fbpx
Таг: евроинтеграции

таг: евроинтеграции

ЕУ донесе нова регулатива за отпад од пакување, што ја чека Македонија?

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика Овој месец е постигната согласност во ЕУ за ревизија на не толку одамна ревидираната Директива за пакување на отпадот (во 2018 година). Зошто беше потребна оваа ревизија? Европската комисија признава дека Директивата која е дел од пакетот за циркуларна економија не успеала да ги постигне основните цели – да се...

Македонските политичари не го отворија ниту Уставот, ниту вратата на евроинтеграциите во 2023 година

Изминатата 2023 година не може да се смета за една многу успешна година, затоа што уставните измени требаше да завршат до крајот на годината и со ова Северна Македонија официјално да започне со отворање на поглавјата и да се одржи првата меѓувладина конференција. Но, тоа не се случи. Сепак, еден успешен чекор беше завршувањето на процесот на скрининг, кој...

Пендаровски: Со одлагање на уставните промени ќе пропуштиме уште една прилика што може да нè чини деценија

Во своето денешно обраќање во Собранието на РСМ, говорејќи за уставните промени, претседателот Стево Пендаровски порача дека поделбите во македонското национално ткиво за ова прашање се контрапродуктивни за виталноста на нашата кауза. Со одлагање на уставните измени, рече Пендаровски, ќе пропуштиме уште една прилика која може да нè чини најмалку уште една деценија надвор од интеграциите, а тоа ќе значи...

Опаѓа поддршката за членството во ЕУ во земјава, најизразен отпор кај младите

Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ опаѓа, иако мнозински 60 отсто од граѓаните одговориле дека ќе гласаат потврдно ако следната недела би се оддржал референдум за членство на земјава во ЕУ. Иако мнозинството граѓани и годинава го поддржуваат овој надворешнополитички приоритет на земјава, станува збор за најнискиот процент за поддршка за членство во ЕУ од 2014 година...

Османи: Неодговорни политичари ризикуваат да ни се повтори грешката од Букурешт 2008

Граѓаните на Северна Македонија не се вознемирени од позитивната одлука на Унијата за Украина, туку од политичарите кои со неусвојувањето на потребните уставни измени ризикуваат повторување на грешката на Букурешт 2008. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи, коментирајќи ја геополитичката одлука на Европската Унија, за почеток на преговори со Украина. Според Османи, тоа би значело повторно...

Грција со вето за Албанија за преговорите во ЕУ поради градоначалникот на Химара

Грција нема да даде согласност за следната фаза на пристапните преговори за ЕУ на Албанија, ако нема напредок по прашањето за избор на градоначалникпт на Химара, Фреди Белери, потврди грчки дипломат во Брисел, а пренесе агенцијата АНА-МПА. Согласно истите извори, ставот на Грција е јасен. Грција се согласила на испраќање писмо на ЕУ до Тирана, што е прв чекор во...

Гир: Судството е на критична точка, пристигнаа 40 препораки од оценската мисија на ЕУ

Вкупно 40 препораки има во извештајот на оценската мисија на Европската Унија за работата на Судскиот совет, информираше денеска евроамбасадорот Дејвид Гир на брифинг со новинарите. Експертскиот тим на Европската Унија, предводен од судијата во Врховниот суд на Хрватска, Бранко Хрватин, дојде во земјава во септември за да ја „скенира“ состојбата со Судскиот совет, институција која беше предмет на голем...

Заврши скрининг процесот со ЕУ, почетокот од преговорите за членство на земјава

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во седиштето на Европската Комисија во Брисел. Почетната фаза од преговорите за членство на С.Македонија во ЕУ е завршена, но за продолжување на преговорите со ЕУ неопходно е да се изгласаат уставните измени во Собранието...

Германија и Словенија заеднички ќе работат на интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Љубљана се сретна со нејзината словенечка колешка Тања Фајон, при што заклучокот од средбата е дека двете земји ќе работат заедно за да го забрзаат пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ова беше кажано во вторникот во Љубљана, пренесува германската новинска агенција ДПА.  „Нашата заедничка цел е да го промовираме...

Да нема илузија кај партиите дека уставните измени може да се репреговараат за влез во ЕУ

Продолжување на преговорите за пристапување на С. Македонија во ЕУ, нема да има додека не се заврши процесот на уставни измени во Собранието на РСМ, односно додека политичките партии не постигнат консензус по ова прашање. Нашата земја најверојатно нема да биде точка на дневниот ред на лидерскиот самит на ЕУ во декември, посочуваат дипломатски кругови од Виена. Дипломатите од Виена...

