fbpx
Таг: аналена бербок

таг: аналена бербок

Жестоки политички критики кон папата Франциск бидејќи повикал на преговори со Русија

Германските политичари, вклучително и министерката за надворешни работи, го критикуваа папата Франциск за неговиот апел да се преговара за мир со Русија, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Навистина се прашувам што сакаше да каже“, рече Аналена Бербок вчера за телевизијата АРД. „Јас не разбирам", додаде таа. Според Бербок, некои работи можат да се разберат само ако се видат со свои очи. „Кога ќе...

Бербок директно побара од Лавров Москва да стави крај на војната

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок директно му се обрати на својот руски колега Сергеј Лавров на состанокот на Г-20, барајќи да престане војната во Украина, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Ако се грижите за човечките животи, ако се грижите за сопствениот народ, руските деца и младите луѓе, мора веднаш да ја прекинете оваа војна“, рече Бербок во средата...

Германија и Словенија заеднички ќе работат на интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Љубљана се сретна со нејзината словенечка колешка Тања Фајон, при што заклучокот од средбата е дека двете земји ќе работат заедно за да го забрзаат пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ова беше кажано во вторникот во Љубљана, пренесува германската новинска агенција ДПА.  „Нашата заедничка цел е да го промовираме...

Бербок од Скопје го повика Путин да ја прекине војната во Украина

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок побара од рускиот претседател Владимир Путин веднаш да ја прекине агресијата врз Украина, јавува германската новинска агенција ДПА.  „Сопрете го неописивото страдање кое го донесовте на милиони луѓе“, инсистираше денеска Бербок на Министерскиот совет на ОБСЕ што се одржува во Скопје. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров не беше во салата додека Бербок...

Бербок: Проширување на ЕУ е неопходно, Путин сè уште се обидува да создаде поделби

Рускиот претседател Владимир Путин „ќе продолжи да се обидува да ископа империјален ров во Европа, со кој од нас треба да ја одвои не само Украина, туку и Молдавија, Грузија и Западен Балкан“, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, пренесе германската новинска агенција ДПА. Ако Русија трајно ги дестабилизира овие земји, „тоа ќе нè направи сите нас ранливи...

Не е точно дека Фатмир Битиќи ќе го напушти СДСМ и ќе премине во Вреди

Кратко по објавувањето на изборните резултати од двојните парламентарни и претседателски избори кои се одржаа на 8 мај, вицепремиерот Фатмир Битиќи на Фејсбук објави дека поднесува оставка од потпретседателската...