fbpx

Унгарија го проблематизира членството на Украина во ЕУ

Украинската министерка за евроинтеграции одговори на изјавите на унгарскиот министер за надворешни работи кој смета дека Украина е некомпатибилна со ЕУ поради нејзиниот третман на малцинствата

-

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека Украина не е подготвена за членство во Европската Унија и дека би донела војна во Европа, додека украинската министерка за евроинтеграции Олга Стефанишина одговори дека унгарската политичка спротивставеност кон Украина нема да претставува значајна пречка за патот на Украина кон ЕУ, известуваат Ројтерс и Кијив Индепендент.

Ваквите изјави доаѓаат откако претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен вчера најави дека ЕК официјално препорачува на Европскиот совет да се отворат преговорите за членство во Европската Унија со Украина и Молдавија, по исполнување на одредени предуслови, вклучувајќи го унапредувањето на правата на малцинствата.

Унгарскиот министер Сијарто смета дека Украина не би била соодветна членка во Европската Унија поради нивниот однос со малцинствата. Унгарија и претходно ја има критикувано Украина за правата на 150.000 Унгарци кои живеат во Украина.

Дополнително, унгарскиот премиер Виктор Орбан минатиот месец изјави дека не гледа причина зошто Унгарија да продолжи да ја финансира војната во Украина откако било „очигледно“ дека не биле успешни досегашните напори во војната против Русија.

Министерот Сијарто исто така смета дека потиснувањето на слободата на говор и немањето избори поради војната значи дека е несоодветно време да се зборува за преговори за членство.

Украинската министерка за евроинтеграции Стефанишина денес кажа дека справувањето со Унгарија ќе претставува предизвик во преговорите, но дека е убедена оти ќе се најде решение.

„Секоја земја што ќе донесе свесна политичка одлука да ја блокира одлуката во врска со Украина, ќе најде причина да го стори тоа. Денес Унгарија даде изјава во таа насока. Разбираме дека постои таков став од Унгарија, но разбираме и дека има дијалог со Будимпешта“, изјави на прес-конференција Стефанишина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Не е вистина дека 100 илјади Косовци поднеле барање за македонски пасош

Тврдењето дека 100 илјади граѓани на Косово поднеле барања за пасош во нашата држава и дека поради нив се градат згради во Скопје е неточно. Станува збор за погрешно...