fbpx
Tags Xhes Bejli

Tag: Xhes Bejli

Bejl: Nuk ka marrëveshje, vazhdojmë nesër

Ka përfunduar sot pa sukses edhe një raund tjetër i bisedimeve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës për dhënie fund të krizës politike në Maqedoni, që u zhvilluan në rezidencën e SHBA-së, në Vodno të Shkupit. Pas disa orëve të kaluara në negociata, ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli në një prononcim për gazetarët tha se pret që deri në fund...

Aksion- gueril para shtëpisë së Bejlit: “Qytetarët do ta zgjidhin krizën”

Përfaqësuesit e “Revolucionit laraman” kishin aksion- gueril para rezidencës së SHBA-ve në Shkup, ku po mbahen bisedimet e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës. Në rrugën para shtëpisë ku jeton ambasadori amerikan në vend, Bejli ata me ngjyrë të zezë shkruan “Qytetarët do ta zgjidhin krizën”. Sektori civil kërkoi që ata të përfshihen në bisedimet. “Bisedimet zhvillohen pa pjesëmarrjen e...

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

Bejli: Nëse nuk ka përgjegjësi për bisedat e përgjuara, vendi do të vazhdoj me krizë

Porositë tona janë të njëjtat me ato që i deklaruan miqtë tanë nga BE. Tani është me rëndësi të zbatohet Marrëveshja e Përzhinës dhe të hapet rrugë për zgjedhjet nga katër partitë politike, deklaroi ambasadori amerikan në vend, Xhes Bejli në intervistë për “Utrinski Vesnik” duke u përgjigjur në pyetjen :”Me çfarë mesazhe apo propozime do të vijë zv-...

Bejli: Punojmë për t’i ndihmuar Maqedonisë

SHBA-të po ndihmojnë Maqedoninë në rrugën e euro- integrimeve, por edhe me ballafaqimin e krizës së thellë politike, porositi mbrëmë ambasadori amerikan në vend Xhes Bejli, gjatë festimit të Ditës së pavarësisë së SHBA-së. "“Jemi duke punuar që t’i ndihmojmë Maqedonisë të shkojë përpara drejt anëtarësimi në NATO dhe BE. Kjo do të thotë se është duke u punuar për...

Bejl: Marrëveshja e Përzhinës është gjallë

Marrëveshja e Përzhinos është gjallë”, kështu është shprehur ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, për “Dojçe Vele” në gjuhën maqedonase, duke shtuar se ende duhet shumë punë. “Elementet saja fondamentale – përgjegjësia për skandalin e përgjimeve, proces gjithëpërfshirës politik; veçmas në Kuvend dhe reformat të cilat çojnë në zgjedhje të besueshme – ende ngelin mënyra më e mirë për daljen...

Bejl: Jemi në kontakt me partitë, kërkojm zgjidhje të krizës

Ambasadori i SHBA-së, Xhejs Bejli në pyetjen nëse ka afrim të qëndrimeve mes partive dhe se ambasadorët a janë duke zhvilluar bisedime me partitë, është përgjigjur duke thënë se përpjekjet për dalje nga kriza po vazhdojnë. “Së bashku me kolegun tim nga delegacioni i BE-së, kontaktojmë më partitë dhe punojmë me ta për gjetjen e zgjidhjes për dalje nga kriza...

Bejli: Kontaktojmë vazhdimisht me të gjitha partitë politike

Kontaktojmë vazhdimisht me të gjitha partitë politike, deklaroi sot në Shtip ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse përgatitet një takim i ri i liderëve. "Presim t'i ndihmojmë Maqedonisë në zgjidhjen e krizës politike, për çka do t'u informojmë për hapat e mëtutjeshme" deklaroi Bejl në vizitën e Universitetit "Goce Dellçev".  

Bejl dhe Orav qetësojnë situatën në takim me organizatat civile

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav ditëve në vijim do të kenë takime me organizatat qytetare, njofton Meta duke u bazuar në burime diplomatike. Takimet siç thonë burimet, kanë për qellim që të qetësojnë situatën në vend, e cila eskaloi pas vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të ndalen gjitha proceset gjyqësore kundër politikanëve dhe bashkëpunëtorëve...

Bejl: Falja masovike është pengesë për zgjedhje të besueshme

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs Bejli, sot pas takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov, përsëri ka dënuar vendimin e Ivanovit për ndërprerje të proceseve gjyqësore kundër politikanëve dhe ka bërë thirrje që të shmanget dhuna. “Falja masive është e njëjtë me mos-dënimin dhe është pengesë për zgjedhje të besueshme dhe për rrugën eurotalantike. Protestat e qeta janë e...