Ковачевски по НАТО-средбата: Ја издигнавме С. Македонија како фактор на стабилност во регионот

Инвеститорите од европските земји и САД во Северна Македонија и регионот препознаваат место каде можат да ги инвестираат своите пари и со тоа да обезбедат подобри работни места, подобри плати и крајно зголемување на животниот стандард на граѓаните. Ова е факт и тој е овозможен затоа што земјите од регионот, вклучително и С. Македонија, како членки на НАТО се...

ЕУ: Здравството ви е за ремонт, медицински сестри и специјалисти заминуваат во странство

Беше направена првата трансплантација на црн дроб во земјата. Но, остануваат да се решат многу предизвици во областа на јавното здравје, посебно во однос на контролата на тутунот и достапноста, потоа, опсегот на здравствените услуги, финансирањето на примарната здравствена заштита, а треба да се подобри и  скринингот за рак. Освен тоа, усогласувањето на македонското здравство со здравственото законодавство на...

ЕУ со порака: На регионалните депонии да работите и воздухот да го прочистите

С.Македонија годинава постигнала ограничен напредок во поглавјето Животна средина и климатски промени, потенцираат од Европската комисија во најновиот Извештај за земјава. Минатогодишните препораки се делумно исполнети, а во нареднава година треба особено да се работи на три точки. Од Европската комисија бараат наредниве месеци да се искористат за оспособување на регионалниот систем за управување со отпад во Источниот и Североисточниот...

Владата итно да се посвети на довршување на пругата кон Бугарија, бара ЕУ

Итно да се забрза изградбата на железничкиот Коридор 8, со посебен акцент на распишување на тендерот за изведба на третата фаза од пругата кон Бугарија, на потегот од Крива Паланка до македонско-бугарската граница. Ова е само дел од клучните препораки од Европската комисија (ЕК) во поглавјата за транспорт и трансевропските коридори во најновиот Извештај за напредокот на С.Македонија на...

ЕК: Зголемен број е-услуги за граѓаните, но потребно е да се усвои Стратегијата за ИКТ

Северна Македонија е умерено подготвена во областа на дигиталната трансформација и медиумите. Постигнат е ограничен напредок кој се состои од благо зголемување на бројот на електронски услуги за граѓаните и бизнисите, наведува Европската комисија во Извештајот за напредокот на земјава во евроинтеграциите за 2023 година. Европската комисија забележува дека државата годинава се приклучи кон Програмата за Дигитална Европа и дека...

Унгарија го проблематизира членството на Украина во ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека Украина не е подготвена за членство во Европската Унија и дека би донела војна во Европа, додека украинската министерка за евроинтеграции Олга Стефанишина одговори дека унгарската политичка спротивставеност кон Украина нема да претставува значајна пречка за патот на Украина кон ЕУ, известуваат Ројтерс и Кијив Индепендент. Ваквите изјави доаѓаат откако...

ЕК: Наместо државни кампањи, за поддршка на медиумите се потребни одржливи решенија

Македонските власти мислат едно, додека Европската Унија кажува сосема различно во однос на повторното воведување на трошење јавни пари за државни и општински кампањи во медиумите. Европската комисија во најновиот Извештај за напредокот на патот кон ЕУ за 2023 година јасно наведува дека наместо државни кампањи, на медиумите им се неопходни одржливи решенија за нивна поддршка. Ваквата забелешка од Европската...

Европската комисија го усвои Планот за раст на Западен Балкан тежок 6 милијарди евра

Европската комисија (ЕК) денеска усвои нов План за раст за Западен Балкан, со цел да донесе некои од придобивките од членството во регионот пред пристапувањето, да го поттикне економскиот раст и да ја забрза многу потребната социо-економска конвергенција. Целта, како што соопшти ЕК, е да им се овозможи на партнерите да ги засилат реформите и инвестициите за значително да се...

ЕК препорачува почеток на преговорите со Молдавија и Украина, членките треба да одлучат

Европската комисија предлага отворање на пристапните преговори со Украина и Молдавија, но останува во декември Европскиот совет, односно самите земји-членки на ЕУ да одлучат дали овие две земји ќе отпочнат со преговорите. За ова денеска информираше претседателката на Европската kомисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен на прес-конференција во Брисел. Фон дер Лајен дополни дека ЕК му препорачува на Европскиот совет...

Македонските градоначалници премногу зафатени за да ги слушнат препораките на европските делегати

Единаесет делегати од ЕУ денеска во Скопје присуствуваа на седницата на европскиот Комитет за региони, а скопските градоначалници не беа доволно заинтересирани за она што тие имаа да го кажат. Делегатите испратиле силни пораки за улогата на локалните власти, како и препораки за решавање на проблемот со источниот сосед, но за жал, пораките немало кој да ги слушне. Како што пренесува...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...