fbpx

Pas skandalit “Dhoma Publike”, Mariçiq njoftoi ndryshimet ligjore dhe veprën e re penale “përgjim”

-

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq u takua dhe bisedoi me Anën, një nga vajzat viktima të grupit “Dhoma Publike”. Ai fillimisht u informua për vuajtjet që po kalon Ana, por edhe vajzat e tjera, fotot dhe të dhënat personale të të cilave u keqpërdorën në grupin tashmë të mbyllur.

Mariçiq e përgëzoi atë për guximin e saj për të folur publikisht për problemet e saja dhe paraqitjen e saj në publik, gjë që provokoi një reagim të fortë shoqëror, njoftojnë nga Ministria e Drejtësisë, transmeton Meta.mk.

Për më tepër, në takimin e sotëm, u prezantuan ndryshimet ligjore që Ministria e Drejtësisë tashmë ka përgatitur, me të cilat paraqet një akt i ri që do të jetë mbrojtje shtesë, ndër të tjera, edhe për raste të tilla.

Ndryshimet ligjore shtojnë një nen, në të cilin futet termi “përgjim” dhe shpjegohet se ai që themelon ose kërkon, ai që do të ndjekë, përndjekë në mënyrë të paautorizuar jetën personale të një tjetri ose me të të vendosë kontakt të padëshiruar duke lëvizur në hapësirën ku ndodhet ai person, duke abuzuar me përdorimin e të dhënave personale, duke përdorur telekomunikimin ose mjete të tjera të komunikimit ose mënyrë tjetër abuzimi mendor, ngacmimi ose frikësimin e tij / saj dhe kështu do të shkaktojë një ndjenjë pasigurie, ankthi ose frike për sigurinë e tij/saj ose të një personi të afërt me të, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

Ndryshe, të mërkurën, më 3 shkurt, duke filluar nga ora 14:30, Platforma për barazi gjinore do të organizojë marsh protestues në mbështetje të të gjitha viktimave të grupit kriminal “Dhoma publike”. Ata kërkojnë nga institucionet shtetërore që ta zgjidhin çështjen dhe të sigurojnë mbrojtjen e duhur për viktimat.

Aktivitetet e këtij grupi, i cili i risolli pas një viti kanë shkaktuar shqetësime të mëdha në mjedisin shoqëror, ende më shumë te prindërit, e mos të flasim për viktimat. 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.