Nuk ka kushte minimale për zgjedhje të besueshme, porositën organizatat civile

Disa Organizata joqeveritare sot ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe euro- ambasadorit Aivo Orav ua dorëzuan letrën e tretë ku tregojnë se nuk janë plotësuar kushtet minimale për zgjedhje të besueshme. Ata prej orës 18-të do të mbajnë protestë para Kuvendit me kërkesë për anulimin e zgjedhjeve. “Nuk mjafton vetëm progres në reformat zgjedhore që të krijohen kushte për tejkalimin...

Bejl: Falja mbron politikanët e korruptuar

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli sot në profilin e tij në Tuiter, për vendimin e presidentit Ivanov që t’i ndërpres të gjitha proceset gjyqësore që po zhvillohen kundër politikanëve në Maqedoni, tha se është proces që mbron politikanët e korruptuar Ai shkori: “Falja e përgjithshme pa proces gjyqësor mbron politikanët e korruptuar dhe bashkëpunëtorët e tyre. Të lejojmë...

Bejl porosit në Tuiter: Të gjitha regjistrimet e paautorizuara t’i dorëzohen PSP-së

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli në profilin e tij në Tuiter njoftoi se të gjithë që kanë regjistrime ilegale nga bisedat e përgjuara t'i dorëzojnë ato në PSP. "Siç përmendi PSP dje, materialet e paautorizuara duhet t'i dorëzohen PSP-së. Mënyra më e mirë që të pengohen publikimet e mëtutjeshme? Plotësoni Ligjin për mbrojtjen e privatësisë në përputhje me...

Bejli sqaroi: Reformat në media janë në tavolinë para dhe pas zgjedhjeve

Ngecin bisedimet për reformat në media. Përkundër qëndrimit të VMRO-së se çështja e mediave nuk është kusht për zgjedhje të lira, ambasadori amerikan Xhes Bejli rikujtoi se reformat në media janë pjesë e marrëveshjes politike, por nuk saktësoi se deri kur duhet të arrihet zgjidhje për këtë çështje. “Reformat në media janë pjesë e Marrëveshjes së Përzhinës, janë pjesë e...

Nëse të gjithë punojnë me përkushtim, më 5 qershor mund të ketë zgjedhje të besueshme, vlerësoi Bejli

Ambasadori amerikan Xhes Bejli para qendrës së BE-së në vend tha se është mirë që është marrë vendim që të shtyhen zgjedhjet dhe të njëjtat të mbahen më 5 qershor. Ai theksoi se të gjithë duhet të jenë të përkushtuar që zgjedhjet të jenë të besueshme dhe demokratike. Duke u përgjigjur në pyetje nga gazetarët, çfarë nëse ndonjëra prej partive...

Bejl: Nuk janë plotësuar kushte për zgjedhje të lira më 24 prill

Nuk janë plotësuar kushte për zgjedhje të lira më 24 prill, është vlerësimi i BE-së dhe SHBA-ve. Ambasadori amerikan këtë e njoftoi para godinës së Qeverisë pasi më herët ia dorëzoi raportin kryeministrit teknik, Emil Dimitriev. Bejl tha se edhe pse ka progres të caktuar, në pjesën më të madhe nuk janë plotësuar kushte për zgjedhje të lira në prill. “Ka progres...

Vanhojte: Nuk ka zgjedhje më 24 prill, sot BE dhe SHBA do të japin vlerësimin final

Delegacioni i BE-së dhe SHBA-së në Maqedoni sot, siç ishte paralajmëruar, duhet të njoftojnë vlerësimin lidhur me krijimin e kushteve për zgjedhjet e caktuara më 24 prill. Fillimisht, vlerësimi pritej të publikohet dje, por siç njoftojnë nga ambasadat, është anuluar me kërkesë të partive politike. Ndërmjetësi belg Piter Vanhojte mbrëmë në profilin e tij në Twitter shkroi :"Bëhet fjalë për bisedime...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Brukseli dhe Uashingtoni edhe më tej merren vesh për deklaratën se a ka kushte për zgjedhje

Vlerësimi i kushteve për mirëmbajtjen e zgjedhjeve më 24 prill me siguri nuk do të njoftohet sot, mëson “Meta”. Sipas një diplomatit të lartë, tekst final i deklaratës së përbashkët ende po saktësohet në Bruksel dhe Uashington. Bisedimet e partive politike në nivel lokal vazhdojnë. Ambasadori Airo Orav dhe ambasadori amerikan Xhes Bejli pas takimit me kryeministrin teknik Emil Dimitriev në janar,...