fbpx
Таг: Унгарија

таг: Унгарија

Грција, Унгарија, Кипар, Полска и Шпанија нашироко го користеле софтверот за шпиoнирање Пегасус

Високата европратеничка што ја води истрагата за шпионскиот софтвер Пегасус, Софи Инт Велд ја обвини Европската комисија дека ја игнорирала „сериозната закана за демократијата“ што ја претставува употребата на технологијата, додека за националните влади рече дека не соработувале во истрагата, јавува „Гардијан“. Холандската либерална европратеничка рече дека постоела нелегална употреба на Пегасус во Грција, Унгарија, Полска и Шпанија, како и...

Земјите од Централна Европа се подготвуваат за нов бран на бегалци од Украина

Руските напади врз енергетската инфраструктура на Украина и најавите на тамошните власти за можна евакуација на жители од Кијив ги принудија властите од Централна Европа да се подготвуваат за нов бран на бегалци од Украина, пишува весникот Гардијан. Постојните бројки од 6,9 милиони внатрешно раселени лица во Украина, заедно со контролираните рестрикции на струја низ 14 региони во земјата и...

По Турција, и Виктор Орбан го проблематизира членството на Финска и Шведска во НАТО?

Мнозинството од владејачката партија Фидеш на Виктор Орбан во унгарскиот парламент го отфрли предлогот на опозициската Унгарска социјалистичка партија (МСЗП), со кој требаше да се одреди вторник 4 октомври како датум за парламентарно гласање за членството на Финска и Шведска во НАТО. Освен Унгарија, Турција е единствената членка на НАТО која сè уште не го ратификувала пристапувањето на двете земји...

Министерството за правда ќе поднесе нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

Министерството за правда соопшти дека во наредниот период ќе поднесе нови барања за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, како и за Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, обвинети за масакрот кај Смилковско Eзеро. „За Никола Груевски досега е испратено едно барање за екстрадиција од ноември 2018 година и едно дополнување на барањето за екстрадиција од јуни 2019 година. Екстрадицијата е...

Никола Груевски не е во С. Македонија, ниту, пак, бил во земјава за својот роденден

Објавата дека експремиерот Груевски е во земјава се темели само на тврдењето дека неговата Фејсбук страница има четворица администратори кои се наоѓаат во Македонија, па оттаму се вади и заклучокот дека и Груевски е тука. Логичниот заклучок е дека за високопрофилиран политичар од негов ранг и калибар, којшто е баран во земјава и за него има распишана потерница, за...

Вистиномер: Орбан не одбил 7 милијарди евра од ЕУ

Најголемата манипулација во оваа објава е дека унгарскиот премиер одбил над 7 милијарди евра од ЕУ, помош за справување со последиците од пандемијата. Орбан не ги одбил парите од ЕУ. Станува збор за еден вид казна од ЕУ за Унгарија, а поради непочитување на владеењето на правото, правилата и вредностите на ЕУ. Официјални изјави и податоци од двете страни –...

ЕУ одлучи да ја изведе пред суд Унгарија поради одземањето на лиценцата за работа на Клубрадио

Организациите за слобода на медиумите ја поздравија одлуката на извршното тело на ЕУ (Европската комисија) да ја изведе Унгарија пред суд поради одземањето на лиценцата за работа на Клубрадио од Будимпешта, едeн од последните поголеми унгарски медиуми кои се критички настроени кон владеењето на Виктор Орбан. „Оваа одлука на извршното тело на ЕУ да ја изведе Унгарија пред суд поради...

Жестоки напади на руските сили за целосно освојување на Севернодонецк

Украинскиот град Севернодонецк во Луханската област утрово е жестоко нападнат од руските сили во рамките на големата офанзива, и врз градот, но и врз целиот регион се испукуваат артилериски гранати, се вршат и авионски бомбардирања, а дејствуваат и тенкови. Севернодонецк во моментот е „мал џеб“ во територијата што е речиси под целосна контрола на руските војски. „Ситуацијата во Севернодонецк е...

Изборната „честитка“ до Орбан

Минатата година, Европската унија, со посебна Регулатива, го воведе механизмот за условеност. Иако се водеше во рамките на пакетот „Нова генерација ЕУ“ за санирање на последиците од Ковид-19, тој се однесува на сите средства на Буџетот на ЕУ. Беше предмет на тежок компромис меѓу државите членки, особено имајќи го предвид противењето на Унгарија и Полска, на чии влади им...

Европската комисија почнува истрага за владеењето на правото против Унгарија

Европската комисија ќе почне правна истрага против Унгарија, со која ќе се испитува владеењето на правото во оваа членка на ЕУ и која што би довела и до парични казни, соопшти претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен во Европскиот парламент, известува „ЕУОбсервер“. Тоа ќе биде првпат извршната власт на ЕУ да прибегне кон ваков чекор против членка на...

