fbpx

Ковачевски-Блинкен: Стратешкиот дијалог ќе ги зајакне односите меѓу САД и С.Македонија

На средбата, како што информираат од Владата, Ковачевски и Блинкен уште еднаш ги истакнаа одличните односи меѓу двете земји и разговараа за поддршката која САД ја даваат во континуитет на Северна Македонија на патот кон членството во ЕУ и спроведувањето на реформите

-

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен.

На средбата, како што информираат од Владата, Ковачевски и Блинкен уште еднаш ги истакнаа одличните односи меѓу двете земји и разговараа за поддршката која САД ја даваат во континуитет на Северна Македонија на патот кон членството во ЕУ и спроведувањето на реформите.

На средбата, премиерот Ковачевски оценил дека двете држави во континуитет негуваат продуктивен политички дијалог, кој е значајно продлабочен преку стратешкото партнерсто на Северна Македонија и САД.

Ковачевски и Блинкен изразиле обострано задоволство од започнувањето на Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД, за кој се очекува да ги продлабочи пријателските односи, да ги подобри взаемните политички, економски и други форми на дијалог, образовни и културни врски на двете земји.

„САД високо го ценат придонесот на Република Северна Македонија како НАТО сојузник, но и во регионален контекст како фактор на стабилност на Западен Балкан. Државниот секретар посочи дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат Северна Македонија во нејзините следни чекори кои треба да го обезбедат членството во ЕУ и искажа голема почит за храбрите и државнички одлуки кои Владата ги презема за исполнување на таа цел“, велат од Владата.

Државниот секретар го поздравил успешното претседавање на Северна Македонија со ОБСЕ и нејзиниот конструктивен пристап во реализацијата на агендата и адресирањето на предизвиците со кои се соочува Организацијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...