fbpx

Германија и Словенија заеднички ќе работат на интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Двајцата политичари истакнаа дека руската војна врз Украина го претвори процесот на проширување во „геополитичка неопходност“

-

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Љубљана се сретна со нејзината словенечка колешка Тања Фајон, при што заклучокот од средбата е дека двете земји ќе работат заедно за да го забрзаат пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ова беше кажано во вторникот во Љубљана, пренесува германската новинска агенција ДПА. 

„Нашата заедничка цел е да го промовираме пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ“, изјави Бербок.

Двајцата политичари истакнаа дека руската војна врз Украина го претвори процесот на проширување во „геополитичка неопходност“.

Сите шест земји од Западен Балкан – Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија се стремат за членство во ЕУ, но секоја од нив е во различна фаза од евроинтегративниот процес.

Поради зголемената националистичка пропаганда, Берлин внимателно ги следи парламентарните избори во Србија што треба да се одржат на 17 декември, изјави Бербок.

Таа додаде дека „недостигот на еднаков пристап до медиумите за сите политички кандидати во минатото претставува особена причина за загриженост“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Агресивен пензионер е снимен во итната служба на Неапол, а не на вакцинален пункт

Видеото од објавата што ја рецензираме не е од центар за вакцинација туку од итната помош во Неапол. Како што информираат проверувачите на факти на на Factcheck.vlaanderen, самата болница...