fbpx
Tag: ВМРО-ДПМНЕ

tag: ВМРО-ДПМНЕ

Para zgjedhjeve, partitë po radhitin premtime për shumë projekte infrastrukturore

Dy partitë më të mëdha politike në vend me premtime të ngjashme për zhvillimin e infrastrukturës në katër vitet e ardhshme, nëse ata e marrin mandatin nga qytetarët për të formuar qeveri. Koalicioni “Mundemi” i LSDM-së dhe “Rindërtim për Maqedoninë” e VMRO-DPMNE e theksojnë zhvillimin e infrastrukturës rrugore dhe transportit, me infrastrukturën hekurudhore, ndërsa në sfond transportin me biçikleta...

Nuk është e vërtetë as që mediat janë të lira, as se nuk ka përparim të dukshëm

Dy partitë më të mëdha politike LSDM dhe VMRO-DPMNE, duke vlerësuar gjendjen e mediave në vend, dolën me dy të vërteta krejt të kundërta – nga liria absolute tek të gjendja e keqe katastrofike. E vërteta është krejtësisht ndryshe edhe kur bëhet fjalë për lirinë e mediave, por edhe për lirinë e shprehjes ka shumë punë për t’u bërë,...

Nesër vazhdon seanca konstituive, nuk ka largim nga pozicionet

Pas pesë ditëve pauzë, seanca konstituive e Kuvendit pritet të vazhdojë nesër në ora 11. Sipas njoftimeve të rregullta ditore të dërguara nga VMRO DPMNE dhe LSDM dhe para vazhdimit të seancës së nesërme konstituive, nuk ka largim nga pozicionet e mëhershme të partive. Në njoftimin e LSDM-së thuhet se “Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të...

VMRO DPMNE: Dalja nga kriza bëhet me zgjedhje të reja dhe prononcimin e popullit për Platformën e Tiranës

Dalja nga kjo situatë ku LSDM-ja kriminale e çoi shtetin është vetëm një. Zgjedhje të reja parlamentare. Vetëm në këtë mënyrë, qytetarët qartë dhe pa mëdyshje do të mund të prononcohen rreth Platformës së Tiranës. Vetëm në këtë mënyrë Maqedonia nuk do të ndjehet e mashtruar, porositi VMRO DPMNE në njoftimin e rregullt ditor. Partia me ton shumë të ashpër,...

VMRO DPMNE prezantoi “Manifestin për Maqedoni të vetme”

Anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski, Nikola Poposki dhe Ilija Dimovski sot prezantuan manifestin për Maqedoninë e vetme, në hapësirat e Qendrës për komunikim të VMRO DPMNE-së. Në këtë dokument paraqitet “vizioni” i partisë për shtetin, i cili siç thuhet “paraqet vend të vetëm amë të maqedonasve, ku të bashkuar jetojnë të gjithë qytetarë që janë pjesë...

VMRO DPMNE: Edi Rama vazhdon me nënçmimin e popullit maqedonas

“Luajtja dhe tregtia me interesat më të larta shtetërore dhe nacionale rrit apetitet e strukturave të ndryshme që nuk ia mendojnë të mirën Maqedonisë. Mbrëmë ishim dëshmitarë se si disa vandalë morën guximin që të ulin flamurin e shtetit në mes të ditës në qendër të Kumanovës, disa qindra metra nga vendi ku Zaevi dhe Spasovski bënin fotografi “selfie”...

Qeveria me 800.000 euro do të financojë shoqata civile dhe fondacione

Qeveria e Republikës së Maqedonisë sot shpalli konkurs për mbështetje financiare, në vlerë prej 50 milionë denarëve gjegjësisht rreth 800.000 euro, për aktivistë të shoqatave civile dhe fondacioneve. Sipas konkursit të publikuar në gazetën “Dnevnik”, grantet ndahen në dy kategori. Grante në vlerë prej 1.845.000 denarë (30.000 euro) deri 3.075.000 denarë (50.000 euro) apo gjithsej 36,9 milionë denarë apo 600.000 euro...

VMRO DPMNE (FYROM): Kështu partitë simotra e paralajmëruan Gruevskin në Malta

Në Kongresin e Partisë Evropiane Popullore (PEP) që mbahen të mërkurën dhe të enjten në Maltë, delegacioni i VMRO DPMNE-së në krye me kryetarin Nikola Gruevski është paralajmëruar si parti nga FYROM-i. Kjo qëndron në listën e partive- pjesëmarrësve në ueb faqen e kongresit vjetor të PEP-së Në të, në listën e anëtarëve shoqëruese të PEP-së, është shkruar edhe VMRO...

VMRO DPMNE: Uajgël t’i demantoj ose të kërkoj falje për manipulimet politike

Euro- deputeti Ivo Uajgël ose diçka s’ka kuptuar ose me vetëdije vihet në anën e kriminelit të falur Zoran Zaev dhe skenaristët e tij me plasimin e gënjeshtrave dhe sajimeve, nëse ka dhënë deklaratë të tillë siç është publikuar, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së ndaj deklaratës së Uajgël se lideri Gruevski, do të shkojë deri në fund sepse...

VMRO DPMNE kërkon Hani të martën të dënoj Platformën dhe t’i merr parasysh protestat

VMRO DPMNE do të dërgoj tre kërkesa deri tek euro- komisari për zgjerim, Johanes Han gjatë vizitës së tij të martën. Këtë e paralajmëroi deputeti i VMRO DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski në televizionin “Sitel”. “E para, presim qartë të dënojë Platformën e Tiranës dhe qartë të dënon përfshirjen e shteteve të huaja në punët e brendshme të R. së Maqedonisë. Edhe Shqipëria...

