fbpx
Таг: средба

таг: средба

Таравари и Мицкоски не се сретнале во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на 31 јануари

ВМРО-ДПМНЕ демантираше дека Арбен Таравари и Христијан Мицкоски имале средба во партиското седиште. Телевизијата Клан испрати соопштение дека не е точна првично објавената информација од нивната телевизија, дека автомобилот на Таравари бил снимен во гаражата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Арбен Таравари на...

Претстојните избори и евроинтеграциите во фокус на средбата Џафери – Агелер

Потребата од обезбедување континуитет и ефикасност во работата на Владата и државните институции, како и вложувањето на севкупни напори за подготовка и реализација на фер и демократски избори, биле дел од темите на средбата помеѓу техничкиот премиер Талат Џафери и амбасадорката на САД во земјава, Анџела Агелер. Џафери ја истакнал посветеноста на Владата кон стратешкото партнерство на Северна Македонија со...

Спасовски и О’Брајан од Вашингтон: Периодот што следи е битен во кој правец ќе се движи земјава

Во американскиот Стејт Департмент министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари средба со помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Џејмс О’Брајан, информираат од Министерството за внатрешни работи. На средбата се разговарало на повеќе теми, меѓу кои за поддршката од САД за МВР и за државата генерално, за напредокот во борбата против корупцијата, како и за листата на...

Германија и Словенија заеднички ќе работат на интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Љубљана се сретна со нејзината словенечка колешка Тања Фајон, при што заклучокот од средбата е дека двете земји ќе работат заедно за да го забрзаат пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ова беше кажано во вторникот во Љубљана, пренесува германската новинска агенција ДПА.  „Нашата заедничка цел е да го промовираме...

Ердоган во историска посета на Атина, ќе се сретне со Мицотакис

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган неделава ќе престојува во Атина на средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. И Грција и Турција имаат очекува од средбата неделава, пишува грчкиот весник Екатимерини. На средбата на Ердоган со Мицотакис ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи на двете земји, како и врвни дипломати. Екатимерини пишува дека е тешко изводливо Грција и Турција во...

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров попладнево се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ - македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи и малтешкиот министер за надворешни работи Иан Борг, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Како што информираат од руската страна, на средбата се разговарало исклучиво за состојбата во која што се наоѓа ОБСЕ. Русија нагласила...

Ковачевски-Борел: Уставните измени се клучни за напредокот на С. Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски го пречека потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на Европска Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел при одржувањето на 30-тиот Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје. На заедничката прес-конференција, Борел изјави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на министерскиот состанок на ОБСЕ треба да ги слушне мислењата на учесниците. „Јас...

Блинкен и Османи порачуваат: Остануваме обединети во поддршка за Украина

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи вечерва оствари средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, кој е во прва посета на Северна Македонија. Во фокусот на разговорите биле актуелните меѓународни случувања, со посебен фокус на состојбите во Украина, при што соговорниците упатија силна осуда за руската воена агресија и цврста поддршка за украинскиот народ, информираат...

Ковачевски-Блинкен: Стратешкиот дијалог ќе ги зајакне односите меѓу САД и С.Македонија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, како што информираат од Владата, Ковачевски и Блинкен уште еднаш ги истакнаа одличните односи меѓу двете земји и разговараа за поддршката која САД ја даваат во континуитет на Северна Македонија на патот кон членството во ЕУ и спроведувањето на реформите. На средбата, премиерот...

Столтенберг од Скопје: Нема директна воена закана за Западен Балкан, но загрижуваат тензиите на Косово и во БиХ

Војната во Украина, конфликтот што се води во Појасот Газа и други прашања кои се однесуваат на градење на долгорочен мир и безбедност во регионот, но и во Европа и светот, се најдоа во фокусот на средбата на лидерите на НАТО сојузниците од регионот што денеска се одржа во Скопје. Западниот Балкан е стратешки важен за НАТО, рече Генералниот секретар...

