndaj ekonomisĂ«, shĂ«ndetĂ«sisĂ«, arsimit, emigracionit dhe politikĂ«s sĂ« jashtme. “QytetarĂ«t amerikan duan botĂ« tĂ«...

Bejli: Me BE-nĂ« punojmĂ« pĂ«r t’u siguruar se marrĂ«veshja do tĂ« zbatohet para zgjedhjeve

Bashkë me BE-në punojmë në plotësimin e asaj që partitë politike e arritën në qershor ndërsa e plotësuan në gusht. Punojmë në këtë, të sigurojmë se marrëveshja do të zbatohet para zgjedhjeve. Këtë mbrëmë e deklaroi ambasadori amerikan Xhes Bejli në Shtip në suazat e ardhjes së grupit prej 50 vullnetarëve nga korpusi paqësor. "Por, në fund të ditës, bëhet fjalë...

Bejli: Marrëveshja e Përzhinës nuk ka ngecur

MarrĂ«veshja e PĂ«rzhinĂ«s nuk ka ngecur ndĂ«rsa liderĂ«t politik javĂ«n e ardhshĂ«m duhet tĂ« marrin vendim pĂ«r datĂ«n e zgjedhjeve, u pĂ«rgjigj nĂ« pyetjen e gazetarĂ«ve sot nĂ« OhĂ«r ambasadori amerikan nĂ« vend, Xhes Bejli. “Nuk mendoj se ka ngecur MarrĂ«veshja e PĂ«rzhinĂ«s. Ne mĂ« 20 korrik kishim bisedime se si gjĂ«rat tĂ« shkojnĂ« pĂ«rpara. LiderĂ«t politike u dakorduan qĂ«...

Bejli paralajmëron që fokusi të mbahet në zbatimin e marrëveshjes

Ambasadori i SHBA-sĂ« nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli para pak çaste nĂ« profilin e tij nĂ« Twitter shpĂ«rndau marrĂ«veshjen qĂ« mbrĂ«mĂ« e arritĂ«n partitĂ« politike dhe shkroi: "MarrĂ«veshja e 20 korrikut- partitĂ«, mediat, institucionet-vetĂ«m 42 ditĂ« qĂ« tĂ« ketĂ« sukses, mbani fokusin", shkroi ai.   https://twitter.com/AmbBaily/status/756098966756986880 MĂ« herĂ«t Bejl pĂ«rshĂ«ndeti marrĂ«veshjen e arritur dhe shkroi se Ă«shtĂ« mundĂ«si pĂ«r demokraci.