Si i ndryshonte VMRO DPMNE termet e Platformës

Nga publikimi i Platformës shqiptare më 7 janar të këtij viti, VMRO DPMNE disa herë ndryshonte terminologjinë gjegjësisht fjalët dhe shprehjet me të cilat në njoftimet, deklaratat dhe intervistat e quante këtë “dokument”. Terminologjia e VMRO DPMNE-së filloi me fjalën “platformë”, më pas “platforma e re”, “platforma kombëtare”, “platforma e shqiptarëve” e deri në “platformë mbarë- shqiptare”, “platforma nga Tirana”...

VMRO DPMNE kërkon zgjedhje të reja parlamentare së bashku me ato lokale

VMRO DPMNME ndjen obligim që të respektoj vullnetin e shumicës së qytetarëve që votuan për Koalicionin “Për Maqedoni më të mirë” dhe për këtë shkak, si dhe për shkak të përcaktimit strategjik, nuk do të lejojnë të merren vendim që janë kundër interesave shtetërore dhe nacional, thuhet në kumtesën partiake. “Është legjitime që Zoran Zaev dhe LSDM të mendojnë se...

Këshilli Qendror i LSDM-së sot do të mbaj takim në orën 12

Këshilli Qendror i LSDM-së sot do të mbaj takim në selinë e partisë më ora 12, njoftojnë nga kjo parti. Në takim do të vendoset kush do të jetë mandatari për formimin e Qeverisë së re, pasi partia mbrëmë i mori nënshkrimet e BDI-së. Mbrëmë, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani njoftoi se kjo parti do t'ia jep nënshkrimet LSDM-së për formimin...

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nën presion të madh nga votuesit dhe kryesia jonë që të luftojmë dhe të mos lejojmë të prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse në esencë ne veprojmë si duhet tërë kohën dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do të bëjmë çdo gjë që është në forcën tonë që të ruajmë qetësinë dhe stabilitetin, por s’dimë si...

As me VMRO DPMNE-në e as me LSDM-në nuk kemi dallime për përdorimin e gjuhës shqipe, deklaroi Osmani

Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani mbrëmë në emisionin “Top Tema” në Telma deklaroi se nuk kanë  as me VMRO DPMNE-në e as me LSDM-në dallime për përdorimin e gjuhës shqipe. “Për herë të parë s’kemi dallime me VMRO DPMNE-në dhe LSDM-në për çështjet etnike. Nëse deri tani e tërë dilema ka qenë rreth nenit 5 të Kushtetutës nëse përdorimi i...

VMRO DPMNE: Do të vazhdojmë me bashkëpunimin me ambasadorët-miq të Maqedonisë

VMRO DPMNE përmes njoftimit porosit se nuk është kundër ambasadorëve, “por parimisht reagon kur disa ambasadorë do t’i tejkalojnë autorizimet e tyre dhe veprojnë si ndërrim për deputetë dhe qeverinë e zgjedhur nga qytetarët”. “Intelektualët e vet-shpallur kujdestar dhe mercenarë të Sorosit nuk duhet të kenë frikë, VMRO DPMNE nuk është kundër ambasadorëve, por parimisht reagon kur disa ambasadorë do...

VMRO DPMNE: LSDM-ja dhe Sorosi ofendojnë Donald Trampin dhe administratën e tij

LSDM-ja dhe Sorosi zgjodhën rrugën e sponsorit të tyre, u vendosën në mbrojtjen e tij dhe filluam me ofendime dhe nënçmime ndaj presidentit amerikan Donald Tramp dhe administratës së tij, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. Në të thuhet se “për sorosoidët shtrenjtë të paguar nuk është problem me urdhër të futen në konflikt me kë të duan, duke u...

Osmani: Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e jo fati i VMRO DPMNE ose LSDM

Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e shqiptarëve dhe është e rëndësishme mënyra se si kjo marrëveshje do të realizohet. Gjatë ditës, nga debati do të kalojmë në propozime konkrete, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, para selisë në Reçicë të Vogël ku kryesia qendrore në përbërje të gjerë vendos për koalicionin e mundshëm me VMRO DPMNE-në. “Në seancën e...

VMRO DPMNE: LSDM dhe Sorosi kanë shkaktuar dëme prej dhjetëra milionë euro

LSDM dhe Sorosi dy vite shkatërronin çdo gjë që gjenin para vete. Shkaktonin dëme në vlerë prej dhjetëra milionë euro, duke djegur dhe demoluar çdo gjë para vetes, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. Prej atje thonë se “bandat e LSDM-së dhe Sorosit shpresonin se me paratë dhe ndihmën nga jashtë, do të mashtrojnë vullnetin e popullit, do të marrin...

Jankuloska tallet me parashikimin e Garetit për Maqedoninë në vitin 2027

Ish ministrja e brendshme dhe zyrtare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska përmes Twitter-it është tallur duke komentuar parashikimet e ambasadorit britanik në Maqedoni, Çarls Garet, për atë se si e sheh ai vendin tonë pas 10 viteve. Jankuloska ripostoi versionin anglez nga teksti i “Meta” për parashikimet optimiste të ambasadorit me titull “Garet: Maqedonia në vitin 2027 do...