Столтенберг-Koвачевски: Русија не е во моментов директна закана за Балканот

С. Македонија е ценет сојузник на НАТО. Вие многу придонесувате за безбедноста, преку нашите мировни мисии со КФОР на Косово. РСМ силно ја осуди руската војна против Украина, нудите и воена и финансиска помош за Украина. НАТО може да се потпре на РСМ и обратно. Ова денеска го истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, на заедничката прес-конференција која ја...

Генералниот секретар на НАТО на скопскиот аеродром пречекан од министерката Петровска

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на Меѓународниот аеродром - Скопје го пречека генералниот секретар на НАТО алијансата, Јенс Столтенберг. „Добредојдовте во Северна Македонија, посветен и докажан сојузник во Алијансата. Почестени сме што во македонскиот главен град ќе се реализира заедничката средба со лидерите на Северна Македонија и сојузниците – Албанија, Хрватска, Црна Гора и Словенија. Тоа покажува дека НАТО...

Претседателката на Европската комисија фон дер Лајен денеска пристигнува во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен попладнево ќе пристигне во официјална посета на земјава и од овде ќе ја започне својата четиридневна посета на Западен Балкан. Фон дер Лајен вечерва ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, од чиј кабинет најавија дека приемот на претседателката на Европската комисија е закажан за во 18 часот и 45 минути. За утре...

Претседателката на Европската комисија во недела доаѓа во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во недела ќе ја започне четиридневната посета на Западен Балкан. На 29 октомври таа најпрво ќе дојде во С. Македонија, а наредните денови ќе ги посети Косово, Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина. За време на посетата ќе се дискутира билатералната соработка и на лидерите од регионот ќе им се претстават...

Петровска-Тагарев: Соработката во одбраната меѓу С. Македонија и Бугарија е каква што им доликува на две земји членки на НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО. Во пресрет на посетата на македонскиот контингент, министерката Петровска разговараше со министерот за одбрана на Бугарија, Тодор Тагарев по што истакна дека соработката помеѓу Северна Македонија и Бугарија е исклучително значајна и...

Грковска-Кежмах: Не смее да има солидарност за судиите кои го рушат имиџот на професијата или се корумпирани

Судиите мора да ја чуваат својата независност и во таа насока не смее да има солидарност за оние кои што го рушат угледот на професијата или се корумпирани,  порачаа денес заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска и потпретседателката на словенечкиот Судски совет, Уршка Кежмах кои имаа работен состанок во Љубљана. Тие на средбата...

Ковачевски – Ескобар: Нашиот европски пат е силно поддржан од САД

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник на САД, Ескобар, разговарале за актуелни прашања од значење за стратешкото партнерство...

Зеленски планира да се сретне со Бајден, нови руски напади врз Украина

Володимир Зеленски
Украинскиот претседател Володимир Зеленски планира средба со американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа по обраќањето на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк следната седмица, објавија американските медиуми, пренесе Би-би-си. Засега нема официјална потврда за датумот на посетата. Исто така, останува нејасно дали Зеленски ќе се обрати во Конгресот како во декември 2022 година. За време на посетата, се очекува...

Ковачевски-Ескобар: Македонија треба да стане членка, бидејќи ЕУ е наша единствена алтернатива

САД биле, се, и ќе бидат во текот на сите клучни процеси за демократски напредок на државата од независноста до денес и се поддржувачи на остварувањето на целите НАТО и ЕУ, истакна премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тој истакна дека не е точно дека „владата...

Фон дер Лајен со порака: Партиите да ги поддржат уставните измени

Претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен од Атина даде јасна поддршка за продолжување на евроинтеграцискиот процес на С.Македонија. Таа на социјалната мрежа Х ја потврди поддршката за нашата земја на патот кон членството во ЕУ, откако вчера имаше средба со премиерот Димитар Ковачевски. „Добра размена на мислења со премиерот Димитар Ковачевски. Го поздравувам поднесувањето на уставните амандмани од...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...