fbpx

Објавен е конкурсот за Град на културата за 2024 година

Пријавувањето се врши со електронско аплицирање на Националниот портал за е-услуги, почнувајќи од денес, а заклучно со 29 декември

-

Министерството за култура денеска го објави Конкурсот за финансирање проект од национален интерес – манифестација „Град на културата во 2024 година.“

Според насоките, пријавувањето се врши со електронско аплицирање на Националниот портал за е-услуги, почнувајќи од денес, заклучно со 29 декември до 23 часот и 55 минути.

Деталните упатства и поддршка при регистрирањето, може да се најдат на овој линк, како и преку контакт-центарот на Националниот портал за е-услуги.

На конкурсот, чија цел е создавање услови за рамномерен културен развој, достапност на културните вредности за граѓаните, како и заживување на културата на локално ниво, може да учествуваат општините во Република Северна Македонија, со исклучок на Град Скопје и скопските општини.

„Еден од приоритетите на Министерството за култура е унапредувањето и достапноста на македонската култура, а со проектот „Град на културата“ се зајакнуваат културниот развој и развојот на туризмот на локално ниво, а соработката со локалната самоуправа придонесува за економски и туристички поттик на општините низ државава“, велат од Министерството за култура.

„Град на културата“ годинава беше Крушево, чија програма се одвиваше под мотото „Крушево – жив споменик на културата“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...