Виктор Орбан победи на изборите во Унгарија и освои двотретинско мнозинство во парламентот

Актуелниот премиер Виктор Орбан успеа да освои четврти мандат по ред на вчерашните парламентарни избори во Унгарија. По речиси 86 отсто од преброените гласови, неговата партија Фидеш успеа да го задржи двотретинското мнозинство во унгарскиот парламент со освоени 135 места од вкупно 199, јавува Гардијан. Изборните резултати покажуваат дека 53,7 отсто од гласовите ги освоила партијата Фидеш, додека за обединетата...

В недела избори во Унгарија и во Србија: Орбан се бори да остане 20 години на власт, Вучиќ за нов мандат

На 3 април во Србија и Унгарија ќе се одржат избори коишто треба да определат кој ќе раководи наредните години со овие две земји. Во Унгарија, актуелниот премиер Виктор Орбан се бори да освои нов премиерски мандат на парламентарните избори. Тој веќе беше премиер во периодот од 1998 до 2002 година, како и од 2010 година до денес. Ако...

Судот пресуди: ЕУ може да им крати средства на Унгарија и Полска ако го кршат владеењето на правото

Европскиот суд на правдата ги отфрли жалбите на Унгарија и Полска кон правото на ЕУ да им ги скрати средствата на земјите-членки коишто ги кршат владеењето на правото и демократските стандарди, јавува Би-Би-Си. Станува збор за милијарди евра од европските фондови, коишто им се достапни на Унгарија и Полска, а за кои судот пресуди дека самата Европска Унија има овластувања...

Орбан ќе оди во Москва по руски гас, унгарската опозиција бара да не се разгорува ситуацијата во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан за 1 февруари ја закажа официјалната посета на Москва, каде што планира да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Причина за посетата на Русија е барањето на Унгарија за дополнителни количества на природен гас. Орбан во денешното интервју за унгарските медиуми рече дека на самитот меѓу Унгарија и...

Унгарската опозиција води на анкетите пред изборите, нивниот лидер сака да го екстрадира Груевски во земјава

Опозициската алијанса од шест политички партии во Унгарија има предност на предизборните анкети од 4 проценти пред владејачката партија „Фидеш“ на Виктор Орбан, пишува британскиот весник Гардијан. Поддршката на здружената опозиција во моментов изнесува 39 отсто, партијата на Орбан има популарност од 35 отсто, додека 23 отсто од граѓаните не одлучиле за кого ќе гласаат. Сите опозициски партии во Унгарија...

Недостатокот на владеење на правото во рамките на ЕУ го кочи нејзиното проширување со земјите кандидати

Во Вториот извештај на Европската Комисија за владеење на правото во ЕУ, објавен пред повеќе од една недела, беа упатени бројни критики во врска со владеењето на правото во некои од нејзините членки. Од оваа гледна точка, експертите кои говореа за Порталб.мк, се поделени дали ваквите вознемирувачки извештаи може да влијаат на проширувањето на ЕУ, и со оглед на...

Илјадници Унгарци излегоа на протест против отворање на кинески универзитет во Будимпешта

Протести во Будимпешта
Околу 10.000 луѓе во саботата излегоа на улиците низ Будимпешта во знак на протест против плановите на владата за отворање на кинески универзитетски кампус во главниот град на Унгарија, пишува „Би-би-си“. Противниците на проектот ја обвинуваат десничарската влада на Виктор Орбан за тесната соработка со кинеските комунистички власти. Тие стравуваат дека новиот кампус ќе го поткопа унгарското високо образование и...

Сијарто: Безусловна поддршка од Унгарија за земјава за почетокот на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи денеска во Скопје му беше домаќин на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто. Целта на посетата помина во знак на унгарската донација на 6.000 дози од вакцината АстраЗенека наменета првенствено за припадниците на Граничната полиција. „Донацијата е израз на благодарност на Република Унгарија за успешната соработка и...

Унгарија донираше 6.000 дози вакцини против ковид-19 за имунизација на Граничната полиција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против коронавирусот (ковид-19), како пријателски чин на Владата на Република Унгарија, информираат од Министерството за внатрешни...

За европеизацијата и деевропеизацијата

Во сложени времиња ќе си дозволиме да користиме сложени зборови. Токму таков се чини поимот на европеизација, кој некако сѐ поретко го слушаме последниве години. Сепак, теоријата не мирува, па на „европеизација“ му додаде и негов антипод „деевропеизација“. Дефиницијата на европеизацијата на Радаели од 2003 година, е прифатена во теоријата како ретко која друга. Еве и како гласи: „процеси на...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...